הנודדים המוקדמים

יוסף כיאט 19/07/2017 00:00

היי דרומה...

 

בעיצומו של הקיץ, כשהימים עדיין ארוכים, המזגנים פועלים במרץ והטמפרטורות בחוץ עדיין נוסקות, מופיעים להם נודדי הסתיו הראשונים במחוזותינו. מאז שחלפו כאן בנדידת האביב, במהלך מרץ או אפריל (או מאי), הם הספיקו לנדוד צפונה, לתפוס טריטוריה במורדות הרי הבלקן או בחישות הקנים אשר לגדות הדנובה, לבנות קן, להטיל, לדגור, לגדל דור חדש של ציפורים, להחליף כמה נוצות, לצבור שומן, והנה הן שוב כאן אצלנו. הפעם פניהן דרומה לביתן השני, או הראשון, תלוי מאיזה כיוון מסתכלים.

כך או כך, במרחבי אפריקה, בסוואנות הסאהל, ובחישות הקנים של ביצות הסוד, הן מבלות את מרבית ימות השנה, הרחק דרומה מהמקומות בהם בקעו לאוויר העולם.

 

 

 

שיחנית קטנה - יולי 2016 עזוז...

 

נודדים מוקדמים אלו הם מינים מסוימים מאוד של ציפורי-שיר (Passeriformes). לדוגמה, שיא נדידת הסתיו של שיחניות קטנות בוגרות בישראל הוא ה-15 ביולי, ואילו שיא הנדידה של הצעירים כשבועיים מאוחר יותר. שיא נדידת הסתיו של עלויות לבנות-בטן בוגרות הוא ה-18 ביולי, ושל גיבתון שחור-ראש הוא ה-2 באוגוסט. ובדומה למינים אלו גם חמריות, סבכיי קוצים (תתי-המינים הדרום-מזרחיים), קניות קטנות ואירופיות, שיחניות זית ושיחניות גדולות, חנקנים אדומי-ראש ואחרים. כולם ממהרים מאוד, אבל לאן? ואכן, השאלה המטרידה שוב כל שנה היא מדוע הציפורים הללו עוזבות כל כך מוקדם? ומה בעצם מצפה להן בדרום כשאצלנו כל כך חם?

 

 

חנקן אדום-ראש - 24.7.15 - לאן אתה ממהר?

 

יבשת אפריקה היא מקום גדול הכולל מופעי אקלים מגוונים וחברות צומח שונות, ולכן קשה לאפיין את בית הגידול אליו מועדות פניהן של ציפורי-השיר החולפות על פנינו בעונה זו של השנה. עם זאת, מיני הציפורים שהוזכרו בפסקה הקודמת מתאפיינות באזורי חריפה צפוניים יחסית ביבשת אפריקה. האזור הטרופי מוגדר באופן כללי כתחום שבין קו הרוחב 23 צפון לקו הרוחב 23 דרום. מרבית הציפורים הללו ישהו במהלך חודשי החורף בחלקו הצפוני של האזור הטרופי. האזור הגאוגרפי העיקרי אליו מועדות פניהן בעונה זו של השנה הוא אזור הסאהל.

 

הסאהל, הוא אזור גאוגרפי צר הנמשך מחופי הים האדום במזרח ועד לחופי האוקיינוס האטלנטי במערב, אשר מהווה רצועת מעבר בין מדבר הסהרה בצפון לסוואנה הסודאנית בדרום. פירוש המילה סאהל הוא חוף, והוא מכונה כך בשל הדמיון של האזור בו מתחילה הצמחייה (לאחר המדבר הצחיח) לחוף ים. מדינות אשר בתחומם עוברת רצועת הסאהל הן אתיופיה, אריתריאה, סודן, קמרון, ניז'ר, ניגריה, צ'אד, אלג'יריה וסנגל.

