מרכז צפרות החולה - זיכרונות מ - 2014

 

לפניכם החדשות שהתפרסמו בדף הבית של מרכז הצפרות החולה. כאן תוכלו למצוא גם את כתביה של הסטודנטית לירז כברה שכתבה את "יומן החולה". לירז סיימה את עבודת המאסטר שלה בנושא שדמיות אדומות-כנף וכעת היא מבלה בחצבה - בדרך אל הדוקטורט. אז אם אתם מתגעגעים, חפשו את הסיפורים שלה במרכז הצפרות שבערבה התיכונה...

 


 

28.10.14 - זריחה.

 

הבוקר נספרו 35,050 עגורים!

וחוץ מעגורים היו גם:
 
- 6 עיטי צפרדעים
 
- 2 עיטים גמדים
 
- 3 עיטמים לבני-זנב
 
- 200 סייפנים ועוד ועוד...
 
 

 

 


 

ספירת עגורים ראשונה לעונה - 7.10.14

 

 

"היה קר הבוקר, הסתיו כבר לגמרי כאן.

כשיצאתי ב-05:30 מהבית עוד היה חושך, נפגשנו באגמון ב-06:45 וחמש דקות לאחר מכן כבר היינו פזורים מסביב לאגמון בצוותים - מחכים לעגורים שייצאו מלינת הלילה לחפש מזון בשדות.

 

כל צוות והגזרה שלו. הספירה מתבצעת בזמן התעופה של העגורים אל השדות וכך נקבל את מספר העגורים שלנו הלילה באגמון.

כמובן שצריך להיזהר שלא יהיו 'כפילויות' (שאותם עגורים נספרים על ידי יותר מצוות אחד), אבל צוות המתנדבים בספירת העגורים כבר וותיק ומנוסה וכל אחד מכיר את 'גבולות הגזרה' שלו בעיניים עצומות. זה חשוב מאוד כשקמים ב-05:00...

 

זה מתחיל לאט, משפחה אחת של עגורים חולפת מעלי, ועוד 20 שיוצאים, ובערך ב-06:15 העגורים מעבירים הילוך ולהקות של מאות רבות עוזבות את האגמון וחולפות לי מול העיניים בצרחות רמות. ככה זה נמשך ונמשך עד 07:00 בערך, בגזרה שלי נספרו הבוקר 4,430 עגורים.

 

 

 

 

כשזרם העגורים נחלש אנחנו נפגשים לתה ועוגה וסיכום מספרים. ענבר רובין, מנהלת התוכן וההדרכה באגמון החולה-קק"ל, מכריזה '17,100 עגורים!' המספר הגבוה ביותר שנספר בתאריך הזה אי פעם.

עמק החולה הוא כשדה תעופה עמוס בימים אלו. אלפי עופות נודדים מגיעים ועוזבים בכל יום. זו העונה החמה למרות שהבקרים קרים...

 

בואו לחזות בעצמכם בפלא המרהיב הזה

 

חג סוכות שמח, נדב".

 

 

זמן שדמיות...

25/5/14

בשעה טובה, מצאו השדמיות בימים אלו שדה מתאים לקינון. הן ניצלו את השקט ששרר בשדה בין העיבודים השונים והחלו מבססות מושבת קינון,
יש לציין כי מאוחר מהרגיל העונה.
כעת הן מתפנות להזדווגות, בניית הקן ודגירה על הביצים. הקן על הקרקע, חפור מעט ומרופד קלות בחומר הזמין בשדה, כמו למשל קליפות גרעיני אבטיח שנשארו מהגידול של הקיץ שעבר.
 
השדמיות התיישבו על שדה שטרם נזרע, וצפויים עיבודים חקלאיים נוספים בשטח...
במסגרת שיתוף פעולה עם חקלאי העמק בפרויקט שימור אוכלוסיית השדמיות המקננת, סוכם עם החקלאי שלא יזרע את התירס המתוכנן בשטח שהמושבה תפסה, בתמורה לפיצוי כספי.
 
