קפה עין גדי

ערד בן דוד 24/05/2016 00:00

 

 

"עורבים מרתקים אותי מהרבה סיבות. בעיקר בזכות היכולת שלהם - או הרצון - לעשות דברים בשביל הכיף. להקת העורבים קצרי-הזנב של עין גדי נוהגת לנצל כל הזדמנות בה נושבת רוח צפונית ערה ויציבה, ומבלה זמן רב בגלישה, דאיה, אוירובטיקה ושעשועים כשהתנאים מתאימים לכך. בפעם האחרונה נוסף לכיף גם ספל קפה, והשמחה הייתה רבה".

 

אלדד גולן 22.5.2016

 

 

לעורב קצר-הזנב תפוצה מוגבלת יחסית ובישראל הוא נראה כמעט אך ורק לאורך מצוקי ים המלח.

בנוסף לישראל מין זה מצוי גם בחלק מחצי האי ערב, ובקרן אפריקה.

 

 

 

העורב קצר-הזנב Curvus rhidipurus זכה בשמו העברי בזכות זנבו הקצר. כמה קצר? צריך למדוד! וכדי למדוד צריך להחזיק אותם... אבל עורבים קצרי-זנב (ועורבים בכלל…) הם ממש לא פראיירים.

ממש במקרה, חמישה ימים לפני שגולן צילם את העורבים משתעשעים בעין גדי, חוקר הציפורים רון הרן - שעוקב אחר הציפורים באזור ים המלח, לכד שני עורבים קצרי-זנב באזור נחל ערוגות.

 

הרן הצמיד טבעת לרגלם של השניים וכמובן שגם לקח מידות: הייתה להם כנף ארוכה באורך 343 מ"מ, משקלם הממוצע היה 450 גר' ואורך הזנב היה 140 מ"מ, בלבד.

ואז הוא שחרר אותם.

 

 

 

 

 

הזנב קצר, אמנם, אבל יש עוד סיבה לכך שהוא נראה לנו "חסר" - כאילו "אבד" בתאונה מצערת...

לעורבים קצרי-זנב יש אברות אמה (נוצות הכנף הקרובות לגוף העוף) ארוכות במיוחד ובגללן קצה הזנב בולט רק בקושי מעבר למסגרת הכנפיים בשעת התעופה. והן אלו שמעניקות לעורב הזה את צלליתו המיוחדת.

 

גם בעמידה הזנב אינו נראה כלל, בזכות הכנפיים הארוכות. בשפת המדע הוא נקרא "העורב בעל זנב המניפה"

(rhipis = מניפה ו - ourus = זנב) וזהו גם שמו באנגלית - Fan-tailed Raven.

 

 

עורבים קצרי-זנב ניזונים בעיקר בחרקים, פירות ושאריות מזון. הם טיפוסים חברתיים מאוד ומלבד המפגשים במזבלות, הם אוהבים מאוד לקיים משחקי אוויר משותפים. ברוב המקרים אלו נוצות וניירות המעופפים ברוח, אשר משמשים אותם בעת המשחק. לעתים הם נוטלים עצמים כבדים יותר, כמו אבנים וזרדים, אותם הם שומטים באוויר, צוללים אליהם ותופסים אותם שוב, בנפילתם החופשית.

 

אין ספק כי הכנף הרחבה והמיוחדת של העורבים קצרי-הזנב תורמת ליכולות האוירובטיות שלהם ובנוסף - גם מצב רוח טוב. שם, במדבר, בלי דאגות.

 

 

"במבואה לנחל ערוגות מתבצע ניטור ארוך טווח לציפורים מקומיות ונודדות באמצעות טיבועים באביב.

ב- 17.5.2016 במהלך הטיבוע נשמעו צרחות של עורבים קצרי-זנב מאזור הרשתות - להקה שלמה של עורבים התעופפה מעליהן. בעודי רץ לשם כפי שלא רצתי שנים. שני עורבים נתפסו ברשתות או יותר נכון תפשו את הרשת בטופריהם החזקים. לא היה חשש שיברחו כי האחיזה הייתה הדוקה ואין להם את האינסטינקט לשחרר...

 

חששתי כל הזמן מחבריהם שמעל בזוכרי את התנהגות העורבים האפורים במצבים דומים, המתקיפים את המתקרב לאחד משלהם. אך למעט צרחות זעם לא התקיפו אותי.

 

שני העורבים נרגעו מיד כשהוכנסו לשקיות הבד ה'נושמות' ובסה"כ התנהגו ברוגע במהלך הטיבוע... אבל הטופרים שלהם חזקים כשל דורסים וזה כואב מאד כשהם נאחזים בך. העורבים שוחררו במהירות לאחר הטיבוע ולקיחת מדדים שונים, והצטרפו ללהקתם.

 

הלהקה של עשרות פרטים מתגודדת באזור קיבוץ עין גדי. הם מעופפים תדיר באזור הטיבוע אך אינם נלכדים אף פעם".

 
רון הרן
 
 
land marks