צפון הגולן - חורף של ציפורים נדירות

ברק גרניט 12/01/2014 00:00

צפון הגולן מספק "צפרות חורפית" בדגש ציפורי שיר אירופאיות ואסייתיות החורפות כאן, לעתים במספרים גבוהים מאשר בקומות אחרים בארץ.

אפשר להתחיל את התצפית בהר בראון - כאן יש 2 נקודות תצפית שהניבו ציפורים נדירות בשנים האחרונות.

הנקודה ראשונה נמצאת על ההר עצמו, כדאי להלך לאורך דרך העפר שמטפסת סביב ההר, בצדו המערבי, ולסרוק היטב את השיחים העירומים אחר הסתרי הממושקף - ציפור שיר יפהפיה הדוגרת בטורקיה וחורפת במספרים קטנטנים בצפון רמת הגולן, ורק לעתים נדירות מתגלה במקומות אחרים בארץ.

 

 

 

סתרי ממושקף      צילום: יואב פרלמן

 

לאחר מכן כדאי לסרוק את חורשת הארזים שנמצאת למרגלות ההר, בצדו המזרחי - צמוד לדרך העפר. במקום זה נמצא המלכילון לבן-הגבה הראשון, ובינתיים היחידי, שנצפה בישראל. בחורשת הארזים מצוי גם מלכילון האורנים - האזינו היטב לקולות ולנסו לאתר אותם.

 

אפשרות נוספת היא להתחיל את הבוקר המוקדם בגינות של קיבוץ אל-רום, לפני שתושבי המקום מתעוררים. בשעות אלה אדומי חזה וגדרונים שרים ו"מטרטרים" מכל עבר. גינות הקיבוץ הן אתר מעולה לצפייה בפצחנים וחורפיים שנפוצים כאן במיוחד. בנוסף אליהם, ניתן לראות גם כאן (ואפילו יותר מאשר בהר בראון) מלכילוני אורנים, במיוחד בעצי הארז. בגינות אל-רום, דרך אגב, הסתרי המצוי - מצדיק  את שמו.

 

כך או כך, כדאי להמשיך מזרחה לכיוון מטעי אל-רום ועמק הבכא. חפשו מטע נשירים עשיר במיוחד בציפורים והתמקדו בו. במטעים אלה יש סיכוי טוב לצפות בלהקות מעורבות של קכלים אפורים ולבני-גבה ולעתים קרובות גם קכלים גדולים, מתלהקים כאן בעשרותיהם.

זהו אולי המקום הטוב ביותר בארץ לצפייה בפרושי הרים - בחורפים אחדים אלפים מהם נמצאים כאן לצד רבבות פרושים מצויים. בנוסף להם יש במקום קבוצות יפות של חוגת עצים, עשרות באריות הרים ולהקות ענק של תפוחיות ובזבוזים אירופיים.


 

 

בזבוז אדום-מצח צעיר      צילום: אמיר בן דב

 

הקפידו לבדוק היטב את אוכלי הזרעים! אם קצת מזל (קצת הרבה ליתר דיוק) אולי תמצאו כאן בזבוז אדום-מצח או גיבתון לבן-כיפה…

מינים אחרים שחורפים באזור, במספרים קטנים, הם גיבתונים צהובים וגיבתוני סלעים. בכל המטעים מומלץ מאוד לבדוק את ערמות הגזם הגדולות שבשולי המטעים - זהו "בית הגידול" המועדף על סתרי ממושקף, כשבחורפים טובים נצפו כאן כמעט 10 פרטים.

 

איך מגיעים?

כדי להגיע להר בראון מזרחה על כביש 959 עד שנפגשים עם כביש 98, שם פונים שמאלה (צפונה) לכוון אל-רום. לאחר 1.2 ק"מ, ישנה דרך עפר קטנה המובילה אל ההר הממוקם בקרבת הכביש.

לקיבוץ אל-רום יש להמשיך צפונה 2 ק"מ נוספים. מול הכניסה לקיבוץ, לוקחים את הכביש המשובש המוביל ל"עוז 77" - אל עמק הבכא ומטעי אל-רום.

יש כאן דרכים רבות בין המטעים ומומלץ לחפש מטע עם ציפורים רבות ולהתמקד בו.

 

הנחיות מיוחדות

מוקדם בבוקר הטמפרטורות מגיעות לקיפאון או אף מתחתיו. יש להצטייד בהתאם.

 

 

 

land marks