אין כמו יפו בסערות

ברק גרניט 09/02/2014 00:00

תצפית ים היא תצפית שמתמקדת בעופות הנמצאים מרבית הזמן בלב-ים.

סערות חורף, שאינן מזג האוויר המועדף לתצפית בציפורים, הן תנאי הכרחי הדרוש למי שמתעניין בתצפית ים משובחת. במזג אויר רגיל, עופות הים נמצאים, בדרך כלל, הרחק בלב ים. בזמן סערה, לעומת זאת, הרוחות המערביות החזקות מקרבות את עופות הים אל החוף וכך ניתן לצפות במיני ציפורים שכמעט לא נראים במזג אוויר "נוח".

על כן, כדאי לתזמן תצפית בנמל יפו, עם סערת חורף.

 

על המינים הבולטים והשגרתיים, יחסית, נמנים יסעור מצוי - שלעתים מופיע בלהקות של עשרות פרטים, או אף למעלה מכך, ובולט בלבושו הכהה מלמעלה והלבן מלמטה.

סולה צפונית, שביום "סוער" ניתן לראות כאן כ-20 פרטים שלה מגילאים שונים. הסולות נראות לעתים קרובות כשהן בציד, אז הן אוספות לפתע את כנפיהן וצוללות אנכית למים.

 

לעתים נבחין בלהקת שחפים גדולה שמתרוממת לפתע מהמים בבהלה. בדרך כלל נגלה שם גם חמסן,

טפיל או רחב-אברה, שנטפל לפרט מסוים ורודף אחריו עד שזה מקיא את מזונו "עבור" החמסן. שיטה זו, שבעזרתה משיג החמסן את מזונו, זיכתה אותו בשמו.

 

 

 

חמסנים טפילים בפעולה: מימין - חמסן רודף אחר שחף שחור-ראש    משמאל - עם שחף ארמני

צילום: יואב פרלמן

 

בנוסף על אלה, ניתן לראות כאן עופות ים פחות שכיחים כמו יסעור כהה (פרטים אחדים ביום טוב) ופרט או שניים של יסעור גדול.

גולת הכותרת היא היסעורונים כמובן. אלה הם עופות הים הקטנים ביותר - השוהים כמעט רק בלב-ים, ככל הנראה כדי להימנע ממפגש עם השחפים הגדולים, שעשויים לטרוף אותם.

בחורפים מסוימים ניתן לראות כאן עשרות יסעורונים אטלנטים. חריפתו הקבועה למדי של מין זה במזרח הים התיכון היא בגדר תעלומה - שכן מין זה לא נצפה במספרים כאלה בשום מקום אחר בים התיכון.

 

בנמל יפו נצפו במהלך השנים גם מספר מינים נדירים ביותר. ראויים לציון הם יסעור שחור-כיפה שנצפה כבר מספר פעמים, יסעור פרסי שנצפה פעם אחת, יסעורון קטן שנצפה 3 פעמים, צוללן שחור-גרון (פעמיים), צוללן אדום-גרון (פעם אחת) וגם ברווזים נדירים כמו קטיפנית שחומה.

 

בנוסף לעופות הים "האמתיים", ניתן לראות כאן גם להקות גדולות יחסית של שחפית שחורת-מקור ומינים רבים של שחפים.

בין השחפים הקטנים, המצוי ביותר הוא שחף האגמים, אבל באופן רגיל נראים כאן גם פרטים אחדים של שחף שחור-ראש, לעתים נדירות יותר שחף אפרורי ובחורפים טובים - כמויות יפות של שחף גמדי.

 

במיוחד בסערות, אבל לא רק, אפשר לראות כאן פרטים אחדים של ריסה שחורת-רגל הנדירה בארץ.

מבין השחפים הגדולים בולט השחף הכוזרי שמספרים יפים שלו עדין נודדים דרומה(!). בנוסף הבקיאים בזיהוי שחפים יאתרו כאן שחף סיבירי, שחף ערבות, שחף ארמני, ושחף צהוב-רגל. בזמן זה נראים כבר שחפים עיטיים בלבוש דגירה מלא ובולטים למרחוק בראשם השחור ובכנפיהם החיצוניות הלבנות. בנוסף ניתן לראות כאן להקות של מאות פרטים של קורמורן גדול ולעתים אף בז נודד.

 

איך מגיעים?

נוסעים לכיכר השעון בכניסה ליפו מכיוון ת"א ופונים מערבה לכוון הנמל. כדאי לעמוד על המדרגות הגבוהות שנמצאות ממזרח למסגד שעל הטיילת.

 

הנחיות מיוחדות

מלבד ביגוד חם ומעיל נגד גשם, תצפית ים מחייבת שימוש בטלסקופ עם חצובה יציבה.

חשוב: יש להחנות את הרכב במקומות המיועדים לכך. במקום ניתנים דו"חות חניה באופן רגיל.

  

כתבות

land marks