עונת הגשמים העיקרית בסאהל מתרחשת בחודשים יוני-ספטמבר. לאחר גשמי הקיץ ישנה עלייה דרמטית בשפע המזון, אשר הולך ופוחת במהירות כאשר מזג האוויר הופך שוב צחיח ויבש. נודדי הסתיו המוקדמים ממהרים לנצל את תקופת שפע המזון המתקיימת לאחר גשמי הקיץ בסאהל. דגם דומה מתקיים גם בחלקו הצפוני של האזור הטרופי ביבשת אסיה, לשם מועדות פניהם של הגיבתון שחור-הראש והשיחנית הגדולה.

 

 

גיבתון שחור-ראש (צעיר) - 28.8.13 בית קמה - נדידת הצעירים "מאוחרת" בהשוואה לנדידת הבוגרים - הם כבר בהודו...

 

נדידת קפיצות רגלי צפרדע, או leap-frog migration, הוא כלל המתאר את הקשר שבין אזור הקינון של הציפור ואזור החריפה שלה, והוא הוגדר לראשונה על ידי חוקר הציפורים הפיני Johan Axel Palmén בספרו Om foglarnes flyttningsvägar שפורסם ב-1874. על פי כלל זה, בתוך מין מסוים, פרטים המשתייכים לאוכלוסיות המקננות באזורים צפוניים יותר ינדדו רחוק יותר לאזורי חריפה דרומיים יותר. כלל זה מתקיים במידה חלקית גם בין מינים שונים, ואכן, חמריה, שיחנית קטנה או עלווית לבנת-בטן הם מינים המקננים באזורים דרומיים יחסית באירופה או אסיה, ולכן חורפים גם באזורים צפוניים יחסית באזור הטרופי, באפריקה. הגעה לצפון האזור הטרופי (סאהל) מוקדם בסתיו עשויה להיות מועילה ולאפשר ניצול מרבי של תקופת שפע המזון המתקיימת מוקדם יחסית באזור זה של אפריקה. אבל עדיין לא ברור מדוע צריך למהר? חודשי הקיץ מתאפיינים בשפע מזון גם באתרי הקינון הצפוניים של המינים הללו...

 

 

 

עלווית לבנת-בטן (בוגרת) - 15.7.17 - מודיעין. מעדיפה להחליף נוצות באפריקה!

 

מאפיין נוסף של ציפורי-השיר, נודדות הסתיו המוקדמות, קשור בהרגלי חילוף הנוצות שלהן. הנוצות מתבלות ונשחקות במהלך חודשי השנה, התפקוד שלהן דועך ככל שחולף הזמן ולכן יש צורך להחליפן בנוצות חדשות אשר ישמשו את הציפור ביעילות רבה יותר. ואכן, כל ציפורי השיר מחליפות את נוצותיהן לפחות פעם אחת בשנה.

חלקן מחליפות את הנוצות באתרי הקינון לפני נדידת הסתיו, וחלקן מחליפות לאחר נדידת הסתיו, באתרי החריפה. דגם חילוף הנוצות השני (חילוף נוצות באתרי החריפה) מאפיין את נודדי הסתיו המוקדמים, החמרייה, מיני הקניות והשיחניות, עלווית לבנת-בטן ואחרים. תקופת היובש ושפע המזון ההולך ומדלדל באתרי הקינון כבר לא יספק את הצורך האנרגטי הגבוה הכרוך בהחלפת הנוצות, הן חייבות למצוא את מקורות האנרגיה המתאימים ביותר לביצוע חילוף הנוצות. והן אכן מוצאות אותם, שפע המזון המתקיים באזור הסאהל לאחר גשמי הקיץ הוא הזדמנות נפלאה. ציפורי-השיר הקטנות אשר ניצלו זה עתה עונת שפע אחת בצפון ממהרות לחגיגה הבאה - עונת שפע נוספת בחלקו האחר של העולם. או במילים אחרות, הציפורים הללו נודדות להחליף נוצות.

 

 

מימין - קנית אירופית - 5.8.16 ביצת בית זיתא       משמאל - סבכי קוצים - 4.8.14 שהם

 

חלק מהמינים הנודדים יגיעו באיחור ולכן לא יספיקו להשלים את החלפת הנוצות תוך ניצול שפע המזון באזור זה של אפריקה. חרגולן זמירי, קנית אירופית ומיני סבכיים אחדים יתחילו את תהליך חילוף הנוצות תוך ניצול שפע המזון בסאהל, אך עם התייבשותו יעצרו את החלפת הנוצות, וימשיכו בנדידתם דרומה בעקבות המזון, שם ימשיכו את תהליך החלפת הנוצות בדיוק מהנקודה בה הפסיקו.

