ציפורים על ההר

ברק גרניט 01/12/2014 00:00

הר עמשא, הוא הקצה הדרומי ביותר של ההר המרכזי ומתנשא לגובה של 890 מטר מעל פני הים.

ההר יושב ממש על קצה המדבר, אמנם, אבל ההר עצמו אינו מדברי ומאופיין בבית גידול של בתה ים-תיכונית.

 

בזכות מיקומו, זהו מקום מפגש של ציפורים ים-תיכוניות עם ציפורים מדבריות ואתר זה הוא אחד מבתי הגידול הייחודיים ביותר בארץ. בנוסף, ישנם על ההר שטחים חקלאיים של מטעים נשירים, כך שההר גם מושך ציפורי חורף כמו אוכלי זרעים וקיכלים.

 

 

 

 

סלעית חורף - זכר.   צילום: עזרא חדד

 

 

בסוף נובמבר/תחילת דצמבר כמעט כל  ציפורי החורף כבר הגיעו.

המטעים הנשירים יכולים להיות שוממים אך בשנים מסוימות ישנן כאן הפתעות. למשל, בחורף 98 - 99 חרפו כל כל מיני הקיכלים הרגילים בארץ: אפור, גדול, לבן-גבה ורונן כמובן שאליהם חברה נקבת קיכלי סהרון - אחד המקרים הבודדים של חריפת מין זה בארץ ב- 30 שנה האחרונות.

 

במקרה אחר, בסוף העשור הראשון לשנות ה-2000, חרפו כאן כ-20 גיבתונים לבני-כיפה לצד גיבתונים צהובים רבים - בהחלט מקום עם פוטנציאל גדול!

 

בבתות, על צלעות ההר המזרחיים, מצוי אחד מריכוזי סלעיות החורף הגדולים בישראל. ניתן לראות כאן עשרות מהן. בנוסף אפשר לראות כאן פפיון הרים, סבכי ערבות, חכליליות סלעים (אולי גם מזרחית), חוגות עצים, צוקית בודדת, בארית הרים ואולי אף בזבוזי לבנון.

בקרב ציפורי המדבר ניתן לפגוש כאן עפרוני מדבר וסלעית לבנת-כנף ובקרב הדורסים לעתים נראה כאן עיט זהוב. עקב עיטי נראה דרך קבע.

 

 

 

 

בארית הרים בשירה    צילום - שלומי לוי

 

איך מגיעים?

הכי פשוט להגיע מכביש 31 המוביל לערד ולפנות צפונה בצומת תל-ערד אל כביש 80. נוסעים כ 10 ק"מ וכדאי להתחיל לצפות כבר בשיפולי ההר.

 

 

land marks