יוצאים לדרך!

יואב פרלמן 26/01/2014 00:00

נדידת הציפורים בישראל לא עוצרת לרגע קט!

אחרוני נודדי הסתיו חלפו בדרך דרומה לא מזמן, והנה כבר ראשוני הנודדים צפונה יצאו לדרך.

 

למה לנדוד צפונה כל כך מוקדם?

 

חלק מהמינים, במיוחד אלה שדוגרים באזורים דרומיים יותר, ממהרים לחזור לאתרי הקינון מיד בתחילת האביב כדי להשיג את הנחלות הטובות ביותר.

הם מנצלים את הזמן באתרי החריפה באפריקה לצבירת שומן ומקדימים את חילוף הנוצות כך שיוכלו לצאת לנדידה מוקדם.

 

סבכי הקוצים, למשל, הוא אחד מאותם מקדימים לנדוד: ראשוני סבכיי הקוצים נצפים כבר בימים אלה ובימים הקרובים הזכרים יתחילו לשיר ולתפוס את הנחלות הטובות ביותר - לקראת הגעת הנקבות באמצע פברואר. בסוף אפריל הם כבר יסיימו את עונת הקינון עם פריחת הגוזלים.

איך מתבצע תיזמון הנדידה?

 

תיזמון הנדידה לא מושפע כל כך ממזג האוויר, בין השאר משום שמזג האוויר הוא עניין בלתי יציב וקשה לחיזוי. לכן, הגורם העיקרי המשפיע על תיזמון הנדידה, ובעצם על כל המחזור השנתי של הציפורים (וגם של יונקים וצמחים רבים) הוא אורך היום.

 

שינויים באורך היום משפיעים על קצב ייצור הורמון בשם אוקסין. הורמון זה משפיע על ויסות מרבית התהליכים הפיזיולוגיים המחזוריים בגוף הציפורים, כגון צבירת שומן, חילוף נוצות, פיתוח מערכת הרבייה ועוד. לכן, רצף של שבועות שמשיים ללא גשם כמו שאנו חווים כעת לא משפיעים על תיזמון הנדידה.

 

עם זאת, נראה ששינויי אקלים גלובאליים-ארוכי טווח דווקא כן משפיעים על תיזמון הנדידה, ואפילו תועדו מספר מקרים של שינויים במועדי ההגעה אצל ציפורים - למשל סבכי טוחנים וכחול חזה הנודדים דרך אילת.

 

אז מי הם הראשונים לנדוד?

 

בין המקדימים כדאי לציין שני "שיאנים" - עיט ערבות וקוקיה מצויצת.

עיט הערבות הוא נודד יוצא דופן במיוחד מכיוון שמדובר באחד הדורסים המאחרים לנדוד בסתיו והמקדימים לצאת לדרך באביב.

 

עיטי ערבות נודדים דרומה בחודשים נובמבר ודצמבר - כשכל שאר הנודדים השלימו את נדידת הסתיו שלהם ונמצאים במעונות החורף שבאפריקה.

 

והם גם לא מחכים ל"אביב", כי כבר בחצי השני של דצמבר - מתחילים ראשוני עיטי הערבות לחזור צפונה לאזורי הדגירה שבערבות מרכז אסיה (המושלגות עדיין...).

 

כך אפשר לצפות בישראל בתופעה מוזרה "במקצת" - עיטי ערבות נודדים דרומה וצפונה, בו זמנית!

 

 

 

 

גם הקוקיה המצויצת היא מהמקדימים לנדוד.

הקוקיות הראשונות שעוזבות את אפריקה נראות בישראל כבר מאמצע דצמבר - אז ניתן לצפות בזכרים המכריזים על נחלותיהם, ונרדפים על ידי עורבים אפורים - שבקינם תטיל הקוקיה המצויצת את ביציה.

 

בזמן זה מופיעים מספר נודדים מקדימים נוספים. סיס החומות הוא אחד המעופפים המוכשרים במחלקת העופות וכבר מתחילת חודש ינואר מופיעים הסיסים הראשונים בשמי הארץ.

 

 

 

 

סיסי החומות טורחים להודיע על בואם בצווחות גיל אופיניות וכבר בתחילת חודש פברואר הם כבר מתחילים לקנן בערים. סיסי החומות, דרך אגב, הם גם מהמקדימים לעזוב - כבר באמצע יוני!

 

איך זה מתיישב עם אורך היום? שהרי הימים טרם החלו להתקצר… תשאלו את הסיס.

 

גם הבז האדום חוזר אלינו מאפריקה מוקדם מאד - הזכרים הראשונים שבים אל אתרי הקינון באמצע חודש ינואר ובתחילת פברואר מצטרפות אליהם גם הנקבות.

 

גם הבזים האדומים ממהרים לעזוב את ישראל לאחר הקינון - בסוף יוני, בערך.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
land marks