אתגר זיהוי - זרון שדות וזרון פס

יהונתן מירב 02/10/2016 00:00

לכבוד נדידת הסתיו ולקראת החורף הבא עלינו לטובה החלטנו לפרסם מספר מאמרים קצרים הדנים בסוגיות מורכבות יחסית בזיהוי דורסים. הדבר הכי חשוב בזיהוי דורסים הוא קודם כל לראות דורסים, אין דבר טוב יותר מלצאת לשטח ולהתבונן בדורסים (ובציפורים בכלל) כבסיס לזיהוי. ככל שתצפו יותר כך הפרטים ייחרטו יותר בזיכרון ומלאכת הזיהוי תהיה קלה יותר.

 

סדרת המאמרים תתמקד בנקודות העיקריות בזיהוי על מנת לתת לצופים את הכלים והדגשים העיקריים לזיהוי בטוח אבל כאמור אין טוב יותר מתצפיות רבות ככל הניתן.

המאמר הראשון מתמקד באחת הקבוצות המורכבות יותר לזיהוי, זרונים.

בישראל 4 מיני זרון: זרון סוף, זרון תכול, זרון שדות וזרון פס. במאמר אני לא מתייחס לזרון סוף, הנפוץ והקל ביותר לזיהוי ונוגע רק מעט בזרון תכול הנפוץ ביותר בחורף.

 

 

זרון פס צעיר (סתיו ראשון)    צילום: לביא לילו

 

הכירו את האפשרויות

 

אחד הדברים החשובים ביותר לפני היציאה לשדה הוא לקחת בחשבון את העונה, את האתר ומהן האפשרויות הסבירות יותר בהן ניתקל. במילים אחרות אני ממליץ תמיד להטעין את ה database שלנו לפני היציאה לשדה, זה יכול לחסוך זמן רב (ותסכול).

 

במקרה של זרונים חשוב מאד להכיר את המינים ואת דפוס הופעתם בישראל.

 

- זרון סוף מופיע במספרים גדולים בעונות הנדידה וכן בחורף ובשנים האחרונות נראים פרטים שגם מקייצים בישראל. זהו הזרון הנפוץ ביותר ברוב היציאות לשטח. זרון סוף הוא קל לזיהוי בכל הגילאים והמופעים לכן לא נתמקד בו, הכירו אותו מראש וחסכו כאב ראש.

 

- זרון תכול הוא חולף נדיר וחורף נפוץ בישראל. הפרטים הראשונים מופיעים בארץ החל מסוף אוקטובר כשרובם מגיע בנובמבר ואילך.

 

 

- זרון פס רק חולף בישראל ונראה במספרים יפים בשתי עונות הנדידה. זהו הזרון הראשון שמופיע בנדידת הסתיו וניתן לפגוש בו כבר מסוף אוגוסט. כאמור רוב הפרטים רק חולפים בישראל (למעט מקרים חריגים) ורובם כבר עברו אותנו לכיוון דרום בחצי השני של אוקטובר.

 

- זרון שדות - הנדיר מבין הזרונים המופיעים בישראל. זרון שדות הוא חולף נדיר וחורף לא שכיח, בעיקר בעמקי המזרח והצפון. הפרטים הראשונים מופיעים בתחילת אוקטובר בנדידה, רובם נודדים דרומה לאפריקה אך כמה עשרות נשארים לחרוף בישראל בכל שנה.

 

כלל ראשון בזיהוי זרונים - גיל וזוויג

 

אחד הדברים החשובים בזיהוי של זרונים הוא הבנה על מה אנחנו מסתכלים. האם מדובר בזכר, נקבה או צעיר. זכרים בוגרים של זרונים הם קלים למדי לזיהוי, כולם מתאפיינים בחלקים עליונים אפרפרים תכולים עם כמות משתנה של צבעים כהים יותר.

הזרונים ה"בעייתיים" יותר לזיהוי הם בד"כ נקבות וצעירים כשבמיוחד מאתגר הוא זיהוי של זרון פס/שדות להם נקדיש סעיף מיוחד בהמשך.

להלן מספר נקודות חשובות לזיהוי זכרים בוגרים.

