נפרדים מהציפורים של 2015

שנת 2015 הייתה שנה מרגשת. שנה שכמעט בכל רגע ממנה הצפרים לא מצאו מנוח.

מהצפון לדרום, מהים ליבשה, מזדמנים מאסיה ומאפריקה... באמת לא היה רגע דל.

בנוסף לנדירים, גם נמצאו השנה כמה מינים דוגרים לראשונה בישראל.

 

לפני כמה ימים שאלנו אתכם הגולשים - מי הייתה לדעתכם ציפור השנה? הצענו אפשרויות רבות והמירוץ היה צמוד מאוד.

מי היא הזוכה? הצטרפו אלינו למסע של שנה, עם הרגעים היפים והמרגשים ביותר של שנת 2015.

שם תמצאו את התוצאה הסופית.

 

 

ינואר - יסעור שחור-כיפה, חיוויאי להטוטן ושרשיר אדום-מקור

 

השנה האזרחית החדשה נפתחה בסערה, עם מערכת חורפית חזקה שהביאה אל חוף הים התיכון נציגות נכבדה של עופות ים נדירים. הכוכב היה יסעור שחור-כיפה שבילה כמה שעות ב- 6.1 מול נמל יפו. זו הייתה התצפית השביעית בלבד לישראל, ובפעם הראשונה אי פעם היסעור שהה כמה שעות ואיפשר לכמה צפרים נוספים לצפות בו לפני שנעלם.

אותה הסערה הביאה אלינו גם שחפית בנגלית ויסעורון אטלנטי ב- 6.1, צוללן שחור-גרון ושחף אדום-מקור ב- 8.1 וכמה ריסות.

 

 

המשך החודש היה עמוס בציפורים. שחיינית רחבת-מקור בעמק יזרעאל ריגשה את הצפרים המקומיים ב- 8.1, וגיבתון לבן-כיפה בודד חרף בירושלים. "שאריות" מ - 2014 כללו את האווז הקטן השישי לישראל שבילה במאגר כפר ברוך עד תחילת פברואר, ואת הפלמינגו הזוטר השני לישראל שדישדש בבריכות המלח באילת עד לאמצע פברואר.

 

לקראת סוף החודש העניינים החלו להתלהט: ב- 30.1 נמצא חיוויאי להטוטן צעיר בסמוך לבית ניר שבשפלת יהודה. פרט זה נעלם עד לחודש מאי אז נמצא שוב ובילה באזור עד לסוף השנה.

באותו היום נמצא בבריכות הביוב של מושב עידן שבערבה הצפונית שרשיר אדום-מקור. הפעם הקודמת בה נצפה מין אפריקני זה בישראלי הייתה ב- 1958! עדיין לא ברור מה מקורו של שרשיר זה - האם הגיע אלינו באופן טבעי, או שמדובר בפליט תרבות. הימצאותם של כמה בני כלאייים ככל הנראה של מין זה עם ברכיה אינה מעודדת...

 

פברואר - קטיפניות שחומות

 

לאחר ינואר הסוער, חודש פברואר היה מעט רגוע יותר, אך עדיין סיפק את הסחורה.

מערכת חורפית נוספת הביאה משלוח חדש של עופות ים אל חוף הים התיכון. כמות יוצאת דופן של 40 חמסנים רחבי-אברה נספרה ביפו ב- 12.2, ולמחרת נמצאה בחוף ראש הנקרה שחפית בנגלית מטובעת, שמוצאה ככל הנראה במרוקו או בלוב. בתאריך הזה נמצאה גם עלווית צהובת-גבות חביבה בתחנה לחקר ציפורי ירושלים.

 

התצפית הנדירה ביותר של החודש הייתה קבוצה של ארבע קטיפניות שחומות. הן נצפו לראשונה בחוף אשדוד ב- 17.2, וב- 21.2 הן נצפו שוב בחוף אשקלון! זו התצפית השמינית לישראל.

לקראת סוף החודש החלו ראשוני הנודדים לחלוף אצלנו. ראוי לציון מעבר מרשים של כמה אלפי עיטי ערבות מעל הרי אילת שנספרו במהלך ספירת הדורסים של צוות מרכז הצפרות באילת.

