הרגעים הגדולים

שנת 2014 הייתה שנת צפרות מרתקת.

נדידה חזקה, מינים דוגרים מיוחדים ומזדמנים מעוררי תיאבון מכל כנפות תבל, השאירו את צפרי ישראל בתנועה במשך כל השנה. לא היה לנו רגע דל.

 

שלושה מינים חדשים נוספו לרשימת מיני ישראל (אם וכאשר יאושררו ע"י ועדת נדירי ישראל), ועוד תת-מין מיוחד אחד.

 

הצטרפו אלינו למסע לאורך חודשי השנה, דרך הרגעים המרגשים ביותר.

 


ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


 

בינואר לא נמצאו נדירים מרגשים חדשים, אך הכוכבים הגדולים של סוף שנת 2013 נותרו עימנו לתחילת 2014. גיבתון השלג הראשון לישראל, שנמצא בחוף עכו בדצמבר 2013, ע"י טוביה קאהן ודויד קוטר נשאר במקומו עד לסוף הבלתי צפוי - הוא נצפה "נקטף" על ידי בז מצוי ב- 18/2 (י. בזר).

אווז האחו השלישי לישראל, שנמצא בדצמבר 2013 בשדות ממזרח לאגמון החולה, נותר שם עד לסוף פברואר. תת המין של שלושת אווזי האחו שהזדמנו לישראל איננו ברור עדיין, וכנראה שהם משתייכים לאוכלוסיות מזרחיות. עם זאת, נראה שפרט זה הוא הראשון בישראל מקבוצת הטונדרה (rossicus).

תצפית יפה בינואר הייתה בגיבתון גמדי שנמצא ביטבתה ב- 17/1 (ל. זיו ואחרים) ונותר שם עד לסוף פברואר.

 

 

 


ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


 

המציאה המרגשת ביותר של החודש הייתה חרמשון אמריקני, שנמצא על ידי רעי סגלי וטוביה קאהן ב - 6/2 בחוף נחשולים. הוא המשיך לבלות את זמנו על פני רצועת חוף ארוכה למדי, מחוף דור ועד לחוף הבונים, יחד עם חרמשונים גדולים וקטנים, ונצפה על ידי צפרים רבים. אמנם לא מין מלא בפני עצמו (בינתיים), אך זו מציאה יוצאת דופן של טקסון אמריקני, נדיר ביותר גם במערב הפליארקטי. לאחרונה הסתבר שצפר מוכר וידוע צילם את החרמשון כבר באוגוסט 2013 מבלי לשים לב (אאוץ'), מה שאומר שתת מין חדש לארץ שהה כאן חמישה חודשים לפחות בטרם התגלה. מעניין מה מסתתר כאן ברגעים אלה...

 

מציאה יפה נוספת הייתה של עלווית לבנת-גבות בקיבוץ כפר רופין ב- 11-17/2 (פרנק מופט ואחרים). עלווית לבנת-גבות נוספת נותרה בגן הזואולוגי באוניברסיטת תל אביב במהלך כל החודש.

סלעית כורדית שנמצאה וצולמה בחוף פלמחים ב- 21/2 (ג. אריאל) הייתה נודדת מקדימה ללא ספק, ולא נמצאה שם בימים לאחר מכן.

 

 

 


ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


 

 

הנדידה במרץ התחילה בעצלתיים, ורק מאמצע החודש התמלאו הוואדיות במדבר והשמיים בנודדים. לקראת סוף החודש החלה נדידת דורסים מרשימה מעל הרי אילת, כאשר צוות צפרים מדנמרק ספר במשך שבוע מעל 200,000 עקבים מזרחיים!

 

במהלך חודש מרץ הגיעו לאזורים שונים בנגב דרוריות קצרות-אצבעות בכמויות גדולות, והחלו בפעילות קינון. באזור עזוז הייתה גם הצלחת קינון וצעירים נצפו שם במהלך הקיץ. למרות שכמויות גדולות של צפרים סרקו כל פינה בדרום הערבה במהלך מרץ, כמות המינים הנדירים שנמצאו הייתה נמוכה יחסית.

הכוכב של החודש היה דוחל שחור שנמצא בשדות קיבוץ נאות סמדר ב- 25/3 (י. סימן טוב) - התצפית התשיעית לישראל של מין אסייתי זה.

שלוש חמריות שחורות ראשונות לעונה נמצאו בדרום הערבה בחי-בר, בלוטן וביטבתה. גיבתון אפור הוא נודד נדיר למדי בבתי גידול מתאימים במרץ, אך תצפית ב- 36 פרטים בנחל צביה בגלבוע ב- 16/3 (א. רינות) הייתה, ללא ספק, יוצאת דופן.

 

 

 

 


ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


 

במהלך החודש הנדידה התחזקה, וכמויות גדולות של נודדים נפוצים נצפו ברחבי הארץ.