 

זרון סוף - זכר      צילום: לביא לילו

 

זרון סוף - הזרון הזכר היחיד עם חלקים עליונים המשלבים אפור וחום, מלמטה בולטת הבטן הכהה המנוגדת לכנפיים הבהירות.

 

זרון תכול - כשמו כן הוא, תכול אפור ברובו. החלקים העליונים מתאפיינים בצבע אפור אחיד כולל הגב, הזנב והכנף העליונה. קצות הכנפיים מלמעלה כהים ובולטים. במבט מלמטה לזרון תכול כנפיים, בטן וזנב בהירים ואחידים וקצות כנפיים כהים במידה נרחבת (כל האצבעות כהות מבסיסן). לזכרים בוגרים גם שפת זרימה כהה לרוחב רוב הכנף ובדרך כלל ראש וגרון אפורים כהים יותר משאר החלקים התחתונים (מעין קסדה). מעבר לניצוי שימו לב למבנה הגוף, מדובר בזרון גדול ורחב כנפיים בעל מעוף גמלוני וכבד יותר מזרון פס/שדות.

 

זרון תכול - זכר   צילום: רעי סגלי

 

זרון פס - החלקים העליונים אפורים כשמרכז הגב והראש בצבע אפור כהה יותר. קצות הכנפיים שחורים במידה נרחבת (כל האצבעות). זרון פס זכר הוא היחיד המראה פס שחור בכנף העליונה הנמשך מאברות היד ועד הגב, מכאן שמו.  החלקים התחתונים מנוקדים בשחור לבן עם מעט פספוס חלודי ובעלי פס (או שניים) בולטים גם בתחתית הכנף. קצות הכנפיים שחורים והחזה/ראש כהים יותר משאר הגוף. שימו לב למבנה העדין ולכנפיים צרות משל הזרונים הגדולים יותר.

 

זרון פס - זכר    צילום: עזרא חדד

 

זרון שדות - חלקים עליונים אפורים כסופים למעט "טריז" שחור בקצה הכנף. הכתם הכהה בקצה הכנף צר משמעותית לעומת זרון תכול וכולל רק 3-4 אצבעות.  צבעו בהיר למדי, נראה כמעט לבן בתצפית מרחוק. החלקים התחתונים גם הם אפורים בהירים עם טריז כהה וצר בקצה הכנף וללא שפת זרימה כהה. הראש של זכר בוגר כהה אך במעט מהגוף.

 

זרון שדות - זכר           צילום: עזרא חדד

 

נקודה חשובה לקביעת הזוויג אצל זרונים היא צבע העין. זרונים זכרים בוקעים מהביצה עם עין בהירה ונקבות עם עין חומה כהה. צבע העין עוזר לנו לקבוע האם אנו מסתכלים על זרון זכר / נקבה כבר בשנתם הראשונה. סימן זיהוי זה חשוב במיוחד בפרטים צעירים ובשנתם השנייה והשלישית שכן צעירים של זרון שדות, פס ותכול מזכירים בהופעתם גם נקבות בוגרות.

חשוב לציין שנקבות מבוגרות של זרונים יכולות להיות בעלות עין בהירה (צהובה במקרה של זרוניות פס בנות 5 ויותר) אבל זה רק אצל נקבות בנות 5 ויותר, דבר נדיר לצערנו אצל זרונים.

 

קומפלקס ה Mon/Pal זרון פס וזרון שדות

 

אחד מאתגרי הזיהוי המורכבים יותר הוא זיהוי של זרונים צעירים ובמיוחד קשה להבדיל בין זרון פס וזרון שדות בשנתם הראשונה. הדבר חשוב מאד לצפרים בישראל שכן החל בסתיו אנו צופים בפרטים צעירים רבים בנדידה אקטיבית ובשטח. עוד לפני שאפרוט את סימני הזיהוי הקשורים בניצוי יש לזכור את עניין העונה.

 

זרון פס - צעיר        צילום: עזרא חדד

 

זרון פס הוא הראשון להופיע במחוזותינו בנדידה דרומה והראשונים מופיעים כבר בסוף אוגוסט ומספרים גדולים מגיעים במהלך ספטמבר. יש להניח שאם נתקלנו בזרון צעיר בתחילת הסתיו רוב הסיכויים שמדובר בזרון פס. זרון שדות מופיע החל מאמצע ספטמבר במספרים קטנים וזרון תכול מופיע לעתים נדירות ביותר לפני השבוע השלישי של אוקטובר.