 

 

 

 

מרץ - אווז אחו, שחף שחור מערבי, חיוורנית ו… חיוויאי להטוטן. נוסף

 

במהלך החודש הנדידה העלתה הילוך, ובתחילת החודש במקביל לגלי הנדידה של המינים הנפוצים, נצפו ברחבי הארץ גם ראשוני הנודדים הנדירים יותר: סבכיים רוננים, גיבתונים אפורים ודרוריות קצרות-אצבעות. באמצע החודש נצפו כמדי שנה מיני הדגל של הערבה הדרומית ואילת - סלעית שיחים, חמריה שחורה, חופמי אסיה, וקיווית לבנת-זנב. 7 סלעיות קפריסאיות נצפו ב- 12.3 לאורך הים התיכון, כולל חמש בתל ברוך.

זה היה מרגש בזמנו, אבל חכו למה שקרה באוקטובר... סבכי אשלים אחד טובע במרכז הצפרות באילת ב- 13.3.

 

שחף השחור 'מערבי' בעל טבעות צבעוניות מנורבגיה נצפה באשדוד ב- 14.3. השחף שייך לאוכלוסיות הצפוניות מערביות שם מצויים תתי-המין (של השחף הבלטי) graellsii / intermedius. פרט זה נצפה לראשונה במעגן מיכאל בחודש נובמבר 2014 ונצפה שוב גם בחודש דצמבר 2015. זהו הפרט הוודאי הראשון והיחידי של שחף שחור מתת-המין graellsii (מערבי) שתועד בישראל.

ב- 2.3 צולם באגמון החולה אווז האחו הרביעי לישראל.

 

 

דיה צהובת-מקור נאספה תשושה ליד רהט בנגב הצפוני ב- 28.3. היא הובאה לשיקום בבית החולים לחיות בר של רט"ג בספארי שם שוקמה ושוחררה לטבע בתחילת מאי. זו התצפית השנייה בלבד לישראל.

חיוורנית נמצאה בגן לאומי אשקלון ב- 26.3. זו הייתה התצפית ה- 15 לישראל, אך הראשונה מחוץ לאילת ולדרום הערבה. היא שימחה צפרים רבים במהלך השבועיים שהיא שהתה שם.

ארבעה עפרונים שחורי-זנב נצפו לאורך מישור החוף הצפוני בארבעה אתרים שונים בין ה- 28-31.3. עפרוני זה נדיר מאד מחוץ לנגב הדרומי ובערבה, וגם באזורים אלה נדיר לפגוש בו. ב- 31.3 נצפה חיוויאי להטוטן צעיר בנדידה מעל כיסרא בגליל המערבי - התצפית העשירית לישראל והראשונה לצפון הארץ.

 

אפריל - נדידה עזה ללא נדירים משמעותיים

 

חודש אפריל היה עמוס בנודדים מצויים ונדירים למחצה. גלי נדידה עצומים של סבכיים, פפיונים וגיבתונים דווחו בעיקר בדרום הארץ, אך נדירים של ממש לא נצפו בחודש זה. עוד כמה חמריות שחורות, חופמי אסיה, סלעיות שיחים וקפריסאיות דווחו במהלך החודש.

 

מאמצע החודש נצפו איות מצויצות בודדות בין גלי הנדידה המתעצמים של איות הצרעים. שרקרקים ירוקים חלפו בדרום בקבוצות קטנות, והכמויות של השחייניות צרות-המקור בבריכות המלח באילת הלכו ועלו במהלך החודש.

 

 

בעקבות גשמים מקומיים בהרי אילת, מישר סעיפים היה האתר הלוהט של החודש, במיוחד למיני עפרונים נדירים. צחיחן שחור-כיפה זכר מדהים היה שם בין ה- 5.4 ל- 15.4, חמישה עפרונים שחורי-זנב ב- 6.4, וכמויות יפות של עפרונים עבי-מקור שאף דגרו שם ככל הנראה. חטפית גמדית הייתה באילת ב- 15-16.4, וחמסן זנבתן אחד נצפה בחוף הצפוני באילת ב- 30.4.

