ירידת מתח

נדב ישראלי 20/07/2016 00:00

 

 

אז בטח כבר שמעתם בתקשורת על ההישג של ה"קואליציה הירוקה" בעניין קו המתח בעמק החולה. אבל כמו תמיד, הדיווח בעיתונות לוקה באי דיוקים קטנים, אז להלן הדיוקים לאנשים המתעניינים..

 

קו המתח העליון (ולא גבוה) המתוכנן לחצות את עמק החולה, תוכנן על מנת "להוציא" חשמל מחוות טורבינות רוח לייצור חשמל בצפון רמת הגולן ולחבר אותו לרשת החשמל הארצית. נקודת החיבור לרשת החשמל הארצית היא בצומת כח שבמערב העמק, ולכן יש צורך לחצות את העמק ממזרח למערב.

בראשית התכנון הוצגו שלוש חלופות לחציית הקו את עמק החולה, כולן עיליות: אחת ממש מצפון לאגמון החולה, אחת קצת מדרום לו ואחת לאורך הכביש בין צומת הגמא ללהבות הבשן.

 

ארגוני הסביבה - החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל ורשות הטבע והגנים התנגדו לכל החלופות האלו מהרגע הראשון בטענה (המוצדקת) שהקמת קו מתח עליון עילי חוצה עמק החולה תפגע קשות במיליוני הציפורים הנודדות מעל העמק מדי שנה.

 

 

 

 

המתכננים (חברת החשמל) לא ממש שעו להתנגדויות, והמשיכו לקדם את תכנון הקו באחת משלושת החלופות האלו. לפני כשנתיים, עם התקדמות תהליכי התכנון, החלטנו לעשות מעשה ולהעלות את ההתנגדות מדרגה. ארגוני הסביבה חברו יחדיו, ואלינו הצטרפו המועצות האזוריות גליל עליון, ומבואות חרמון וכן מועצה מקומית יסוד המעלה ועיריית קרית שמונה וכמובן אגמון החולה-קק"ל ויצרנו "קואליציה ירוקה" רחבה שקראה למצוא פיתרון אחר להעברת הקו המתוכנן.

הפתרון שאנחנו הצענו הוא הטמנה של הקו בקטע החוצה את עמק החולה. הנענו קמפיין, יצרנו צוות היגוי, הפקנו ארועי חשיפה לציבור, פרסמנו עצומה שחתמו עליה כ- 15,000 איש, השקנו קמפיין ברשתות החברתיות והגענו עד ועדת הפנים והסביבה של הכנסת על מנת להעלות את הנושא על סדר היום הציבורי.

 

במהלך כל הקמפיין, עבדו הארגונים השונים שחברו לקואליציה בתיאום ושיתוף פעולה מרשים, ולא מובן מאליו, שנותן תקווה לעתיד. בעקבות פעולת הקואליציה, הועדה לתכנון תשתיות לאומיות (ות"ל) הנחתה את חברת החשמל לערוך בחינה מחודשת של החלופות לקו ולהגיש לות"ל בחינת חלופות חדשה הכוללת גם חלופה של קו טמון בעמק (הישג ראשון).

 

 

 

 

חברת החשמל עשתה עבודה טובה ומקצועית בבחינת החלופות (כשמגיע, אנחנו יודעים גם לפרגן) והגישה לות"ל מסמך הכולל 9 חלופות שונות להקמת הקו. במסגרת המסמך מציינת חברת החשמל ש"על בסיס המידע שהוצג לעיל ניתן להעריך כי צפויה פגיעה משמעותית לעופות כתוצאה מהקמת הקו המתוכנן, באם יהיה זה קו עילי ולא מוטמן"... (ציטוט מתוך מסמך בחינת החלופות שהגישה חברת החשמל).

 

אחת מתשע החלופות במסמך היא "החלופה הדרומית" שלא הוצגה קודם לכן, החלופה הדרומית מציעה להקים את הקו החדש בשוליו הדרומיים של עמק החולה במקום קו מתח עליון שכבר קיים שם (ועובר בין שדה אליעזר, אילת השחר וחולתה) ומתחבר לקצרין ברמת הגולן.

במסגרת חלופה זו תוקם נקודת התחברות חדשה לרשת החשמל הארצית בקצרין, דבר שחוסך את ההתחברות לתחנה בצומת כח. על מנת לקצר את הסיפור, אספר לכם שבישיבת הות"ל שהתקיימה בסוף חודש יוני 2016 התקבלה החלופה "הדרומית" המדוברת והמשמעות היא שלא יוקם קו מתח עליון נוסף בעמק החולה, (אלא קו ישן יוחלף בחדש) ולא תהיה פגיעה נוספת בציפורים בעמק החולה.

 

 

 

 

יש לציין שמבחינת הגופים הירוקים העבודה לא נסתיימה אלא רק החלה.

ראשית, תהליך התכנון המפורט של הקו עוד לא החל, ויש הרבה עבודה עוד לפנינו בהקשר הזה (קביעת המיקום המדויק של כל עמוד, קביעת גובה העמודים וכו').

שנית, במדינת ישראל כיום, קיימת מדיניות של משרד התשתיות שלא להטמין קווי מתח בשטחים פתוחים. את המדיניות הזו אנחנו רוצים לשים על השולחן לבחינה חוזרת ולטעון שבמקומות רגישים מבחינה אקולוגית, נכון להטמין קווי מתח באדמה על מנת לשמר ערכי טבע חשובים במדינתנו הקטנה, הצפופה והעשירה כל כך.

כמו כן הכנו תכנית להטמנת קווי מתח גבוה ונמוך בעמק החולה (שעלות ההטמנה שלהם נמוכה יחסית) ונפעל לביצוע התכנית הזו בשיתוף עם חברת החשמל בעשור הקרוב.

 

 

צילום: דרור גלילי

 

לסיכום, פעולה משותפת ומתואמת של ארגוני הסביבה וגופי שלטון מקומיים הביאה לשינוי תכנון ובחירת חלופה לקו המתח שמתחשבת בסביבה ובציבור, וזה הישג משמעותי בעיני.

מהזווית האישית שלי, זו הפעם הראשונה שאני לוקח חלק בקמפיין ציבורי בסדר גודל שכזה והיה מרתק לראות איך הדברים עובדים מקרוב, להבין את הכח של שיתוף פעולה ולשמוח במעורבות הציבור בישראל וגם לראות את חדרי הוועדות של הכנסת ואיך הדברים מתנהלים שם (קצת פחות משמח..).

 

 

תודה גדולה לכל מי שהיו שותפים לקמפיין, בפעולה בתוך הקואליציה, בחתימה על העצומה או בכל דרך אחרת..

 
land marks