סילביה אהובתי

יואב פרלמן 13/02/2014 00:00

משפחת הסבכיים היא אחת המעניינות והמאתגרות ביותר לזיהוי מבין ציפורי השיר.

השיחניות אפורות - זיתיות, הקניות אפורות - חומות, העלוויות אפורות - ירוקות, ואילו החרגולנים פשוט חומים!

בחודש הקרוב אנחנו צפויים לקבל משב מרענן של צבע וכריזמה - בתחילת האביב חולפים דרכנו מספר מינים מהסוג "סבכי", אצלם הזכרים מקושטים ומושכים. והנקבות, מה לעשות, חומות - אפורות...

ראשון מגיע אלינו הסבכי הקפריסאי. זהו מין דוגר אנדמי לקפריסין, שם יש לו בעיות קשות כי הוא נדחק בעשורים האחרונים על ידי הסבכי שחור-הראש. עיקר האוכלוסיה חורפת בסיני ולאורך החוף המערבי של הים האדום. מספרים קטנים חורפים גם בישראל - בנחלי מדבר יהודה ובהרי אילת.

הסבכי הקפריסאי נודד מוקדם מאד, החל מתחילת פברואר ועד לתחילת מרץ.

 

במהלך הנדידה הוא נפוץ יותר מאשר בתקופת החורף: ניתן לפגוש בו בחבל המדברי כולו וגם במספרים קטנים בהרי המרכז, בבתות, בגולן ולאורך החוף בבתי גידול פתוחים. הזכרים ניכרים בגוון אפור-כחלחל כהה יפהפה מלמעלה ונימור כהה וצפוף על החלקים התחתונים. בנחלי מדבר יהודה יכולים להיות ריכוזים יפים של עד 20 או 30 פרטים במקטע נחל אחד, כאשר ימי השיא הם לרוב במחצית השנייה של פברואר.

לקראת סוף חודש מרץ ועד לתחילת אפריל, נודד דרכנו הסבכי שחור-הגרון.

זהו אחד ממיני הסבכיים היפים באזורינו. לזכר גרון שחור ושפם לבן - דגם ראש מיוחד ואופייני. בשני הלבושים בולט דגם הכנף - שוליים בהירים מודגשים לשלישוניות ולסוככות הכנף - זה נראה כמו "קורי עכביש" בהירים על רקע הכנף הכהה.

 

הסבכי שחור-הגרון נודד לאזורי הדגירה בדרום-מזרח אירופה ובטורקיה. הוא נודד באביב דרך ישראל במספרים לא קטנים, ונצפה בכל חלקי הארץ, ובמספרים יפים גם לאורך החוף. באתרים שונים בנגב ובערבה, כמו שדה בוקר, חוות נפחא, פיתחת ניצנה, בקעת באר שבע, ניתן לצפות בעשרות פרטים בתצפית.

 

 

מעט נדיר יותר הוא הסבכי הרונן. גם הוא נודד מעט מאוחר יותר - לרוב מאמצע מרץ ועד לאמצע אפריל. לזכר דגם ראש יפהפה - ראש כחלחל, גרון וחזה בגוון ערמוני עמוק, ושפם לבן. זהו סבכי קטן ועדין יחסית. תת המין החולף דרכנו albistriata  דוגר בטורקיה ובדרום-מזרח אירופה. בנדידה הוא נצפה בישראל במספרים קטנים בעיקר בחבל המדברי, בדרום הערבה ובאילת. פארק הולנד באילת הוא אתר מומלץ לצפייה בו.

 

אז איך מוצאים אותם? מיני הסבכיים החולפים דרך החבל המדברי קשורים במיוחד לשיח הרכפתן המדברי. הם מחבבים מאוד את פירותיו העשירים בשומן, וגם ניזונים בחרקים הרבים הנמשכים לפרחים הצהובים שלו. כאשר אתם מגיעים לנחל כמו נחל צאלים או נחל משמר, בידקו היטב את שיחי הרכפתן. תצפית עליהם עשויה להוביל למפגשים יפים עם הסבכיים היפים האלה.

 

 

land marks