באגף הנדירים ההתרגשות הגדולה הגיעה לקראת סוף החודש. ב- 29/4 מצא הצפר הבריטי Steve Arlow נץ קולני אפור לאורך כביש הערבה מדרום ליטבתה.

בזכות שיתוף מידע מהיר, צפרים רבים שהיו בדרום באותו היום צפו בנץ עד לפנות ערב, אך לצער צפרים רבים אחרים שנסעו לחפשו בבוקר למחרת, הוא לא אותר. זו התצפית השנייה בישראל, לאחר שהראשונה הייתה ב- 1979!

 

החסידן הורוד הראשון לשנת 2014 צולם ב- 25/4 בנחל קנה שבשומרון (ע. מצליח) - מיקום יוצא דופן. לאחר שנים רבות של היעדרות, בשנת 2013 היו שלוש תצפיות במזדמן דרומי זה, וכך גם בשנת 2014 (ר' ביוני ובאוגוסט). בהתאם לדגם ההופעה המוכר, שש חמריות שחורות נוספות נצפו במהלך החודש בערבה הדרומית.

 

 

 


ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


 

סקר העופות הדוגרים בחרמון של מרכז הצפרות הישראלי הניב 12 זוגות אירניה, שלושה זוגות סלעית חורף, והאוכלוסייה הדוגרת של עלווית חורף שנמצאה לראשונה בקיץ 2013 חזרה לדגור בחרמון גם השנה, כ- 30 זוגות.

 

במהלך חודש מאי נצפה המין החדש הראשון לישראל הראשון לשנה: נשר דרומי. פרט צעיר נצפה וצולם בנדידה יחד עם נשרים מקראיים מעל שמורת גבעות גד שבחבל לכיש ב- 5/5 על ידי עזרא חדד. לצער שאר צפרי ישראל, הוא לא אותר שוב.

חופית כהת-חזה, ה - 13 לישראל, נמצאה בברכות המלח שמצפון לאילת ב- 11/5 (ש. שלו וא. שני).

 

 

 


ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


 

הצפרות בחודשי הקיץ החמים בישראל שקטה הרבה יותר, אך דווקא בחודשי הקיץ מופיעים לעתים מזדמנים סופר-נדירים. גם השנה הקיץ לא אכזב, וצפרי ישראל יצאו מהמזגנים להזיע בעקבות נדירים לא פעם.

 

מרגש במיוחד היה היסעור האטלנטי הראשון לישראל. הוא אותר בחוף הצפוני באילת כבר בסוף מאי על ידי ש. אלתרמן, אך לא זוהה בוודאות. במהלך חודש יוני צפו בו צפרים רבים, וצילומים טובים שלו איששו את הזיהוי (ש. שלו, א. שני, ב. גרניט ואחרים) - היסעור האטלנטי הראשון לישראל!

הוא נשאר בחוף הצפוני עד ה- 20/6.

 

"נדיר-על" נוסף שנצפה במהלך החודש היה דרומס. לצלם הטבע אייל ברטוב שיחק המזל ב- 26/6. הוא הקים את מחבוא הצילום שלו על החוף במעגן מיכאל, והחופמאי האלגנטי נחת מול עיניו המשתאות, ובילה מול המחבוא שלו במשך כשעה. רק צפר אחד נוסף (אסף מירוז) הספיק לחזות בפלא, לפני שהדרומס הוברח על ידי רוכבי אופניים שרכבו על החוף, ולא אותר שוב לאכזבת צפרים זריזים רבים שהגיעו למעגן מיכאל דקות בודדות לאחר שנעלם. זו התצפית הרביעית לישראל - התצפית הקודמת הייתה באותו המקום בדיוק ביולי 1997.

 

חסידן ורוד "ידידותי" מאד נמצא בטירת צבי ב- 20-21/6 (א.רינות ואחרים). הוא שהה בעמק בית שאן ועמק חרוד עד לחודש אוגוסט ונצפה על ידי צפרים רבים.

 

במהלך הקיץ נמצאה יונת ענק שדגרה ברמת סירין בגליל המזרחי וזהו התיעוד הראשון של מין זה הדוגר בישראל. בנוסף, שני זוגות של טבלן מצויץ דגרו במאגר בעמק יזרעאל. מין זה לא דגר בהצלחה בארץ מאז שנת 1969. נקווה שימשיכו לדגור גם בשנים הבאות.

 

 

 


ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


 

גם במהלך חודש יולי נצפו נדירים מרגשים.

חופמי מונגולי נמצא בחוף מעיין צבי ב- 20-25/7 (ב. גרניט). זוהי התצפית השישית לישראל, באותה השלולית בדיוק היכן שנצפה חופמי מונגולי שנה מוקדם יותר - באותם התאריכים ב- 2013.