 

מאי - פיצוץ איות צרעים, טבלן אפור-לחיים, קינון חמריות שחורות ו… שובו של הלהטוטן

 

האירוע המרשים והמרגש של החודש היה גל הנדידה העצום ושובר השיאים של איות הצרעים. צוות מרכז הצפרות באילת ספר ב- 2.5 250,000 איות צרעים מעל הרי אילת, ולמחרת עוד 200,000!

הטבלן אפור-הלחיים החמישי לישראל, בוגר יפהפה, שהה בחוף הצפוני באילת והיה מוקד עליה לרגל בין ה- 3.5 ל- 17.5.

הקינון הראשון אי פעם בישראל של חמריה שחורה תועד במהלך החודש - שני זוגות נמצאו דוגרים, האחד מצפון לאילת, והשני בחי בר יטבתה. חיוורנית נצפתה בבריכות המלח באילת ב- 18.5, והחיוויאי הלהטוטן שנצפה לראשונה בינואר אותר שוב בבית ניר ב- 31.5.

 

 

 

 

יוני - חיוואי להטוטן, עזניית הנגב וקינון שעירים משורטטים

 

זה היה חודש עמוס מאוד לצפרי ישראל. החיוויאי הלהטוטן שאותר מחדש בסוף מאי השתעשע במישורי שפלת יהודה במהלך החודש, וצפרים רבים נהנו מלהטוטי התעופה שלו. כמה צפרים אירופאיים משוגעים אף הגיעו במיוחד לחזות בפלא.

ב- 13.6 הגיעה עזניית נגב צעירה לחי בר כרמל. היא בילתה סביב כלובי הנשרים במהלך כמה ימים. עד שלבסוף ב- 22.6 היא נכנסה לאחד מכלובי הנשרים ושם היא נשארה.

 

 

אנשי רשות הטבע והגנים ביצעו בה בדיקה גופנית, ולאחר התייעצות מקצועית הוחלט להשאירה בשיקום ולצרפה לגרעין הרבייה של העזניות בחי-בר.

מאז הכחדתה בישראל בשנות התשעים, עזניית הנגב נצפתה בישראל פעמים ספורות בלבד כשהתצפית האחרונה הייתה מעל הרי אילת ב- 2001. ההחלטה של רשות הטבע והגנים לצרפה לגרעין הרבייה עוררה מחלוקת בקרב אוהבי הציפורים בישראל. מי יודע, אולי בזכות ההחלטה הזאת, ובזכות הנקבה הצעירה שהצטרפה אל גרעין הרבייה - נשוב ונזכה לקינון עזניות בישראל. בנוסף, היא הייתה אחת המתמודדות המרכזיות על תואר 'ציפור השנה'.

 

תגלית מפתיעה נוספת במהלך החודש הייתה של עשרות זוגות של שעיר משורטט שנמצאו דוגרים במטעי תמרים לאורך בקעת הירדן ובאזור צפון ים המלח - תיעוד ראשון של קינון מין זה מאז 1914. מדהים איך תופעה רחבת היקף כזאת נשארה מתחת לרדאר בשנים האחרונות.

 

אחרי שנים של מאמצי שימור והשבה אדירים, סופסוף הצליחו העיטמים לבני-הזנב בשמורת החולה להפריח גוזל - העיטם הציוני הראשון מאז ייבוש ימת החולה. קיווית לבנת-זנב מפתיעה נמצאה בבריכות עין המפרץ ב- 8-9.6 ושתי ורדיות אירופיות טובעו באגמון החולה ב- 13.6.

 

יולי - מין חדש לארץ, שקנאי קטן ואיראני חתיך

 

הצפרים הישראליים היו זקוקים לחודש התאוששות אחרי יוני, אבל אלוהי הציפורים לא נתנו להם מנוח.

ב- 8.7 נמצא מין חדש לישראל: כרוון סנגלי נמצא בשעות הצהריים בבריכות מעגן מיכאל.

באותו אחר הצהריים צפו בו צפרים רבים וההתרגשות הייתה גדולה. למרבה הצער, הוא לא נשאר למחרת ואכזב את אלה שלא יכלו להגיע מיד ביום הראשון. אולי בגלל האכזבה הוא לא יזכה בתואר ציפור השנה? פרס הניחומים לטוויצ'רים המאחרים ב- 9.7 היה שחפית בנגלית על החוף שם.

