שחפים ועוד במעגן מיכאל

ברק גרניט 02/02/2014 00:00

סוף ינואר במעגן מיכאל היא תקופה יציבה מבחינת העופות החורפים.

בזמן זה, גם החורפים המאחרים ביותר, כשחף עיטי, שחף גמד ושחף אפרורי הלא שכיח, נמצאים במספרי השיא שלהם. לעומת זאת, הנדידה חזרה צפונה, טרם מורגשת, אפילו בקרב המינים המקדימים לעזוב.

 

למבקרים כאן כדאי להשקיע זמן בתצפית ים בנקודות שונות לאורך החוף. כאן אפשר להיתקל גם בימים שמשיים בטבלן מצוייץ, יסעורים מצויים, סולה צפונית, ואפילו במרגון בינוני.

 

שחפית שחורת-מקור נפוצה כאן מאוד ועל החוף מומלץ לבדוק את היטב את קבוצות השחפים. בדרך כלל בחוף מעיין צבי אפשר להיתקל בעשרות עד מאוד של שחפים עיטיים, שבעונה זו מקבלים כבר את ראשם השחור. המינים המצויים ביותר כאן הם שחף ארמני, מין הדוגר בטורקיה וארמניה, שחלק נכבד מאוכלוסייתו העולמית חורף בישראל, שחף אגמים ושחפים צרי-מקור. ביניהם ניתן גם למצוא פרט או שניים של שחף שחור-ראש ושחף אפרורי.


 

 

שחפית שחורת-מקור   צילום: אמיר בן דב

 

על אי היונים אפשר, בדרך כלל, לראות מספר זוגות של שחף צהוב-רגל הדוגר כאן ובבריכות ובים ניתן להיתקל לעתים בעשרות פרטים של שחף גמדי.

על החוף הסמוך לשפך נחל תנינים, אפשר לצפות במספרים יפים של חופמי חוף, חופזי מנומר וארנריה.

 

אם נמצאים כבר שם, כדאי לבדוק את השטח העשבוני הנמצא בין הבריכות הדרומיות ביותר לחוף הים. מדי חורף אפשר מצוא כאן פרטים אחדים של פפיון ארך-רגליים ובשנת 1999 חרפו כאן 2 פרטים של פפיון ערבות - מזדמן נדיר ביותר הדוגר בסיביר.

 

בריכות הדגים המרוקנות והסוללות המקיפות אותן מארחות להקות גדולות של לבנית גדולה, כפן, חסידה שחורה ולעתים קרובות, בבריכות מעיין צבי חורפים פרטים אחדים של פלמינגו מצוי. בין החופמאים בולטים כאן סייפנים,  חופיות קטנות וחופיות אלפיניות, חופמי צווארון וחופמי אלכסנדרי וביניהם, אחת למספר שנים, אף נצפה חופמי אפריקאי.

 

 

מרגונים בינוניים - זכר (ימין) ונקבה.   צילום: מיקי ללום

 

בנופים הלחים ודמויי הביצה הנוצרים בבריכות רדודות ובוציות בהן צומח קנה מצוי, אפשר למצוא מינים אופיינים לבית גידול זה כגון: זמירון, כחול חזה, גיבתון סוף, רמית, חרטומית גמדית, נחליאלי לימוני ונחליאלי זנבתן. לעתים אף חורף כאן חנקן ערבות.

 

כדאי לבדוק היטב בין פפיוני המים הרבים שכן בשנים האחרונות נצפו כאן פרטים אחדים של פפיון ממושקף - מין הדוגר במזרח אסיה וחורף במספרים קטנים במזרח התיכון.

מבין הדורסים, אפשר לראות כאן עיטי צפרדעים, עקבי חורף, בז נודד וכמובן זרוני סוף רבים. בנוסף על הדורסים, אפשר לראות בשמיים סיסי גליל.

 

איך מגיעים?

לבריכות של מעגן מיכאל מגיעים מכביש 4. פונים מערבה לקיבוץ מעגן מיכאל ונכנסים בשער. ממשיכים מערבה לכוון הבריכות. שער הקיבוץ פתוח.

לבריכות מעיין צבי ניתן להגיע מבריכות מעגן מיכאל או מכביש 4. פונים מערבה באזור התעשייה הקטן הנמצא 400 מטר צפונית לתחנת משטרת זכרון יעקב, ממשיכים מערבה עד שמגיעים לבריכות דגים ולגשר העובר מעל כביש החוף לכוון חוף הם ובריכות הדגים של מעיין צבי.

 

הדרכה

להדרכה במקום ניתן לפנות למרכז הצפרות, מים ונחלים שבמעגן מיכאל.

 

הנחיות מיוחדות

שימו לב שהחל מצהרי ימי שישי ובמהלך השבת, השערים בין הבריכות נעולים, ובבריכות של מעגן מיכאל ניתן להסתובב רגלית בלבד.

 

כתבות

land marks