החיים על הקצה...

יעל לנרד 26/12/2014 00:00

צפרות שיא בעמק החולה

 

ב"ציפורתון" - מירוץ הצפרים המאתגר שמתקיים בירוחם, נדרשו מיטב צפרי ישראל כדי למצוא 80 מינים ביום אחד. חלילה לנו להתלהב יותר מידי, אבל גם אנחנו הצלחנו!

במסגרת חוגי הצפרות של החברה להגנת הטבע, יצאה הקבוצה הירושלמית ליום מופלא בעמק החולה. מזריחה ועד שקיעה, 80 מינים, צפרות שיא!

בצאת השבת יצאנו צפונה, עטופים באינספור שכבות בגדים ובציפיות עד השמיים. ה"הזמנות" באוטובוס הלכו והצטברו ככל שהתקדמנו צפונה:

"אני רק רוצה לראות שקנאי בתצפית טובה", "לי בא ממש לראות דוחל מזרחי", "בשבילי עיט צפרדעים! אף פעם לא ראיתי...", "חייב להוסיף לרשימה עיטם לבן-זנב" ולבסוף "מה עם איזו חובה קטנה בשבילי?" יש לציין שזו הייתה אני עם ההגזמה הפרועה הזו…

 

 

 

 

ישנו שנת לילה קצרה באיילת השחר. הגשם שירד בלילה עורר לא מעט חששות מפני יום קר ואפרורי. למזלנו העמק לא איכזב - התעוררנו לבוקר בהיר וטקטוקים צורמניים-מתכתיים של אדום חזה וירגזי נשמעו לסירוגין טרם עלה אור ראשון.

 

נסיעה קצרה והגענו לאגמון החולה.

בעודנו עומדים לפני השער ומחכים להיכנס כבר נצפו להם עגורים רבים, נץ מצוי במרדף אחר נחליאלים, חסידה שחורה שגלשה לעבר בריכת דגים ושני שקנאים במעוף נמוך מעל ראשינו (אסף, ההזמנה שלך טופלה). בשלב זה לא הבנו שהנץ במרדף הוא רמז לקראת יום "אלים", יום של ציידים וניצודים. בקיצור - אקשן!

 

 

מספר אנקדוטות מבוקר מרהיב:

אגמון החולה 21.12.14 06:30 - 13:00 הלכנו את כל המסלול... לא התחרטנו!

מיד כשנכנסנו, עיט שמש ושני עיטי צפרדעים עמדו על עגור ז"ל באמצע שדה וסיפקו תצפית מרתקת על ארוחת בוקר ("V" נוסף ברשימת המטרות..!)

 

 

 

 

 

עשרות אלפי עגורים בהאכלה מיד לאחר שהגענו למצפור עגור, במקביל, שתי אנפות אפורות התקוטטו בתעלה סמוכה כשאחת עומדת על השנייה בתוך המים, מקור במקור, מנסה להטביעה. רק לאחר דקות ארוכות, כשהיא כבר ספוגת נוצות וקצרת נשימה, נתנה לה העליונה לברוח..

 

עקב עיטי חלף מעלינו בגלישה נינוחה בעודנו מרוכזים בכחול חזה יפיפה ודוחל מזרחי (נקבה) במרחק זעיר.

שלוש דאות שחורות כתף עפו מעלינו במיטב הפעלולים האוויריים.

זמן מה לאחר שהדאות נעלמו, מצאנו עיט גמדי בהיר במעוף נמוך וסמוך עד ש.. כמו משום מקום דאה שחורת כתף הגיחה ותקפה אותו נמרצות! ממש מעט לאחר שברח העיט בא הבז המצוי וגירש את הדאה (רק לי נראה שהם התבלבלו בין פסח לחנוכה?).

 

רלית במרחק יריקה צעדה על הגדה בשוויץ של צבע ואז גם שחתה לכיווננו! 

כל זאת ועוד השפע המרהיב של ברווזים, קורמורנים למיניהם, אנפות/לבניות/אנפיות, חופמאים  - הרבה סייפנים השנה! יופי של לימוזות וחרטומיות… וגם ציפורי שיר כמו נחליאלים פפיונים, זרעיות וכדו'.

 

 

חושבים שזה הסוף?!

לאחר מנוחה קצרה ומילוי מצברים (אוכל!) המשכנו לשמורת החולה שסיפקה לנו את המופע המרכזי - התכנסויות המוניות ללינה ומגוון עשיר של ציפורים ושפמנונים...

נכנסנו. עוד לא הלכנו צעד וחצי ומולנו, על שפת התעלה, עמד שלדג גמדי בוהק אל מול השמש המנמיכה במערב. נעמדנו דום והתבוננו בו בהנאה גלויה.

 

עוד כמה צעדים, סריקה של האקליפטוסים ו....יש! שני עיטמים לבני-זנב! רק אחרי שכולם התעמקו בסימני הזיהוי וזכו להצצה הגונה בטלסקופ המשכנו הלאה.

 

 

 

 

אחרי שפע ברווזים, אנפיות בקר וג'מוסים (חברים טובים…), התעמקנו בהזמנה של עידו: איתור חרטומית ביצות במיטב הסוואתה על הגדה הבוצית. אל נסיונות האיתור הכנים של חברי הקבוצה הצטרפו גם עוברים ושבים ומלמלו: "איזו מדריכה קשוחה דורשת מחבורת צפרים צעירים למצוא חרטומית ביצות שרובצת בבוץ?!"

ברור שמצאנו!

 

ואז הגיעו רגעי השיא. בעודנו צופים במגוון ברווזים צהובי-מצח, שפע ברווזים אפורים וכמות מטריפה של אגמיות מהמסתור הצף בשמורה הגיח עיטם לבן-זנב בגלישה מרשימה ובתמרון מפתיע וזריז ממה שאפשר לדמיין, הרים בטפריו קרפיון ענק! בניגוד לכל ציפייה אפשרית, הוא החליט לעוף עם השלל לכיוון המסתור!! פעורי פה צפינו בשחפים ובעורבים מנסים לחמוס את השלל המרשים ועברו מספר רגעים עד שקלטנו מה זכינו לראות. לא קל לשרוד בעמק החולה!

 

 

בכל זאת שרדנו, כדי לצפות בהתאספות עשרות זרונים ללינה: זרוני סוף, זרונים זרונים תכולים ואפילו זרוני שדות מגיעים בהמוניהם לעת ערב ללון בחישת הקנים העצומה של השמורה. גם על לינת הקורמורנים הגדולים, העורבים האפורים והקאקים לא פסחנו.

בדרך החוצה, עייפים אך מרוצים עד מאוד השקענו מאמץ אחרון - בזים גמדיים בודדים מגיעים ללון בשמורה באור אחרון. פרט בודד עף מעל לשורת האקליפטוסים בזריזות אופיינית ואנחנו יצאנו דרומה, הביתה.

 

לסיכום, זכינו למגוון מינים מטורף- 80 מינים ביום אחד אך, להרגשתי, לא המספר היה העיקר. היו לנו תצפיות מיוחדות ומפתיעות, עוצרות נשימה ממש, על רקע הנוף המרהיב של עמק החולה ביום חורף שמשי.

 

תודה ענקית לכל אלו שלקחו חלק בארגון הטיול, אישית אני לא אשכח אותו הרבה זמן ומשיחות הסיכום עם הצפרים הצעירים, שיצאו לדרך בציפיות גבוהות, מסתמן שהצלחנו בגדול!!

את החובה הקטנה ועגור החן השארנו לחורף הבא..

 

נתראה בטיול פסח!

יעל

 
land marks