 

 

 

ב- 9.7 הופיע בעמק חרוד שקנאי קטן. הוא זוהה רק כעבור כשבוע, ומייד גרם לטוויץ' נרחב - זו התצפית השביעית בלבד של מין זה בישראל.

השקנאי גרם לצפרים שהגיעו לחפש אותו התקף לב קטן לכמה שעות עד שסוף סוף הוא אותר לרווחת כולם. הוא בילה בעמק חרוד ובעמק יזרעאל עד סוף אוקטובר.

זכר מהמם של אירניה בילה שבועיים במדרשת בן גוריון בשדה בוקר. גם הוא סחף אליו מעריצים רבים.

 

בחוף הצפוני של אילת נצפו עופות ים רבים. הבולטים היו פיתון יס-סוף ב- 31.7, ושתי שחפיות קוטב ב- 30.7. ב- 21.7 דווחה כוכית כהת-גרון במאגר חימר בדרום ים המלח אך למרבה הצער היא לא תועדה ולא אותרה שם שוב ביום למחרת.

 

אוגוסט - קינון ראשון של שחפית שוניות

 

בחודש אוגוסט שטף הנדירים שכך מעט, למרות שהשקנאי הקטן והחיוויאי הלהטוטן המשיכו לככב ברשתות הדיווח של הצפרים מדי יום. החוף הצפוני שקק עופות ים: כמעט מדי יום נצפו שם עד 10 שחפיות בנגליות, ושחפית קוטב נוספת נצפתה ב- 18.8.

 

 

 

 

הקינון הראשון לישראל אי פעם של שחפית שוניות נמצא לחופי אילת במהלך החודש. שחפית השוניות דוגרת באיי דרום סיני, ובשנה האחרונה היא הופכת להיות נפוצה יותר ויותר במפרץ אילת, כך שהקינון הזה היה צפוי למדי, אך משמח בכל אופן. למרבה הצער הקינון עצמו נכשל, אבל אולי בשנה הבאה השחפיות יצליחו יותר.

 

במרכז הארץ לצוללי הביצות הייתה עונת דגירה מוצלחת. מין זה נמצא בסכנת הכחדה עולמית, כך שריכוז של 314 צוללי ביצות במאגר חולדה ב- 30.7, רובם צעירים, הוא בעל חשיבות עולמית. שתי אירניות נוספות נצפו בירושלים ובמנרה בגליל ב- 2.8. קנית בצרה טובעה באגמון החולה ב- 19.8.

 

ספטמבר - דרורית נדירה וחסידן ורוד

 

הנדירים ביותר שנצפו במהלך החודש היו שניהם בעמק בית שאן: דרורית צהובת-גרון צולמה בכפר רופין ב- 25.9 - התצפית הרביעית בלבד לישראל. ב- 18-19.9 חסידן ורוד נהדר נצפה בטירת צבי. הבז השחור הראשון אי פעם לעמק בית שאן נצפה ב- 3.9.

 

זאת גם הייתה שנת קאמבק לשדמית שחורת-הכנף. מין זה נמצא בסכנת הכחדה עולמית, ובעשורים האחרונים המספרים שלו בישראל הצטמצמו בצורה משמעותית. השנה במהלך ספטמבר נצפו להקות וקבוצות קטנות באתרים רבים בארץ, כולל שיאים של 27 ו- 80 פרטים בעמק בית שאן ובמהלך סקר נדידת הדורסים בכפר קאסם. שבע קיוויות לבנות-זנב נצפו במהלך החודש, בעיקר בערבה הדרומית.

 

 

בחוף הצפוני חגיגת שחפיות השוניות נמשכה, וב- 12.9 נספרו שם 87 פרטים! בצפון מערב הנגב נמצא ריכוז חדש של 140 שרקרקים ירוקים, והתגלה כי הם דוגרים שם במשך השנתיים האחרונות לפחות - איזור דגירה חדש שלהם בישראל. מינים מרעננים נוספים שנצפו במהלך החודש היו 3 חרגולני נחלים בצפון, גל חביב של כ- 15 סבכיים שחורי-גרון, שני חנקני ערבות מקדימים, תשע ורדיות אירופיות ושני גיבתונים אפורים באילת ב- 15.9.