על אותו המשקל, אם נתקלנו בזרון בחורף קרי דצמבר ואילך רוב הסיכויים שזהו לא זרון פס אלא זרון תכול (חורף מצוי) או זרון שדות (חורף נדיר) שכן זרוני הפס אינם חורפים פה למעט מקרים חריגים.

 

מימין: זרון פס צעיר (סתיו ראשון)    צילום: עזרא חדד               משמאל: זרון שדות צעיר (בחורף)        צילום: ליאור כסלו

 

 

ניצוי

כאמור זרוני שדות ופס צעירים דומים מאד.

צעירים משני המינים נראים חלודיים מלמטה כשזרון פס הוא בדרך כלל אדמדם יותר מלמטה לעומת זרון שדות צעיר שנוטה יותר לכיוון בז' או קרם. החלקים העליונים של שני המינים כהים עם על שת לבן ברור (מכאן הכינוי Ring tails ).

במקרים רבים יש צורך במספר סימנים על מנת "לסגור" את הזיהוי וישנם מקרים בהם גם לצפרים המנוסים ביותר יש קושי להבדיל בין השניים. כשאנחנו רואים זרון צעיר יש לקחת בחשבון מספר נקודות חשובות הקשורות בשלושה מישורים, מבנה, דגם הכנף ודגם הראש. את המבנה הכללי וצורת הכנף ניתן לראות בתצפית בשדה באופן ברור יחסית גם ממרחק גדול, אם נתמקד בסימנים חשובים זה יקל מאד על הזיהוי.

את דגם הראש לעומת זאת קשה לעתים לראות בשטח ורק תצפית מטווח קרוב ו/או צילומים מאפשרים לנו להיעזר בדגם הראש כסימן מכריע לזיהוי.

 

למעלה: זרון פס צעיר (בסתיו הראשון)   צילום: לביא לילו     מימין: זרון פס צעיר    צילום: לביא לילו     

משמאל: זרון פס - נקבה בוגרת   צילום: עזרא חדד 

 

על מנת להקל ריכזתי את הנקודות העיקריות בטבלה המצורפת. סימני הזיהוי האלו רלוונטיים לרוב המכריע של הפרטים הצעירים אותם נראה אבל יש לזכור שתמיד יש יוצאים מן הכלל והשונות בקרב זרונים יכולה להיות משמעותית. ככלל מומלץ לזהות מספר סימנים שונים על מנת לסגור את הזיהוי ולא להסתמך על סימן בודד.

טבלה זו ביחד עם התמונות המצורפות אמורה לתת לכם את כל הכלים הדרושים לזיהוי של זרונים צעירים אבל כאמור אין טוב מתצפית בשטח בכדי לחדד את העיניים לאיתור הסימנים הספציפיים בכל ציפור וציפור. 

מספר נקודות נוספות.

זרון פס צעיר כמעט תמיד יראה כתם או אזור בהיר בעורף. זו הסיבה שפרטים מסוימים נראים כאילו בעלי קולר כשבעצם מדובר בקולר חסר במקרה הטוב, פרטים כהים במיוחד לא יראו קולר כלל.

זרון שדות צעיר נותן תחושה מעט "כבדה" יותר והוא קליל פחות במעוף מזרון פס.  במבט מלמעלה או מהצד זרון פס צעיר יראה בדרך כלל ניצוי "קשקשי" הנובע משולי נוצות בהירים ברוב חלקי הכנף והגב, זרון שדות צעיר לעומתו "נקי" הרבה יותר עם אזור בהיר יותר המוגבל לסוככות העליונות בלבד.

