תצפית אביבית בנחל צביה

ברק גרניט 15/03/2015 00:00

נחל צביה התלול והמצוקי בחלקו, היורד במורד המפנים המזרחיים של הגלבוע, הוא המקום, בה' הידיעה, לראות גיבתון אפור - אולי המקום הטוב בצפון למין זה ואחד הטובים בארץ. לעתים נראים כאן עשרות פרטים.

 

באביב, הגיבתונים חולפים בארץ בזמן קצר מאוד, בחצי השני של מרץ, ובמיוחד בין השבוע השלישי לרביעי. הגיבתונים אוהבים את המורדות הסלעיים ואת המצוקים הקטנים עליהם הם נוהגים לעמוד.

 

 

בנוסף על גיבתון אפור, ניתן לראות כאן מספר זוגות של פיפיוני הרים, צוקיות בודדות, סלעיות קיץ, כוסים, אוח ועקב עיטי.

בתקופה זו עדין ניתן לראות פרטים אחרונים של סלעית חורף בטרם עוזב מין זה את ארצנו חזרה אל מחוזות הקינון.

 

מבין הנודדים, זהו מקום טוב לצוקית חכלילית, סנונית סלעים, חכלילית סלעים (תקופה טובה לחכלילית סלעים מזרחית), סבכי שחור-גרון, סבכי רונן (עם הרבה מזל), גיבתון אדום-מקור ואוכלי זרעים כתפוחיות וגיבתונים עפרוניים.

 

 

בתקופה זו, אפשר לרואת כאן להקות ענק של חסידות לבנות, להקות יפות של עגורים, עיטי חורש ועקבים מזרחיים המלווים במינים אחרים של עופות דורסים הנודדים עתה.

 

איך מגיעים?

לנחל צביה ניתן להגיע מכיוון קיבוץ רשפים, משם ממשיכים לעין מודע (מלמטה), שם יש לחנות את הרכב. ניתן להגיע גם מלמעלה מהישוב מירב, שם יש להחנות וללכת ע"פ סימון השביל המופיע במפה.

 

 

הנחיות מיוחדות

מדובר במסלול תלול ולא קל, המשלב הליכה בעליה תלולה בין אם מגיעים מלמטה (אז מצפרים תוך כדי עלייה) או מלמעלה (אז יש לחזור לרכב במעלה הנחל). יש להצטייד בנעלי הליכה טובות, מים, כובע וקרם הגנה. בנוסף יש להצטייד במפת סימון שבילים.

 

הדרכה

להדרכה ניתן לפנות למרכז הצפרות הישראלי

 

 

תודה לליאור כסלו על העזרה בהכנת הטיול המומלץ.

בקרו באתר האינטרנט של כסלו - צפר, צלם ומדריך צפרות.

 

 

 

כתבות

land marks