לנדוד או לא?

באמצע חודש ספטמבר 2014 התגלתה תנועה "ערה" של דרורי ירדן לאורך שדרת שיחי מלוח בבריכות הדגים של כפר רופין על ידי צוות מטבעים אנגלים. ב-24 בספטמבר בוצע טיבוע, עם כמות רשתות קטנה יחסית, במטרה לתעד את חילוף הנוצות של מין מעניין זה. סיכום הבוקר היה מספק ומפתיע, נלכדו 191 דרורי ירדן. כעבור שישה ימים חזרנו לאתר ולכדנו 109 דרורים נוספים.

 

כעבור שלושה חודשים, בבוקר חורפי וקריר, במהלך טיבוע נוסף בעמק בית שאן נלכד אחד הדרורים שטובע לראשונה ב-24 בספטמבר. באותו זמן ממש, כ-80 ק"מ דרומה מעמק בית שאן, בנחל אוג שבצפון ים-המלח עסקו שני מטבעים, רון הרן ורפי פז, בטיבוע דרורי ירדן - במהלך פעילות טיבוע זו נלכד גם כן דרור ירדן שטובע לראשונה בכפר רופין ב-24 בספטמבר.

מיד עלתה השאלה המתבקשת: מדוע דרור אחד נשאר בעמק בית שאן ואילו דרור אחר נדד 80 ק"מ ובחר לבלות את חודשי החורף לחוף ים-המלח?

 

בקרב מינים רבים קיימת שונות בנטייה לנדוד, פרטים אחדים נודדים בעוד שאחרים יציבים באותו בית הגידול עצמו - תופעה זו מכונה נדידה חלקית (partial migration) והיא תועדה בקרב מינים של חסרי חוליות, דגים, ציפורים ויונקים. עם השיפור וההתקדמות בשיטות המחקר המאפשרות לתעד ולחקור נדידה של פרטים מסוימים, רבו גם המקרים המוכרים למדע של תופעה זו בקרב בעלי חיים. מפתיע לגלות שמעט מאוד מחקרים התעמקו בתופעת הנדידה החלקית - תופעה שכיחה מאוד בטבע.

 

הבנה של תופעת הנדידה החלקית יכולה לספק תובנות משמעותיות על האבולוציה והאקולוגיה של תופעת הנדידה בכללותה. Chapman וחובריו מונים במאמר שפרסמו ב-2011 כמה סיבות המביאות למצב של נדידה חלקית, מצב בו חלק מהפרטים באוכלוסייה ינדדו בעוד שחלק האוכלוסייה האחר ימנע מנדידה.

 

 

גורמים המביאים לנדידה חלקית

 


 

- סיבולת תרמית - כאשר קיים הבדל בגדלי גוף בין פרטים באוכלוסייה, יתכן ופרטים בעלי גודל גוף מסוים לא יוכלו להתקיים בתנאי טמפ' מסוימים בעוד שפרטים בעלי גודל גוף שונה כן יוכלו להתקיים בתנאים אלו.

לדוגמא: במינים רבים קיים הבדל בין הזכר לנקבה בגודל הגוף. כאשר זכרים גדולים יותר הם מסוגלים לסבול טמפ' נמוכות יותר ולכן יכולים להימנע מנדידה, בעוד שהנקבות בעלות הגוף הקטן יותר נאלצות לנדוד לאזורים בעלי אקלים נוח יותר.

 

- הפחתת תחרות - לעיתים, כאשר מתקיימת תחרות תוך-מינית חזקה על משאבי מזון, בעונה שבה המשאבים מדלדלים, הפרטים החלשים נאלצים לנדוד לאזורים בהם יוכלו למצוא מזון ללא תחרות חזקה עם בני מינם. במצב זה הפרטים החלשים הם אלה שינדדו בעוד שפרטים דומיננטיים יותר יישארו בבית הגידול המקורי.

 

- הפחתת סיכון טריפה - סיכון הטריפה גם הוא גורם היכול להשתנות במהלך המחזור השנתי כתוצאה משינויים במצאי המזון לטורפים האפשריים של המין. לחץ טריפה גבוה יכול לעודד פרטים חלשים או פרטים הנתונים ללחץ גבוה במיוחד לנדוד, בעוד שפרטים בעלי כושר גבוה יותר יוכלו להמשיך ולהתקיים בבית הגידול.

