קלטתי אותך!

ערד בן דוד 07/01/2014 00:00

 

לציפורים יש יכולת תנועה המרחבית מרשימה ביותר. עם זאת, היכולת של חוקרים ללמוד על תנועה מרחבית באמצעות תצפית בלבד היא מוגבלת.

 

הסקרנות באשר לתנועתם של מינים מסויימים היא עצומה. קבלת אינפורמציה מדוייקת ולפעמים בצורה "חיה" - אונליין, היא משמעותית מאוד עבור החוקרים, ולא פעם גם עבור בעל החיים אשר נמצא תחת מעקב.

 

מעקב באמצעות גלאי מיקום מסוגים שונים (משדרי לוויין, משדרי GPS, Geolocators ועוד) משמש לניטור תנועה ושרידות של עופות גדולים ויונקים מזה 15 שנים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בעבר, משקל מתקנים אלה היה רב, והשירות יקר מאד, ולכן נעשה אז שימוש מצומצם יחסית בבעלי חיים גדולים. ההתקדמות הטכנולוגית של השנים האחרונות צמצמה מאוד את גודלם, משקלם ומחירם של המשדרים, והיום ניתן להצמיד גלאי מיקום בצורה בטוחה וללא חשש גם לציפורים שמשקלן 150 גרמים בלבד.

 

 

השימוש בגלאי מיקום מסוגים שונים נותן מענה מוצלח עבור הנושאים הבאים:

 

- ניטור מסלולי נדידה, מיקומים מדוייקים של שטחי חריפה, אזורי קינון והתנועה "המקומית" בעונות אלו.

 

- מידע בנוגע למועד העזיבה של אזורים אלו, ומשך הזמן הדרוש להשלמת הנדידה. כאן יש לא מעט הפתעות כאשר מבצעים, למשל, השוואות בין פרטים צעירים ופרטים בוגרים.

 

- נתונים לגבי תחנות עצירה במהלך הנדידה ועל משך השהייה בעמדת ריענון שכזו - ועל כך גם חשיבותה עבור העופות.

 

- קבלת תמונה מדוייקת באשר לאופי הנדידה (מהירות, גובה, תלות במזג אוויר וכו') של מין מסויים. כך למשל, חוקרים הבינו מדוע חרטומיות בינוניות לא נראות, כמעט, בעונות הנדידה. כי הן מבצעות "נדידה רצופה" ופשוט לא עוצרות!

 

- "נאמנות" לנתיבי טיסה ולאזורים ספציפיים.

 

היכנסו גם אתם אל נתוני משדרי הלווין המוצגים כאן. הדמיון יתחיל לעבוד מיד.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

land marks