מימין: זרון שדות (צעיר בחורף)    צילום: ליאור כסלו     משמאל: זרון שדות (צעיר בסתיו)   צילום: עזרא חדד

 

מימין: זרון שדות - נקבה   צילום: עזרא חדד     משמאל: זרון שדות (זכר צעיר בסתיו הראשון)   צילום: גידי קרטס

 

זרון תכול צעיר

בחודשי החורף בישראל אנו רואים לעתים פרטים צעירים של זרון תכול. הזרון התכול כאמור הוא הנפוץ ביותר בישראל (מלבד זרון סוף) בחורף והוא דומה לזרון שדות צעיר שהוא חורף נדיר. במקרה הזה למבנה ולגודל יש משמעות גדולה. זרון תכול הוא זרון גדול וכבד יותר משדות/פס ובעל כנף רחבה. המעוף של זרון תכול כבד יותר וחינני פחות משני המינים האחרים.

 

זרון תכול - גדול וכבד מזרון שדות/פס. נקבה     צילום: לביא לילו

 

במפגש קרוב או בתמונות ניתן לראות שמבנה הכנף של זרון תכול שונה והוא בעל 5 אברות יד (אצבעות) בולטות בשונה מ-4 בלבד אצל הקטנים יותר. החלקים התחתונים של זרון תכול צעיר שונים למדי, הוא בד"כ בעל צבעים קרים יותר מאשר המינים האחרים ובעל כנף מפוספסת לכל אורכה, עד קצה (חמש) האצבעות.

 

בנוסף בכנף התחתונה של זרון תכול היד הפנימית בהירה יותר מאצל שני המינים האחרים, ניגודית פחות משאר הכנף ובדרך כלל בעלת שני פסים כהים בולטים.

בנוסף זרון תכול צעיר מראה כבר מהסתיו הראשון פספוס כלשהו בבטן ובצידי הגוף. כמובן שזרון שדות צעיר הוא כאמור בעל קולר בולט בדרך כלל החסר אצל זרון תכול צעיר.

 

מימין: זרון שדות - נקבה "מתבגרת" (סתיו שני)   צילום: שלמה ולדמן       

משמאל: זרון שדות (צעיר בסתיו הראשון)   צילום: גידי קרטס

 

למרבה הצער זרונים כמו דורסים אחרים חולפים בנדידה בארצות בהן לכידה וציד בלתי חוקיים הם דבר שבשגרה. שימו לב לזרון השדות הצעיר הזה שצילם אבירן הלוי לפני ימים אחדים בעמק צרעה. פרטי הזיהוי כזרון שדות בולטים, מבנה הכנף, הקולר הבולט ועוד אבל מה שבולט ביותר בפרט הזה הוא החבל הקשור לו מרגליו ועד לצווארו.

 

ברור שהזרון הזה נלכד ובילה זמן מה בשבי במדינות מצפון לישראל ולמרבה המזל הצליח לברוח ואף להמשיך בנדידה. חברים שלנו מגיאורגיה ציינו ששיטת קשירה זו של דורסים נפוצה בגיאורגיה שם עוברים פרטים רבים בנדידה, אמנם בגיאורגיה הציידים לוכדים בדרך כלל ניצים וקושרים אותם כך לתהליך אילוף אלים וארוך אבל ניתן לנחש שהזרון הזה גם הוא עבר תחת ידיהם של ציידים בלתי חוקיים בגיאורגיה או מדינה אחרת בנתיב הנדידה.

 

 

זרון שדות צעיר וחבל כרוך סביב גופו - סתיו 2016    צילום: אבירן הלוי


נראה שבינתיים הפרט הזה מסתדר וממשיך בדרכו למרות החבל, אין ספק שזה יכול ליצור לו בעיות בהמשך הדרך, אנו מקווים שהחבל יירקב או שהזרון יצליח להיפטר ממנו ולהמשיך את חייו בחופשיות, כפי שצריך להיות!

 

והנה עוד זרון מיוחד! אולגה צ'גין צילמה אותו ב-K20 בתאריך 17.5.17 - זרון פס, זכר בוגר מופע כהה - נדיר ביותר בישראל!

 

צילום: אולגה צ'יגין

 

 

 

כתבות

 • היפה והחיה
  היפה והחיה
  לסיפור הזה יש סוף ידוע מראש. אז בלי אשליות בבקשה.
  27/01/2014
 • נער הבועה
  נער הבועה
  יום חלומי בשדות טל-שחר וצרעה...
  27/09/2014
land marks