סיכוי סביר לנדיר

ברק גרניט 02/02/2014 00:00

צפרות בהילוך גבוה!

 

בעיני רבים עמק בית-שאן הוא אתר הצפרות הטוב והמעניין ביותר בישראל בעונות החורף והסתיו.

בתי הגידול המגוונים מושכים אליהם מגוון אדיר של ציפורים.

 

 

חצוצרנים שחורי-מקור   צילום: מידד גורן

 

המפגש, בין מקום-חיות ים-תיכוני ובין אזור ערבתי - כמעט ספר-מדברי, מאפשר תצפית במינים אפריקאיים ומזרח תיכוניים לצד מינים אירופאים, מערב אסייתיים ואף מינים המגעים לכאן דרך קבע ממרכז אסיה מסיביר.

 

את היום כדאי להתחיל בתצפית בשדות, במיוחד שדות האספסת. אלפי זרעיות חורפות כאן, ולצדן מספרים גדולים מאוד של פפיוני שדות, פפיוני מים ופפיונים אדומי-גרון. בין מיני הפפיונים המצויים, מצויים כאן גם פפיונים ארוכי-רגליים אחדים.

זרונים תכולים, זרוני סוף וזרוני שדות סורקים את השדות בגובה נמוך - בחיפוש אחר מזון, ומדי פעם אפשר לצפות כאן בבז גמד, או בז נודד, במרדפי ציד מהירים.

 

כדאי מאוד לאתר שדה אספסת שנקצר ממש לאחרונה שכן שדות אלו מושכים כמות רבה יותר של ציפורים. בשדות אלו, אשר נקצרו לא מזמן, קל יותר גם לאתר ולצפות בציפורים. כאן אפשר לצפות בקוויות להקניות (הנדירות) בין הקוויות המצויצות וגם להקות קטנות של חופזי זהוב.


 

חובה לראות...

 

גולת הכותרת של שדות האספסת היא החובה הקטנה. עמק בית שאן הוא אחד משני אתרים בישראל שבהם עוף מרשים זה חורף כמעט דרך קבע. החובות חורפות כאן במספרים קטנים שנעים בין 3 - 26 פרטים (לרוב מתחת ל 10) וכדאי לחפשן בשדות האספסת שממערב ומדרום-מערב לקיבוץ כפר רופין בואכה טירת צבי.

בשולי השדות, במיוחד באזורים עם צמחיית שוליים, אפשר להיתקל בפרנקולין שחור, שאת קריאות החיזור שלו ניתן לשמוע כבר בימים אלה, בכל מקום כמעט.

 

 

חובה קטנה בתעופה...   צילום: עזרא חדד

 

מין נוסף בו המקום מפורסם הוא הזרעית הקטנה החורפת כאן דרך קבע, לעתים עד 10 פרטים בשדה אחד בחורף טוב. בדרך כלל, כדי לאתרן, יש ללכת בתוך שדה אספסת גבוה (מין זה אוהב להסתתר ומעדיף פחות את השדות הקצורים) ולקוות שהזרעיות יעופפו תוך השמעת קולותיהן הייחודיים.

הזרעיות בדרך כלל אינן עפות רחוק ולאחר ייעף קצר נוחתות בקרבת מקום.

 

סיכוי סביר לנדיר.

 

לאחר תצפית בוקר בשדות, מומלץ לבדוק את בריכות הדגים. כאן אפשר לראות ריכוזים גדולים של אנפות ולבניות, ברווזים וחופמאים, כשאחד המינים הבולטים הוא הקורמורן הגמדי.

מומלץ במיוחד לבקר בשני המאגרים הגדולים שבגוש הבריכות של קיבוץ כפר-רופין. כאן ניתן לראות כמויות גדולות של ברווזים, במיוחד צוללים מצוייצים וצוללים חלודיים לצד מספרים קטנים של צוללי ביצות.

 

במקום זה נצפו גם ברווזים נדירים דוגמת צולל ימי ומרגון גמדי. לעתים קרובות אחד המאגרים מרוקן ונוהגים לנוח בו מאות שחפים עייטיים שהספיקו כבר ללבוש "קיץ" ולהתקשט בראש שחור. אפשר גם להראות כאן כמויות יפות של חופמאים, במיוחד חופמי אלכסנדרי וחופית טמינק.

בדקו היטב את פפיוני המים שבסביבה וחפשו ביניהם את הפפיון הממושקף - מין הדוגר במרכז ומזרח אסיה, וחורף כאן במספרים קטנים. לעתים קרובות אפשר להיתקל כאן גם בקזרקות.

 

 

 

פפיון ממושקף    צילום: ליאור כסלו

 

בבריכות שנוצרו בהן בתי גידול דמויי ביצה (לרוב בבריכות נוה איתן ובביוט טירת צבי) ניתן לפגוש מינים אופיינים כמו קנית אפריקאית, זמירון, נחליאלי לימוני, גיבתון סוף, רמית, רלית המים וחרטומית גמדית. לצד המינים המצויים האלה תוכלו לפגוש מינים נוספים - שכיחים פחות: ברודית גדולה, חנקן ערבות (הנדיר), דוחל מזרחי ולעתים גם אנפה ארגמנית אחת, או שתיים...

 

בשולי הבריכות, במיוחד על שיחי המלוח וגם באשלים שעל גאון הירדן, ניתן לפגוש בקבוצות גדולות של דרורי ירדן וחצוצרנים שחורי מקור.

בין הדורסים ראוי לציון עיט צפרדעים החורף כאן במספרים יפים, במיוחד באזור נווה איתן ומעוז חיים, וברוב החורפים נצפה כאן גם עיטם לבן-זנב.

 

אם נשארים עד שעות הערב, כדאי לבקר בקירות החוואר הסמוכים לגדר המערכת: כוס החורבות מצוי כאן בצפיפות נאה ולעתים נדירות יותר אפשר לפגוש כאן גם באוח עיטי. מומלץ במיוחד לצפות בלינת הזרונים שעל גדר המערכת בבריכות מעוז חיים התחתונות.

 

איך מגיעים?

כדי להגיע לבריכות הדגים של קיבוץ נוה איתן ומעוז חיים, נוסעים על כביש 71 ופונים צפונה על דרך העפר הנמצאת בדיוק מול הכניסה לקיבוץ נוה איתן. לכניסה לבריכות מעוז חיים יש להמשיך מעט מזרחה. כדי להגיע לשדות האספסת של כפר רופין, פונים דרומה לכביש 6688, ומשיכים עד לכניסה לקיבוץ, שם פונים מערבה על הכביש הקטן ממנו ניתן להגיע לשדות השונים ולבריכות הדגים של טירת צבי.

 

הדרכה

להדרכה במקום ניתן לפנות למרכז הצפרות כפר רופין.

 

הנחיות מיוחדות

בסופי שבוע, בריכות הדגים של נוה איתן ומעוז חיים נעולות. בנוסף כדאי להימנע מנסיעה לאורך גדר המערכת ללא אישור הצבא.

 

כתבות

land marks