 

צפרות ים תמיד מעניינת ביולי בחוף הצפוני באילת. שחפיות דרומיות שונות נצפות שם באופן קבוע, אך השנה ההתרגשות תוגברה על ידי שני פיתוני ים סוף - שנצפו ב- 4/7, ופרט נוסף שנצפה ב- 27/7 (ש. שלו ואחרים).

 

 

 


 

ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


 

חודש שבו נדידת הסתיו התחילה להתעורר, השנה גם תובל בנדירים לרוב.

החסידן הורוד השלישי לשנה זו נצפה במאגר סמוך ליקנעם ב- 19/8 (א. שקולניק ואחרים), והוא נצפה שם שוב בימים שלאחר מכן.

שתי שחפיות קוטב שהו בחוף הצפוני של אילת ב- 7-10/8 (א. שני ואחרים).

חרגולן מנומר נלכד וטובע בפארק אגם ירוחם ב- 22/8 (ר. לבנה ואחרים). זו התצפית ה - 11 לישראל, ועדיין לא נצפה פרט בשדה בישראל - כל שאר התצפיות היו בפרטים שטובעו מלבד אחד שנמצא מת על ידי "לא-צפרים" ב - 2013.

 

 

 


ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר

 

 

חודש נדידה עמוס במספרים חסרי תקדים של עלויות אפורות, חנקנים אדומי גב וקנית ביצות, שהניב גם כמה נדירים.

ספירת העופות הדואים של מרכז הצפרות הישראלי בשיתוף חיל האוויר חזרה לכפר קאסם לאחר שנים רבות. בין מאות אלפי איות הצרעים נספרו גם כ - 15 איות מזרחיות. חרטומית בנגלית נמצאה וצולמה ב- 29/9 בביוב כמהין, סמוך לניצנה (י. מירב ו- L. Tiller). שחפית צהובת-מקור נצפתה בחוף הצפוני של אילת ב- 29/9 (ש. שלו), אולם יש עדין כמה שחושבים אחרת לגבי זהותה...

 

 


ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


 

 

נדידת עיטי החורש השנה הייתה טובה, ומעל 108,000 מהם נספרו על ידי צוות הסוקרים בכפר קאסם, בעיקר בתחילת החודש. בעוד שבמערב אירופה חודש אוקטובר הוא 'חודש הנדירים', בישראל ברוב השנים חודש אוקטובר שקט יותר, וכך היה גם השנה.

 

עלווית הרים, השביעית לישראל, נלכדה וטובעה בפארק אגם ירוחם ב- 2/10 (י. צביק, ר. לבנה ואחרים). נקבת צחיחן שחור-כיפה נמצאה וצולמה ביטבתה ב- 26/10 (י. שיף), והיא שהתה שם עד לתחילת נובמבר.

 

ראוי לציין 9 עלוויות צהובות-גבות וכ - 10 חנקני ערבות שנצפו באתרים שונים ברחבי הארץ במהלך החודש.

 

 

 


ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר


 

במחצית הראשונה של החודש, צוות נמרץ ונחוש של צפרים תיעד מדי יום את נדידת ציפורי השיר הגדולה לאורך קו החוף של תל אביב. מספרי הנודדים בשעות הבוקר המוקדמות היו מרשימים מאד, והשיא היה ב - 5/11 אז נספרו מעל 50,000 נודדים, בעיקר פרושים מצויים וירקונים, אך גם מאות פצחנים וחורפיים.

 

הסתיו המאוחר של 2014 התאפיין בכמויות חסרות תקדים של פצחנים תועדו בכל חלקי הארץ, דרומה עד לאילת. יחד עם הנודדים הנפוצים בתל אביב נצפו גם זרעית קטנה ב- 5/11, מספר עפרוני פסגות וכ - 12 ינשופי שדות.

 

 

המחסור היחסי בנדירים באוקטובר התפוגג בנובמבר, וזה היה חודש שייזכר לדורות. המבול התחיל ב- 10/11, אז נמצא אווז קטן במאגר סמוך לכפר ברוך (א. אמיר) - התצפית השישית לישראל, והראשונה מאז 1993, כך שההתרגשות הייתה גדולה.

 

אווז זה נשאר במאגר כפר ברוך, יחד עם שני אווזים לבני-מצח, עד לסוף שנת 2014.

היום למחרת היה יום מיוחד. עד סוף שנות השמונים, צלובי מקור היו קבועים בחורף, ואף דגרו בישראל לעתים. אך מאז 1998 לא נצפו כלל בישראל. בבוקר ה - 11/11 נצפו וצולמו שניים במעוף מעל מושב ינוב שבשרון (נ. פבזנר), וכעבור כמה שעות נצפו שישה במעוף דרומה מעל רמת חובב (נ. חסון)! שתי התצפיות האלה הפיחו תקווה בצפרי ישראל שצלובי המקור בדרך לקאמבק מרשים, אך תקוות אלה התבדו ולא היו תצפיות נוספות בצלובי מקור עד לרגעי כתיבת שורות אלה.