 

אוקטובר - מקבץ מזדמנים מזרחיים ושיטפון סלעיות קפריסאיות

 

החודש התחיל עם עוד שדמיות שחורות-כנף - להקה של 29 באילת ב1.10. המחצית הראשונה של החודש התאפיינה במקבץ נדירים ממוצא אסייתי שאופייני לחודש זה. בפעם הראשונה נצפו יותר מחרטומית חדת-זנב אחת (לעונה): אחת נצפתה וצולמה בניר עוז בין ה 6-8.10, ואחת נלכדה בכפר רופין ב 10.10 על ידי צוות אנגלי ונצפתה על ידי צפרים רבים עד ה 17.10.

 

ב 5.10 טובעה באילת קנית האורז השמינית לארץ, תאריך שבו נלכדה כבר קנית אורז בעבר. נדירים נוספים כללו חופזי קטן בכפר רופין ב 30-31.10, עפרוני שחור-זנב שתועד בחוף בית-ינאי ב 23.10 ותחמס אירופי מתת-המין הפרסי הנדיר unwini שנאסף פצוע באילת.

 

 

האירוע המשמעותי של החודש (ויש שיגידו של השנה) התרחש ב- 28.10 כשכנראה מאות או יותר סלעיות קפריסאיות, נאלצו לנחות לאורך חופי הארץ עקב מערכת גשם גדולה שארעה מעל הים ו'חסמה' את נתיב הנדידה שלהן. כיוון שתעופה מעל הים בנוצות רטובות משמעה סכנה ברורה לציפורים החוצות אותו, נאלצו הסלעיות לחתוך מזרחה לחופי ישראל ולנוח שם עד שתנאי מזג האוויר יהיו מתאימים יותר.

 

כך, צפרים שהגיעו לתל-ברוך ולאתרים נוספים לאורך החוף נדהמו לראות עד 50 סלעיות קפריסאיות, כאשר לעתים 6-7 עומדות על שיח או שניים סמוכים - מחזה של פעם בחיים. באותו יום תועדו 100 סלעיות קפריסאיות, בעיקר בחופי המרכז, וכנראה שהכמות הכוללת הייתה כמה מאות.

 

אוקטובר התאפיין גם במספרים יפים של עפרוני פסגות (17 בתל ברוך ב 28.10), של פיפיון ארך-רגליים (16 במעוז חיים ב 11.10), ארבע עלוויות צהובות-גבות, חמישה חנקני ערבות, שני חנקנים חיוורים ומספר זרעיות קטנות (עד 6 לאתר).

ב- 8.10 נספרו כ- 25,000 עיטי חורש בסקר נדידת הדורסים כפר-קאסם, וסלעית שיחים בודדת צולמה באילת ב 22-24.10.

 

נובמבר - שובו של השרשיר אדום-המקור, ועיט שחור

 

נראה שאותו שקנאי קטן, שבילה את הקיץ בעמק חרוד, נצפה באגמון החולה ב- 8.11, בעוד החיוויאי הלהטוטן המשיך לבלות במרחבי שפלת יהודה ב- 13.11.

השרשיר אדום-המקור שנמצא לראשונה בעידן בחודש ינואר, אותר שוב או חזר לחצבה ב- 18.11.

 

 

 

עיט שחור בוגר נצפה במעלה עקרבים וכעבור כשעתיים צולם גם בנחל צאלים במדבר יהודה במרחק של כ- 40 ק"מ ב- 28.11, התצפית ראשונה בישראל מאז 2013. המשך החודש התאפיין כמצופה במזדמנים אסייתיים. חיוורנית נצפתה בק"מ ה- 76 בערבה ב- 21.11. תור מזרחי נצפה ביטבתה ב- 12.11. שלושה גיבתונים גמדיים דווחו בחוף תל ברוך, בק"מ 76 ובנפחא בין ה- 12-27.11.

