סבכים וסחלבים בירושלים

יעל לנרד 05/04/2017 00:00

בוקר אביבי מהנה החל בתחנת הצפרות במפגש קרוב עם חיזור בין ירקונים ועבודה על מיומנויות השימוש במשקפת. המשכנו עם מפגש קרוב עוד יותר עם מחקר וטיבוע ציפורים  בו כיכבו- סבכי טוחנים וסבכי שחור-כיפה, קנית קטנה ועלווית החורף עם עורבני ותיק ביותר שטובע לראשונה לפני 3 שנים!

 

 

מהתחנה דילגנו לסיור בנחל כוס, השפע היה מבלבל ומפעים בבת אחת.

רק יצאנו מהרכבים והשטח קרא לנו מכל הכיוונים! נקרים מכל עבר, מרדפים בין עורבנים ועקב חורף הסתחרר מעלינו מיד עם הגיענו. פיקניק קצר. ההמשך היה עמוס עוד יותר- שפע עצום של עכבישים, חגבים וחיפושיות משך את תשומת הלב בין הכרות עם ירגזי מצוי או האזנה לתקתוקי סבכים. צב יבשה צעיר וזעיר נמצא בעודנו צופים בחנקן אדום-ראש בוגר. זוג כוסי החורבות התגלה בפנינו במלוא תפארתו בעיצומו של הטיול ואפשר תצפית ממושכת בדורס לילה (חובב יום) עם המשקפות שעבור חלקנו עניין שבשגרה ועבור אחרים חוויה מיוחדת ומסעירה.

 

 

העפלנו לראש הכיפה שם פרפר צהוב שחור קיבל עד מהרה את השם "זנב סנונית נאה" ועופף בדיוק בעודנו מחפשים דבורניות צהובות בפריחה בין אינספור סחלבים פרפרניים. עוד בטרם התאוששנו מהמפגש המעניין כבר הסיחו את דעתנו מהחיפוש זוג סיסים בצווחות ממש מעל ראשינו. בכל זאת, הצלחנו במשימת האיתור כאשר משני כיוונים שונים קראו ילדים "מצאתי!". גדילנים, עיריות גדולות, שחרור וזוג חכליליות עצים נפרדו מאיתנו ממש ביציאה מהנחל לרכבים.

 

 

 

 

זוהי כמובן רק טעימה... בליל של שמות צמחים, חרקים וכמובן - ציפורים נזרקו לאוויר במהלך הבוקר ופעם אחר פעם היה נפלא לראות איך השמות נתפסים בפיהם של הילדים, מתגלגלים על הלשון והופכים לחלק מחוויה של טבע פראי, בלי שנדרש מאיתנו להיפרד מנופי העיר.

נדרש רק מעט כדי ליצור את החיבור: תמונה במגדיר, מבט דרך משקפת או משתתף אחר (מבוגר או צעיר) שיחשפו פיסת מידע או מציאה מעניינת בה הבחינו ובכל זאת, נראה שכל שיתוף וכל מציאה הצטברו לכדי משהו גדול הרבה יותר. חוויה אביבית במיטבה.

תודה על טיול נהדר,

מקווים לראותכם בטיולי הצפרות הבאים לילדים ונוער,

יעל וצוות חוגי הצפרות

 


התעדכנו בפעילויות הקרובות של חוג הצפרות: פסח בעקבות הציפורים צפרים צעירים והורים


 

 

 

 
land marks