 

עבור מינים אחרים, הנודדים מאוחר יותר, ואשר איבדו את ההזדמנות לנצל את משאבי הסאהל ההולכים ומתייבשים, מתקיימות שתי אפשרויות עיקריות: האפשרות הראשונה היא להחליף נוצות לפני היציאה לנדידת הסתיו ואז להעביר את חודשי החורף באפריקה הטרופית, באזורים בהם צפוי שפע מזון המאפשר קיום בכל חודשי החורף. אפשרות זו מתקיימת בפפיון עצים, חכלילית עצים, סבכי טוחנים, חטפית שחורת-עורף ועוד. האפשרות השנייה היא לנדוד הרבה יותר רחוק, למקום בו מתקיים שפע מזון אשר צפוי לספק די משאבים לחילוף נוצות גם בחודשי החורף המאוחרים. אפשרות זו מתקיימת בחנקן שחור-מצח, חנקן אדום-גב, חטפית אפורה, זהבן ועוד, אשר חורפים ומחליפים את נוצותיהן בחלקה הדרומי של יבשת אפריקה.

 

התאמת מחזור החיים של הציפורים הנודדות למחזור השנתי בכמה אזורים גאוגרפים בו-זמנית מעלה שאלות הנוגעות למקורן של הציפורים ולאבולוציה של הנדידה: האם מדובר בציפורים צפוניות (אירופיות) או אולי אלו ציפורים אפריקאיות אשר נודדות לקנן בצפון? מחקרים אחדים ניסו לתת תשובה לשאלה המעניינת ולאחרונה אף נמצאו עדויות לכך שמקור מיני הסבכיים המקננים באירופה הוא באפריקה. עם זאת, נראה שהפתרון לשאלה אינו פשוט כל כך.

 

 

מימין - שיחנית גדולה - בדרך לאזורים הטרופיים של אסיה      משמאל - שיחנית זית - מסתפקת בנדידה צנועה למזרח אפריקה  

 

 

בנוסף, התזמון המושלם הנדרש בין ביצוע של פעולות שונות במחזור החיים השנתי, כקינון, נדידה וחילוף נוצות, אשר דורשות משאבי מזון ואנרגיה רבה, עלולה להיות עסק מסובך כשחיים בשני עולמות נפרדים. חוקרי הציפורים, Russell Greenberg ו-Peter Marra, היטיבו לתאר את המצב המופלא הזה בספרם 'הציפורים של שני העולמות' (Birds of Two Worlds), אשר דן באקולוגיה ובאבולוציה של נדידת הציפורים. האתגר גדול אפילו יותר כאשר הציפורים הללו נדרשות להתמודד עם שינויי אקלים קיצוניים אשר עשויים לשבש את התיאום העדין בין שני העולמות. אזור הסאהל, הוא אחד האזורים הגאוגרפים המושפעים באופן הקיצוני ביותר משינויי האקלים אשר חווה כדור הארץ בעשורים האחרונים: עלייה בתכיפות ומשך של תקופות בצורת אשר מתבטאים בהתחממות ובירידה של כ-50% בכמויות הגשמים, הביאו למוות של כ-15% מהעצים באזור הסאהל, ובהתרחבות שטחי המדבר. לתהליכים אלו ישנה השפעה ישירה על מהלך החיים של הציפורים הנודדות. שפע המזון והתזמון החיוני כל כך לציפורים אלו משתנה, לעתים בקצב מהיר מכדי שיהיה ניתן להתמודד עמו.

 

אז... למרות החום, מומלץ לצאת וליהנות מנודדי הסתיו המוקדמים הללו, רק לא לשכוח את עצמת הפלא אשר מתרחש לנגד עינינו ממש.

 

 

 
land marks