 

- תחרות על אתרי קינון - במקרה של מחסור באתרי קינון איכותיים ישנה משמעות גדולה לקיצור זמן נדידת האביב והגעה מוקדמת לבית הגידול לשם תפיסת טריטוריה איכותית יותר. במצב זה יש יתרון גדול לפרטים החורפים באזורים צפוניים יותר הסמוכים יותר לאתרי הקינון. הבעיה היא שבאזורים אלו שוררים בחודשי החורף תנאי מחייה קשים יותר ולכן רק הפרטים החזקים המסוגלים לסבול תנאים אלו יוכלו לקצר את אורך הנדידה או אף לוותר עליה לחלוטין. מצב זה משפיע לרוב על נדידה של זכרים ולא של נקבות, מכיוון שברוב המינים הזכרים הם אלו שכובשים את הטריטוריה.

 


 

מניתוח של נתוני טיבוע שנאספו לאורך השבר הסורי-אפריקאי, מעמק החולה בצפון ועד אילת בדרום, נמצאו הממצאים הבאים עבור שני מיני דרורים: דרור ירדן ודרור הספרדי.

בחודשי החורף, היחס בין הזכרים לנקבות משתנה בין האתרים לאורך השבר, ככל שמדרימים אחוז הנקבות באוכלוסייה עולה ואילו אחוז הזכרים יורד. יש לציין שככל שמדרימים גם הטמפ' בחודשי החורף עולה בהתאמה.

 

 

בשני המינים קיים הבדל מובהק בגודל הגוף בין הזכר לנקבה, ונראה כי הנקבות נוטות לנדוד לאזורים דרומיים וחמימים יותר בעוד הזכרים נוטים להישאר באתרי הקינון הצפוניים, או בסמוך להם.

לדוגמא, עבור דרורי ירדן, בחודשי החורף שיעור הנקבות בעמק החולה עומד על פחות מ-30%, בעמק בית שאן על כ-40%, בצפון ים-המלח על כ-50% ובאילת על יותר מ-65%.

 

מאז אותה לכידה של דרור ירדן מכפר רופין בים-המלח נלכדו על ידי רון הרן דרורים נוספים, ובסך הכל תועדו בחורף האחרון 15 דרורי ירדן שטובעו בסתיו בעמק בית שאן. דרורים אלו מצטרפים לדרורים נוספים שתועדו בעבר בנדידה בין אתרים צפוניים לאתרים דרומיים יותר לאורך השבר, עד עתה תועדו 27 מקרים כאלה.

 

 

 

כמצופה, רוב הפרטים שביצעו נדידה לאורך השבר היו נקבות  (67%), ורק מיעוטם היו זכרים (33%).

תוצאות דומות נמצאו גם עבור דרורים ספרדיים, מין זה מבצע נדידה ארוכה בהשוואה לדרורי הירדן. עד היום תועדו 10 דרורים ספרדיים שטובעו בישראל וניצודו בקפריסין (8), ירדן (1) ומצרים (1) ובאפריל 2015 נלכד לראשונה דרור ספרדי עם טבעת זרה, פרט שטובע בבולגריה. המשותף לכל הדרורים הללו הוא שכולם היו נקבות (100%). עד היום טרם תועד זכר של דרור ספרדי בנדידה כזו, סביר שגם הזכרים נודדים אם כי במספרים קטנים יותר.

 

ניתוח נתונים זה מציג כיצד שילוב בין נתוני עבר, הקיימים במאגר מרכז הטיבוע, יחד עם נתוני לכידות חוזרות יכולים לספק תמונה מעניינת על נדידה של ציפורי השיר בישראל.

 

 


 

מאמר זה הנו חלק מפרסום סיכום תוצאות הטיבועים בישראל לשנת 2015 - שפורסם על ידי מרכז הטיבוע הישראלי. לצפייה בסיכום המלא - לחצו כאן.

 


 

מרכז הטיבוע הישראלי - פרסומים נוספים

land marks