טורבינות רוח - לא הכל ירוק

דן אלון 15/06/2017 00:00

 

חוות טורבינות רוח חדשה שמתוכננת בגולן מסכנת את הנשרים והרחמים בישראל

 

 

חוות הרוח  "רוח בראשית" (תת"ל 78)' מתוכננת לקום במזרח הגולן בסמוך לתל פארס. ביום שני הקרוב 19 ביוני תדון בתכנית הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל).

שטח התכנית הוא אזור שיחור מזון פעיל מאוד של נשרים ורחמים מישראל, כמו גם אזור שיחור מזון לנשרים מהמזרח התיכון והבלקן וציר נדידה המשמש נשרים ורחמים מאוכלוסיות רחוקות יותר.

על פי מודל, שמקובל בעולם למדידת רמת הסיכון לעופות מטורבינות רוח, עולה שבשטח החווה עלולים להיקטל בכל שנה 2 - 7 נשרים  ובין 5 - 7 רחמים.

כל תמותה נוספת של נשרים בישראל, מעבר לממוצע התמותה הרב-שנתי (ארצי: 12 נשרים לשנה, מהם 5.5 בגולן לבד) - יביא להכחדת המין מישראל ועקב כך גם מארצות המזרח התיכון (שמדרום לטורקיה).

 

 

 

 

הנשר המקראי נמצא בסכנת הכחדה חמורה בישראל ובמרבית מזרח אגן הים-התיכון. בישראל, שמשקיעה מאמצים גדולים בהצלת נשרים, נותרה אחת האוכלוסיות הצפופות ביותר של מין זה בעולם.

בשנים האחרונות המאמצים נושאים פרי: נשרים החלו לקנן בכרמל אחרי יותר מ- 50 שנה שנעדרו מהכרמל ובנגב מספר הפרטים שקיננו בשנים האחרונות היה מהגבוהים שתועדו אי פעם.

אם זאת הגולן היה ונשאר אזור מחייה חשוב ביותר לנשרים. במסגרת פרויקט פורשים כנף, לו אנחנו שותפים,  אנחנו עוקבים אחרי נשרים ממושדרים ואין ספק שהגולן הוא אחד מאזורי שיחור המזון והתעופה החשובים ביותר של נשרים מקומיים.

 

 

מאמצי שימור הנשר המקראי בחי בר כרמל. הנשרים חזרו לקנן בכרמל אחרי יותר מ- 50 שנים

 

מתצפיות בנשרים מסומנים גם אין ספק שהגולן הוא  אתר חריפה לנשרים שאינם מקננים בישראל ועד היום נצפו וזוהו שם 65 נשרים שמוצאם בעיקר מהבלקן ומטורקיה.

על פי מידע רב שנאסף בעולם בנושא ההשפעה של טורבינות רוח על בעלי כנף עולה שנשרים נמצאים ברמת סיכון גבוהה ביותר - בספרד לבד נקטלים בכל שנה מעל 1000 נשרים, מספר בלתי נסבל.

כל מיני הנשרים בעולם נמצאים היום בסיכון גדול: הנשרים באסיה נכחדים בעקבות שימוש בתכשירים וטרינריים הניתנים לבקר וגם באפריקה נרשמת ירידה חדה בגודל האוכלוסייה, מאותה סיבה.

 

 נשר מקראי - התחלות קינון בין השנים 1999 - 2017.

מגמה חיובית בכרמל ובנגב, לצד ירידה חדה בגולן.

 

מצב הנשרים בישראל קשה מאוד: בשנת 2000 קיננו בישראל 110 זוגות נשרים, מהם 70 זוגות בגולן. ב- 2017 נותרו רק 45 זוגות, מהם רק 2 זוגות בגולן.

בנשר וברחם מושקעים מאמצים רבים, השנה קיננו 7 זוגות נשרים בכרמל. הנשרים הפסיקו לקנן בכרמל בשנות ה- 50 וחזרו לשם רק בשנים האחרונות - תוצאה ישירה של מאמצי השימור ובראשם פרויקט פורשים כנף.

הרחם מוגדר היום כמין בסיכון עולמי בדרגת EN (מאויים). ישראל היא אחת המדינות היחידות שבה אוכלוסיית הרחמים יציבה ב- 20 השנים האחרונות. ישראל גם מהווה ציר נדידה ראשי לרחמים שנודדים מאזורי הקינון באירופה דרומה לאפריקה.

 

 

רחם מדברי - בסכנת הכחדה עולמית...

 

לאור כל זאת, לדעת החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים ,70 מדענים שחתמו על מכתב לשרים הרלונטיים וארגונים בין לאומיים רבים - יש לבטל את הקמתה של החווה באזור תל פארס.

החברה להגנת הטבע רואה חשיבות גבוהה בקידום אנרגיות מתחדשות אך הדרך הנכונה לעשות זאת איננה טורבינות רוח שהוכחו כמפגע לבעלי כנף אלא על ידי ניצול המשאב המתאים ביותר לישראל - אנרגיית שמש. החברה להגנת הטבע קוראת לממשלת ישראל לקדם הקמת מתקני ייצור על גבי תשתיות קיימות (בעיקר גגות) ובכך גם להשיג ייצור חשמל נקי וגם חסכון משמעותי בשטח.

 

 

טורבינות רוח - סכנה ברורה ומיידית!

 

 

עדכון - לצערנו הרב הוועדה לתשתיות לאומיות אישרה את הקמת "חוות בראשית". 

 

 

 

 

 

כתבות

land marks