הדרורית מבומביי

ידידיה פופר 25/09/2015 00:00

מספרים על סלים עלי - "הצפר" של הודו את הסיפור הבא:

כשהיה ילד קטן, נהג סלים לצוד דרורים עם רובה האוויר שלו. סלים, שהיה צלף בכלל לא רע כנראה, פגע יום אחד בדרור בעל מראה מוזר…

וולטר סמואל מילרד, חוקר הטבע הבריטי ששימש באותם ימים (ראשית המאה ה-20) בתור מזכיר מוזיאון הטבע של בומביי, זיהה עבור סלים את הציפור.

הייתה זו דרורית צהובת-גרון.

 

למן הרגע הראשון שנפגשו, מילרד חיבב את הילד ההודי. הוא פתח בפניו את ספריית המוזיאון וסיכם אתו שימשיך "לצוד" עבור המוזיאון.

לעתיד, סלים עלי יהיה מבין האורניתולוגים הראשונים שינסו למיין את עולם הציפורים בהודו.

באוטוביוגרפיה שלו, כותב סלים כי הייתה זאת הדרורית… ששינתה את חייו.

 


התמונה של סלים עלי נלקחה מאתר ויקיפדיה

V. Santharam, Madras Naturalists' Society

תנאי זכויות יוצרים - CC BY 2.5 

 


"יום שישי ה-25 לספטמבר, יצאתי לסיבוב בברכות בעמק.

הגעתי לברכות הסמוכות לעין צמד, הברכה השלישית מצפון נראתה מעניינת, חצי מיובשת עם מלא חופמאים, אז התמקמתי מול הגדה. היה הרבה אקשן, שלך שעשה סיבובים אל תוך המים, הרבה נחליאלים צהובים ולימוניים, חופיות, חופמים, חרטומיות ולימוזות.
פתאום מזווית העין ראיתי ציפור שיר חומה עפה ונוחתת בקנים - בחלק היבש של הברכה. צילמתי אותה והסתכלתי בתמונה, היא לא נראתה לי כמו משהו מוכר.
היה לה מקור של אוכל זרעים, אבל לא היה לה איזשהו סימן מסגיר בולט. הייתה לה צורה 'דרוריית', אבל מצד שני היא לא נראתה דומה לאחד המינים המקומיים.

 

בכל אופן, היא נעלמה לה... בברכה היה מספיק אקשן, אז שמרתי אותה בראש כתמונה הדורשת בירור.

השבת כבר עמדה בפתח, אז התקפלתי זריז וחזרתי לקיבוץ ממש בכניסת שבת. עשיתי סריקה זריזה של המגדיר מול המצלמה, עדיין לא נדלקה איזושהי נורה לגבי שום מין. חשבתי כבר שאולי זה צעיר של פליט תרבות כלשהו. במוצאי שבת העליתי את התמונה לפייסבוק, ושם התברר שמדובר בדרורית צהובת-גרון צעירה - השלישית לישראל".

 

ידידה פופר

 

 

 

 

land marks