וילסון הולך על המים - באילת!

נועם וייס 13/09/2016 00:00

ציפורי הים וההגנה עליהן נופלת לעתים בין הכיסאות - הביולוגים הימיים רגילים להסתכל רק מתחת למים והצפרים נטועים חזק בקרקע, בדרך כלל צופים מהחוף.

משום שאנו הצפרים מכירים לא רע את מה שרואים מהחוף, אך אין לנו מושג אילו ציפורים נמצאות בלב הים. המכון הבין אוניברסיטאי בראשות פרופ' אמציה גנין וצוות מרכז הצפרות באילת שעליו אני מפקח, החלטנו לבצע סקר ביחד, סקר שמעולם לא בוצע באזרנו - ניטור קבוע של ציפורים בלב מפרץ אילת.

פעם בחודש אנו יוצאים על ספינת מחקר בראשות ענבל אילון, הדוגמת גם את הרכב ותכונות המים בעומק הים ומנסים לאתר ציפורים שחיות רק בלב ים ומגיעות אל החוף רק כדי לקנן. פעמיים יצאנו בשמש הקופחת ובמשך שעות ארוכות לא נראתה אף ציפור, אך אתמול, כמו בקסם, הם הגיעו - היסעורונים.

 

 

אף אחד לא יודע על היסעורונים כמעט כלום. הן ציפורים שפעילות בעיקר בלילה, חיות כמעט רק בלב ים, נודדות מרחקים עצומים ומקננות באיים נידחים, לעתים בתוך לועות של הרי געש. הם חובבים סערות ורוחות חזקות, אז קל להם להריח את מזונם - פלנקטון, דגיגים קטנים או שאריות ארוחה של כרישים או דולפינים, ממרחקים גדולים.

 

ההתרגשות על ספינת המחקר אתמול הייתה עצומה. ציפור שחורה לגמרי, בגודל של יונה, התקרבה אלינו, נעה סנטימטרים ספורים מעל המים, נוגעת במים ברגליה, אוספת מזון וממשיכה. זה היה יסעורון פסיפי. ציפור שמקום קינונה המוכר הקרוב ביותר נמצא באיים ביפן. בחורף היא נודדת אל האוקיינוס ההודי, אבל אל מפרץ אילת היא הגיעה רק 6 או 7 פעמים וכמעט תמיד היה מדובר בפרטים חלשים או מתים שנפלטו לחוף.

עתה נראה פרט בריא שעופף היטב כמו שלא נראה כאן מעולם.

 

 

 

 

לא עברו 5 דקות ויסעורון נוסף הצטרף אל הפסיפי, הפעם קטן ממנו בהרבה, אך עם כתמים לבנים מעל הזנב ובכנפיים - יסעורון וילסון. היסעורון הקטנטן הזה ידוע כ"הולך על המים" - מרפרף קלות וברגליו גורף את המים ובורר את מזונו מהם. משך כחצי שעה הלך לו על המים הפלא הזעיר הזה, סורק את המים אל מול הרוח החזקה ואז חוזר לסיבוב נוסף בתעופה במהירות עצומה, טס על גבי הרוח.

זו רק הפעם השנייה שיסעורון וילסון מגיע לישראל ולאילת. אולי כי ההיסטוריה שלנו עם ההולכים על המים מעט מורכבת. בפעם האחרונה זה היה בשנת 1983.

 

 

 

הוא מגיע אלינו מהאוקיינוס הדרומי, מאיים הסמוכים לאנטארקטיקה כדי להזכיר לנו שציפורי לב הים הם אחד הדברים המדהימים ביותר שקיימים בעולם החי.

הסקר הזה רק בתחילתו והוא כבר השתלם בגדול. חיים שלמים שאני מחכה לציפור הזאת. בגיל 14 העברנו, שלושה צפרים, את כל החופש הגדול על החוף באילת כדי לקבל 10 שניות עם הוילסון, ללא הצלחה. יום לאחר שחזרתי הביתה, אבנר רוטשילד ראה יסעורון, אך לא הצליח לזהותו. זה כבר היה כמעט בחושך. אכלתי את הלב ונשבעתי, שיום אחד עוד נתראה.

 

יואב פרלמן ממרכז הצפרות הישראלי מוסיף:

התצפית הזו בשני יסעורונים בלב ים בשעות היום היא חסרת תקדים בישראל, ומרגשת מאד. היא מזכירה לנו כמה מעט ידוע על עופות הים האלה, שהם אלופי תעופה מדהימים, ומבלים את מרבית חייהם בתעופה באוקיינוסים. היסעורונים פעילי לילה בעיקרם, ובשעות היום מבלים את זמנם בעומק הים - הם קטנים מאוד ומפחדים להיטרף על ידי שחפים וחמסנים פעילי יום שנמצאים לרוב ליד החוף. רק בשעות הלילה היסעורונים מתקרבים מעט לכיוון החוף.

יסעורון וילסון הוא עוף ים קטן, מהנפוצים בעולם. הוא דוגר במושבות עצומות על איים סביב הקוטב הדרומי, ומחוץ לעונת הקינון הוא נודד צפונה, אל מעבר לקו המשווה, למרכז האוקיינוסים האטלנטי וההודי. הוא נמצא באופן קבוע בפתח ים סוף, אך הוא חובב מים עמוקים - הוא ניזון לעתים קרובות לאורך קצות הלוחות היבשתיים באוקיינוסים. באזורים מיוחדים אלה, זרמים שעולים מעומק הים מביאים אל פני המים פלנקטון, ממנו ניזון יסעורון וילסון. במעוף 'ההליכה על המים' המפורסם שלו הוא מלקט פלנקטון מפני המים.

 

 

אל מפרץ אילת הרדוד כנראה שהוא נכנס רק לעתים רחוקות, אבל אולי התגלית של מרכז הצפרות באילת יחד עם המכון הבין אוניברסיטאי מצביעה על כך שהוא מופיע באופן קבוע יותר באזורנו, אם מחפשים כמו שצריך? ימים יגידו.

היסעורון הפסיפי הוא עוף ים נדיר יותר. הוא מוגדר בסכנת הכחדה עולמית בדרגת Near threatened, בשל גודל האוכלוסייה הקטן יחסית שלו, והשימוש שלו באיים בהם יש אפשרות לטריפה במושבות על ידי יונקים שיובאו על ידי האדם (כמו חולדות), ופעילות אנושית ענפה. מין זה דוגר על איים במערב האוקיינוס השקט, לחופי רוסיה, יפן, קוריאה וסין. מחוץ לעונת הקינון הוא נודד לאוקיינוס ההודי.

למרות שהוא נדיר יותר ודוגר במרחק עצום מישראל, הוא מופיע בישראל באופן קבוע יותר. עד לשנת 2016 היו בישראל חמש תצפיות, כולן בפרטים מתים או גוססים שנאספו באילת. במאי 2016 מתנדב מרכז הצפרות באילת Doug Gochfeld צפה ככל הנראה בפרט אחד ממין זה בים מול חוף אלמוג באילת. התצפית של נועם היא איכותית במיוחד, והצילומים שלו בים הם הראשונים של פרט בריא ומעופף בישראל.

 

ביום שלמחרת התצפית המרגשת של נועם (13.9.16), יצאה לים חבורת צפרים נוספת שכללה את רמי מזרחי, אמיר בן דב, עוז חורין, שחר אלתרמן ושחר שלו, והם ראו שוב באותו המקום יסעורון וילסון ויסעורון פסיפי. בחינה מדוקדקת של מצב הנוצות ושלב החילוף בצילומים תוכל לענות על השאלה אם אלה אותם הפרטים או לא.

land marks