יאללה מכות!

ערד בן דוד 02/07/2017 00:00

בימים אלה, של חום יולי-אוגוסט, ראשוני הנודדים כבר עושים את דרכם דרומה - לאתרי החריפה באפריקה.

בני סדרת החופמאים הם מבין המקדימים לנדוד - קחו למשל את הביצנית שחורת-הכנף שמתחילה לנוע דרומה כבר בחודש יוני... גם חופמי חוף, ביצנית לבנת-כנף, ארנריות ומירומית פה ושם - זה הזמן לצאת ולחפש אותם - במקווי מים, לאורך החוף ואם תרשו לי לתת לכם טיפ, אחד, לפני שאתם יוצאים לתצפית - Sunscreen would be it.

 

 

ביצנית שחורת-כנף. היום עדיין מתארך והיא כבר חושבת דרומה...

 

 

לעניינינו...

לא מעט חופמאים, כמו למשל חופיות וביצניות, נוהגים לאמץ לעצמם טריטוריות גם מחוץ לעונת הקינון - בתחנות הרענון אשר לאורך נתיבי הנדידה ואפילו במעונות החורף.

נראה כי הסיבה לכך נובעת מהמצאות משאבים, כלומר - מזון.

חופמאים רבים מתקדמים אל יעדם בדילוגים ארוכי טווח ועבורם זמינות מזון מהווה גורם שעלול להגביל את המשך מסע הנדידה. בעונות הנדידה, ״אחזקת״ הטריטוריה נמשכת ימים בודדים בלבד - עד אשר בעל הנחלה ״תדלק״ די הצורך ואגר מספיק שומן אשר ישמש אותו לקטע הנדידה הבא + רזרבות כמובן...

 

 

חופיות אלפיניות

 

גודל הטריטוריה ומשך ההגנה עליה משתנים בין מיני החופמאים אבל באופן עקרוני, חופמאים גדולים יותר נוטים להשתלט על נחלות גדולות יותר. גם מצאי המזון משחק כאן תפקיד חשוב - נחלות קטנות יותר יאומצו על ידי החופמאים במקרה שהמזון מצוי בשפע.

ההגנה על הטריטוריה נעשית באמצעות הפגנת אגרסיביות כלפי אותו ״משיג גבול״, התנהגות זו כוללת בעיקר מצגי איום אבל אם צריך, גם מאבקים אלימים באים בחשבון.

השקעת אנרגיה בהגנה על נחלה דלת משאבים אינה משתלמת. הגנה על נחלה עתירת משאבים, לעומת זאת, כן משתלמת אבל זאת צפויה להיות משימה מעייפת מאוד - כיוון שנחלה כזו תמשוך אליה חופמאים רבים, ממינים שונים וכולם... רעבים!

הנטייה לאמץ טריטוריות תגדל גם בסביבה שבה המזון אינו מפוזר בצורה אקראית, אלא מרוכז באזורים ספציפיים ולכן יש להתחרות עליו...

 

 

 

לוחמים במשמר העמק - 15.7.16

 

גם לטורפים פוטנציאליים יש השפעה על התנהגות טריטוריאלית. התלהקות, כפי שידוע לכולנו, היא אחת השיטות שבאמצעותן ציפורים רבות מתמודדות עם איום מצד טורפים ולכן, ביסוס טריטוריות אופייני יותר למקומות שבהם האיום מפני טורפים קטן. אם ימצא טורף בשטח, יתכן כי אותה התנהגות טריטוריאלית תיפסק עד חלוף הסכנה... (איזו צביעות!)

 

 

חופיות קטנות

 

לפני די הרבה שנים (1984), אי שם בצפון פולין, בבריכת ביוב ריחנית, צלם בשם Irek Chojancki תיעד התנהגות טריטוריאלית בקרב ביצניות מנומרות.

אותו צלם ראה כיצד זמן קצר לאחר שהביצניות מגיעות אל אתר הרענון, הן מתחילות לקבוע לעצמן טריטוריות. בשלב הזה, רוב האנרגיה מופנית למאבקים ופחות לאכילה. אבל מרגע שנקבעו הטריטוריות - עניין של כמה שעות, המתיחות שוכחת והביצניות מקדישות זמן רב יותר באכילה.

באותו אתר ספציפי, גודל הטריטוריות הממוצע היה 3 - 4 מטרים - על קו המים. הביצניות הגנו על נחלתן בקנאות גדולה, עד שהגיעה העת לצאת לדרך - כעבור שלושה ימים, בערך.

 

 

ביצניות מנומרות - נאבקות על נדל"ן. 28.4.17 - K20

 

אצל ביצניות מנומרות, העימות הטריטוריאלי מתחיל בעמדת איום טיפוסית שבה בעל הבית מפנה את צידי גופו אל עבר הפולש, שומט מעט את הכנף ובצורה כזו חושף בפני אותו אורח בלתי רצוי את הזנב שלו, המפוספס שחור על גבי לבן. כאילו מצהיר: ״הנחלה הזאת תפוסה!״ הוא לא רומז, הוא ברור - שחור על גבי לבן! ברוב המקרים, העימות מסתיים כאן.

 

במידה והפולש מתעקש להישאר בסביבה, בעל הנחלה מתייצב מולו פנים אל פנים, מרים את כנפיו וזוקר את זנבו.

אם האורח אינו נסוג, כנראה שהוא כאן כדי להישאר. כעת שני הפרטים ניצבים זה מול זה, בתנוחה זקופה ובכנפיים שמוטות...

 

 

לקראת פיצוץ... מאי 2013 - נחשולים

 

הם מתוחים כמו קפיץ, פנים על פנים - משמיעים איומים בסגנון דה-נירו - Are you talking to me? Wanna piece of me? הם פורשים כנפיים, זוקרים זנב ומבקשים להיראות גדולים ומאיימים יותר!

 

מימין ולמעלה - רמיסות וניקורים הדדיים - When Push comes to shove...

קצה אפריל 2017 (מזהים את החרטומנית בתמונה של אבי?) בריכות המלח ב-K20.

 

בשלב הבא אחד מהם מנתר לאוויר ומנופף בכנפיו אל מול היריב. האחרון משתופף מעט, כנפיו בהיכון - למקרה שיחליט לנתר אף הוא, או למקרה שיאלץ לספוג מתקפה ישירה מהפרט שמעליו, אם זה ינסה לרמוס אותו ברגליו…

יאללה מכות!

 


 

תודה רבה לשי - מעריץ נלהב של בני סדרת החופמאים - שפרסם את המאמר על הביצניות בקבוצת הפייסבוק שאותה הוא מנהל בהצלחה גדולה -  "(Israel Wader (ISRW".

תודה רבה לכל הצלמים המוכשרים ש"תפסו" את הביצניות, הלוחמים והחופיות בזמן עימות.

 

מקורות

Chojnacki, I & Kalejta-Summers, B. 1999. Territorial aggression in Wood Sandpipers Tringa glareola in northem Poland. Wader Study Group Bull. 88: 39-42.

 

כתבות

land marks