צילם: גל גלילי
 
כעת נדרש לסמן את גבולות המושבה בתוך השטח, לשם כך הוצב מגדל תצפית, דרכו יהיה ניתן לזהות את מספר הפרטים שדוגרים על הקרקע מהגובה.
מחקר השדמיות בעיצומו, בימים הבאים יוצבו מצלמות מעקב שיתעדו כמה קנים וילמדו אותנו עוד על התנהגות הקינון של השדמית שעדין לא ברורה וידועה.
 
 
התמונות מהמושבה התקבלו בעזרת "מצלמות שביל - אביב אלדג'ם", שתרמו את מצלמות המעקב לטובת השדמיות של עמק החולה.
 
לירז
 

שעת הבז האדום...

25/5/14

במסגרת הפעילות השוטפת של מרכז הצפרות החולה, אנשי הצוות משתתפים בסקר בזים אדומים באתרים המצויים ב"אזור השיפוט" של המרכז.

במסגרת הספירה שנערכה ב-25/5/14 נמצאו 7 זוגות בצפת וארבעה זוגות במשמר הירדן.

בשנה שעברה, דרך אגב, נמצאו 10 זוגות בצפת ובמשמר הירדן לא נרשמה ירידה.

 

צילם - נדב ישראלי

 

נדב

 


5/5/14

בימים האחרונים נראה היה שהשדמיות מתבססות במושבת קינון באחד השדות שמצפון לאגמון, אבל מספר הפרטים הכללי שהצלחתי לספור היה נמוך מאוד בהשוואה לשנים הקודמות ולכן שיערנו שקיימת מושבה נוספת במקום אחר.
 
היום בבוקר התארגן צוות חיפוש שדמיות, סרקנו כמה שדות במקביל בניסיון לאתר את איזורי הפעילות שלהן. מסתבר שהשדה שחשדנו שנבחר לקינון היה ריק משדמיות הבוקר והן עפו מעל השטחים ולא היו על הקרקע, במין חוסר שקט שכזה ובצדק - כי הן אמורות כבר להטיל ביצים ולהתחיל דגור, זה בדיוק הזמן.
 
 
יכול להיות שזה קשור להפרעות חוזרות ונשנות בשדות בימים לאחרונה.
בכל אופן, יתארגן צוות חיפוש נוסף השבוע, בתקווה שיבחרו שדה עד אז, מי יודע, אולי זה יהיה בשטח שהכשרנו להם באגמון, למרות שהן לא כל כך הביעו עניין בו.
 
בעקרון הן עושות את זה כל שנה, משנות מיקום ברגע האחרון, אבל הפעם זה כבר ממש מאוחר..
 
לירז
 
 

 

נדב ישראלי התראיין אתמול - 12/3/14, לתוכנית הרדיו השבועית "סביבנו" בקול הגליל העליון.

ישראלי, מנהל מרכז הצפרות החולה, סיפר לזהר לידר (המגישה) ולמאזינים על נדידת האביב, על מיני העופות שמקננים בשמורת החולה, על תחנת הטיבו באגמון החולה-קק"ל ועל פסטיבל הצפרות הבינלאומי, שיתקיים בסוף החודש באילת. כדי להאזין לראיון לחצו כאן.

 

 

נדב מוסר גם שלמרות הגשם שיורד בימים אלה בצפון הארץ, החסידות והעגורים ממשיכים לנדוד.

ממש לפני שנכנס להתראיין לתוכנית הרדיו, חלפה להקת חסידות מעל האולפן - שנמצא בתוך בי"ס עינות ירדן, וכמה תלמידים עצרו לצלם.

 

"פקק" של 6,000 חסידות לבנות מתעכבות באגמון החולה-קק"ל כתוצאה מתנאי מזג אוויר. לפתע, הפוגה בגשמים והשמים נפתחים... התנאים לנדידה מעולים, כעת, והחסידות יוצאות לדרך...

לצפייה בסרטון שצילם עמיר בלבן - לחצו כאן.

 

כתבות

land marks