 

ה'מגה' הבא בתור הגיע כעבור שלושה ימים בלבד. ב- 14/11 מצא ח. שוחט פלמינגו זוטר בברכות המלח שמצפון לאילת - זו התצפית השנייה בלבד לישראל! הראשונה הייתה במרץ 2006, באותו המקום. פלמינגו זה, שמקורו באפריקה או בדרום אסיה, שהה באתר עד לסוף שנת 2014.

 

במהלך החודש היה רצף נאה של תצפיות במזדמנים סיביריים איכותיים: תור מזרחי נצפה בשדות יטבתה ב- 6-7/11 (א. שני ואחרים), גיבתון לבן-גרון צולם באילת ב- 21/11 (נ. עדן), גיבתון גמדי טובע בצרעה ב - 20/11 (י. כיאט ואחרים), ושלוש עלוויות לבנות-גבות נמצאו בהפרש של כמה ימים: בחוות נפחא בהר הנגב ב- 20-22/11 (ב. גרניט), בטבעון ב- 29/11 (ש. אגמון), ובחורשת הארזים סמוך לביריה בגליל העליון ב - 29/11 (א. גורפינקל ואחרים). פרט זה שהה בחורשה עד לסוף השנה האזרחית. ראויות לציון גם 11 עלוויות צהובות-גבות נוספות שנצפו באזורים שונים ברחבי הארץ, מה שהביא את מספר העלוויות צהובות הגבות בכל העונה ל 20 פרטים. מרשים!

 

הצפרים שהדרימו לנפחא לצפות בעלווית נהנו גם מקיכלי סהרון יפהפה ששהה שם ב- 20-22/11 (ב. גרניט). נקבת סלעית כורדית נמצאה בגלבוע ב- 15/11 (ד. קוטר), והיא נשארה לבלות את החורף שם.

 

 

 


 

ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר

 

 

ההתרגשות של נובמבר בערה בעוז גם במהלך דצמבר. הכוכב של החודש, ואולי של השנה כולה, היה דרונגו עשנוני - הראשון לישראל! הוא נמצא על ידי עירד סולניק בקיבוץ שבו הוא מתגורר - גן שמואל שבשרון, ב- 3/12. הדרונגו "נעלם" לכמה ימים עד שאותר שוב, על ידי סולניק, ב - 13/12. פרט זה נצפה על ידי "עולים לרגל" רבים עד ה - 17/12.

 

מין אסייתי זה נפוץ ויציב בחלקים נרחבים של אסיה, אמנם, אבל האוכלוסייה המערבית יותר, שדוגרת במערב ההימלאיה, כן נודדת - למרחקים ארוכים, ופרטים בודדים מאוכלוסייה זו נצפו במפרץ הפרסי, ועכשיו גם בישראל.

עלווית לבנת-גבות נוספת נמצאה בקיבוץ גבולות ב- 5/12 (ע. בנקר ואחרים) ושהתה שם עד לסוף השנה.

 

המזל שיחק ליוסף כיאט שוב, והוא טיבע גיבתון גמדי נוסף בברכות נווה איתן ב- 5/12.

סתרי ממושקף הוא חורף נדיר וקבוע בגולן, אך השנה דגם הופעתו היה יוצא דופן. שלושה פרטים נצפו באתרים מסורתיים בגולן - שניים במטעי קיבוץ אלרום מה - 5/12 והלאה (נ. ישראלי ואחרים), ופרט אחד בשמורת גמלא מה - 13/12 והלאה (ל. כסלו ואחרים). בנוסף, פרט אחד נמצא לכוד בתוך דירה במרכז באר שבע ב - 15/12 על ידי תושב העיר (שאינו צפר…), וזוהה בעזרת צילום שהועלה בפייסבוק. זוהי התצפית הראשונה לאזור באר שבע! הסתרי שוחרר בשלום. כמו כן, פרט אחד נצפה בתקוע שבגוש עציון ב - 30/12 (י. כהן).

 

שני נדירים של הרגע האחרון נצפו לקראת סוף השנה. צולל ימי נצפה חולף דרומה מול חוף ראש הנקרה ב - 30/12 (G. Ottens) - התצפית הראשונה מאז 2004! ולסיום, שחיינית רחבת-מקור, חסרת פחד, נמצאה במאגרי תימורים שבשפלה הדרומית ב - 31/12 (ד. שרון ואחרים).

 

 

אנו מאחלים לכל קוראינו ותומכינו שנת צפרות נהדרת ב- 2015!

 

 

עוד על הרגעים המרגשים של 2014

land marks