החכלילית של מצפה

מידד גורן 10/12/2014 00:00

ליד תחנת הדלק של מצפה רמון יש מגרש כדורגל...

בכל שנות מגוריי במצפה לא ראיתי אף משחק כדורגל אחד (למרות שמקורות מודיעין מספרים שהייתה למצפה קבוצה מפוארת בעבר).

 

מה שכן ראיתי זה ציפורים. הדשא הירוק ובדידותו התמידית משכו אליו פפיונים, סלעיות, בזבוזי לבנון ואפילו צחיחניות מדבר. "הפועל מצפור רמון".

 

ליד המגרש ישנה חורשה של הקרן הקיימת לישראל, שמושכת אליה בעיקר נופשים ופיקניקיסטים למיניהם. אבל בפינה הצפונית מזרחית נמצא "נופש" שונה. צבעו שחור, בטנו אדמדמה והוא תזזיתי למדי. בחורשה הוא נצפה לראשונה בחורף 2011/12 ושם הוא נשאר לבלות את כל החורף.

 

 

 

 

זהו זכר של חכלילית סלעים.

מבט זהיר יגלה כי פרט זה שונה מעט מהחכליליות הנפוצות בחורף בארץ. מדובר בזכר מתת-המין Ochrorus. תת מין "מזרחי" זה מקנן בטורקיה, בקווקז ובאיראן. אצלנו הוא חורף במספרים קטנים יחסית.

לזכר גב אפור-שחור ובטנו התחתונה אדומה. פאנל לבן בכנפיים מופיע אצל חלק מהפרטים.

 

שנה לאחר מכן, בחורף 2012/13 הוא נצפה שוב, באותה נקודה ממש.

באחד הימים ערכנו מבצע טיבוע גדול במישר. בדרך חזרה החליטו יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי ויוסף כיאט ממרכז הטיבוע הישראלי "למסד" את הקשר עם ידידנו המזרחי, ולהעניק לו טבעת - כדת וכדין. וכך עשו.

 

 

 

 

מעתה נוכל לדעת אם אכן זהו אותו הפרט שחוזר לאותה פינת פיקניק. ואכן, החורף העוקב לא אכזב. שוב נראה זכר 'מזרחי' באותו מקום ממש. מבט דרך משקפת גילה את הטבעת הישראלית על רגלה של החכלילית הגאה.

 

 

ילדי חוג הצפרות של מצפה רמון היו מוקסמים. ברגע אחד נפל אסימון הנדידה והתופעה מעוררת ההתפעלות הזו קבלה משמעות גדולה. החכלילית המיוחדת הזו בוחרת לשוב מדי שנה למצפה רמון. מצפה רמון שלנו!

 

 

לפני מספר שבועות לקחתי צפר בלגי לבוקר צפרות בהר הנגב. בדרך חזרה עצרנו בחורשה. "בוא נראה אם החכלילית חזרה גם השנה?" וכמו שעון, מצאנו אותו מפזז להנאתו בפינה הצפון מזרחית.

שנזכה לשנה הבאה.

 

 

מידד גורן - מרכז הצפרות רמת הנגב

 

 
 
land marks