 

קיכלי סהרון נצפה בנפחא ב- 27.11. סלעית כורדית הייתה בחוף ארסוף ב- 7.11, ופרט נוסף נמצא בנחל צביה בגלבוע ב- 21.11 שם נשאר לחרוף. שלוש עלוויות צהובות-גבות דווחו, ועלווית לבנת-גבות אחת נמצאה בבת שלמה בכרמל הדרומי ב- 12.11 ונשארה שם עד לדצמבר.

 

דצמבר - חובה גדולה וחובבי מצוקים

 

שנת 2015 הסתיימה בסערה כמו שהתחילה.

החובה הגדולה השמינית לישראל נמצאה בשדות קיבוץ היוגב בעמק יזרעאל ב- 12.11, ודיגמנה שם עוד יומיים. למרות שאינה מהנדירות ביותר שנצפו במהלך השנה בישראל, בסקר שערכנו החובה הגדולה זכתה לקולות רבים. האם זכתה?

 

 

ב- 30.12 נמצא סתרי צוקים במצוק הארבל אחרי כמה שנים של היעדרות, והוא היה "הנדיר האחרון" לשנת 2015. הוא הצטרף אל כתלי שנמצא שם כבר ב- 28.12, וכתלי נוסף נמצא במצוק העכברה בגליל המזרחי ב- 29.12.

זרעיות קטנות, פפיונים ארוכי-רגליים ופפיונים ממושקפים נצפו בכמויות נאות בעיקר בערבה הדרומית ובעמק בית שאן. שני עגורי חן נמצאו באגמון החולה בשבוע האחרון של השנה - בוגר וצעיר. הבוגר נשאר שם אל תוך שנת 2016.

 

 

 

 

עוד חמש עלוויות צהובות-גבות נצפו במהלך החודש, כולל אחת במרכז תל אביב, ועלווית לבנת-גבות נוספת נמצאה ביישוב המבודד שיטים שבנגב הדרומי.

בשדות אורים שבנגב המערבי להקת הקיוויות הלהקניות מנתה עשרה פרטים. להקה גדולה ויוצאת דופן של 130 חופמי ערבה נמצאה מעט מזרחה משם בשטחי האש של חצרים ולהקה נוספת של 15 פרטים נצפתה בניצנה.

עפרוני שחור-זנב נצפה בק"מ ה- 95 בערבה ב- 26.12. קיווית לבנת-זנב הייתה במאגר עין תמר בצפון הערבה ב- 11.12, ופיפיון זיתי היה במטעי התמרים של אליפז בערבה הדרומית ב- 3.12.

 

 

ולתוצאות הסקר שבו בחרתם מי תהיה ציפור השנה?

לפי בחירת הגולשים, הציפור המרגשת ביותר הייתה עזניית הנגב שהגיעה לחי בר כרמל במהלך חודש יוני.

אולי הצירוף של נדירותה, גודלה העצום וסיפורה הנוגע ללב - על כניסתה לכלוב הנשרים והחלטה מעוררת המחלוקת לצרפה לגרעין הרבייה הם אלה שהכריעו את הכף.

החובה הגדולה בעמק יזרעאל בדצמבר הייתה מתמודדת רצינית, אולי בגלל שהיא האחרונה בשנה ועוד צרובה בזיכרון כולם... אבל זו בהחלט ציפור גדולה, נדירה ומרשימה.

הכרוון הסנגלי, שהיה בעצם המין החדש לישראל היחיד של השנה, פיגר הרחק מאחור - אולי בגלל שאכזב רבים, אולי בגלל שהוא קטן וחום ולא מרשים.

 

תודה לכל הגולשים והגולשות שהצביעו לסקר. הערכתנו הרבה נתונה לכל הצפרים והצפריות שחרשו את הארץ לאורכה ולרוחבה כדי למצוא את הציפורים האלה. רוב תודות גם לצלמים ולצלמות ששיתפו אותנו בצילומים הנדירים במהלך כל השנה ולצורך הכנת סיכום זה.

 

אנחנו מאחלים לכל גולשינו ששנת 2016 תהיה מרגשת ומרתקת לא פחות!

 

 

צילום השקנאי הקטן - רוני לבנה

 

כתבות

land marks