חוגגים שנה... וקצת

נדב ישראלי 15/03/2017 00:00

אז מה בעצם רוצה צפר, או צפרית?

 

- לצאת ולראות ציפורים, לפעמים לבד, לפעמים עם חברים.

- לפעמים לנסוע רחוק כדי לפגוש ציפור מיוחדת ולפעמים לצפר קרוב לבית, במקומות המוכרים.

- שיהיה את מי לשאול שאלות אם יש קושי בזיהוי (או קושי אחר..).

- וגם שיהיה תה חם ומשהו לנשנש לארוחת בוקר בין הציפורים ועם מי לדבר על הציפורים שראינו.

- להיות מעודכן באירועים החשובים בצפרות בישראל.

- לשמוע הרצאה מדי פעם, להרחיב את הידע בתחום הצפרות.

 

בקיצור, להיות חלק מקהילה - קהילת הצפרות בישראל

 

אז מה הקשר של מועדון הצפרות לכל זה?

אז ככה... כבר כמה שנים שאנחנו, במרכז הצפרות, מחפשים את הדרך הנכונה והטובה ביותר להיות בקשר ישיר עם צפרים בישראל. אז נכון שיש את פסטיבלי הצפרות באילת ובחולה, ונכון שיש את יום העיון השני בחנוכה, ונכון שיש את פורטל הצפרות באינטרנט... אבל עדיין היה חסר לנו משהו.

 

ואז, דווקא מתוך מצוקה שהיתה לנו עם חוגי הצפרות למבוגרים שלא ממש תפסו תנופה ותאוצה, עלה הרעיון של מועדון הצפרות. הרעיון של המועדון הוא פשוט, לרכז סיורים, הרצאות ופעילות צפרות נוספת, להיעזר במרכזי הצפרות הקיימים ברחבי הארץ ולהציע את הפעילות לציבור.

 

 

 

מה עושים במועדון ?

המועדון מקיים פעילויות במרכזי הצפרות בעמק החולה, חוף הכרמל, גוש דן, ירושלים ורמת הנגב.

כל אחד מהמרכזים מקיים סיור אחת לחודש לערך. בנוסף, מתקיימים מספר סיורים ייחודיים במהלך השנה: סיור לילה לאזור ים המלח, סדנה של יומיים בנדידה באילת, סדנאות זיהוי דורסים, שחפים ועוד.. בסך הכל כ- 60 סיורים במהלך השנה.. יש גם סדרת הרצאות בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בקיצור, כל מה שצפר רוצה.

 

 

איך זה עובד ?

ההצטרפות למועדון היא בתשלום חברות שנתית (ל- 365 יום מרגע ההרשמה), כל פעילות המועדון פתוחה בפני חברי המועדון ללא תשלום נוסף. תכנית הפעילות לשנת 2017 מפורסמת באתר החברה להגנת הטבע ואפשר להתרשם ולהירשם לסיורים דרך האתר.

 

סיורי המועדון מודרכים על ידי מנהלי ועובדי מרכזי הצפרות האזוריים, מה שמבטיח לכם הדרכה איכותית על ידי צפר מקומי שמכיר היטב את השטח והציפורים ומעורה בכל מה שקורה בשטח. בסיורים ניתן דגש על למידה וכישורי צפרות וגם... על ארוחות הבוקר.

בדרך כלל אני מדריך את סיורי המועדון בעמק החולה, אבל בחודש האחרון הצטרפתי לסדנת זיהוי שחפים במעגן מיכאל ולסיור לילה בים המלח - שניהם בהדרכת יהונתן מירב.

 

בים המלח, אחרי שעמדנו דקות ארוכות 4 מטר מתחת לשעיר משורטט בזמן ששר את שירתו הקצובה והצרודה, המשכנו לתצפית בלילית המדבר - דורס לילה נדיר ומסתורי... כל הקבוצה עמדה בשקט מופתי כחמישה מטרים משפת המצוק, כולם כאחד כורים את אוזניהם אל הלילה החשוך ושומעים מרחוק את קריאת הלילית, ואז קריאה נוספת קרובה יותר, ואז עוד אחת קרובה מדי... הלילית נחתה ממש על שפת המצוק, מטרים ספורים מאיתנו!! לא ברור מי הופתע יותר, אנחנו או הלילית.

 

הלילית פרשה כנפיים ועפה, הלב שלי דפק כמו משוגע, ואמרתי לעצמי שאלוהי הציפורים מחייך אל מועדון הצפרות..

נקווה שימשיך ככה והמועדון ישגשג בשנים הקרובות.

 

 

מוזמנים ומוזמנות להצטרף למועדון, פרטים נוספים והרשמה בטלטבע 03-6388688

לשאלות - נדב ישראלי 0523869444

land marks