מסיבת חומצה!

ערד בן דוד 15/08/2017 00:00

הסיפור שלנו מתחיל בזכות הצלם שוקי זכאי, שתיעד ירגזי מצוי, מתפלש בערימת עלים יבשים...

 

המושג "Anting" מתאר התנהגות שבה ציפורים "מועכות" ו- "מורחות" חרקים, בעיקר נמלים, על נוצות הגוף והכנפיים.

ההתנהגות המעניינת הזאת יכולה להתבטא בשתי צורות:

אקטיבית - אז הציפור אוספת את הנמלה חסרת המזל במקורה ומורחת אותה על הנוצות.

או פסיבית - במקרה הזה הציפור מתיישבת על מקום צפוף נמלים, פורשת את כנפיה ומעודדת את הנמלים הנרגזות לטפס עליה ולחדור אל בין הנוצות.

 

 

ירגזי מצוי מעורר פרובוקציה בקרב נמלות השכונה... 27.5.17

 

עד היום אף אחד לא יודע בוודאות מדוע ציפורים נוהגות כך, אבל יש כמה השערות שמנסות להסביר את התופעה.

נמלים רבות, בנוסף ללסתות המכאיבות שלהן, נעזרות בנשק כימי כדי להרתיע ולהרחיק מעליהן טורפים. החומצה הפורמית, שנקראת גם "חומצת נמלים" היא אחד מהחומרים המצויים בארסנל של הנמלה (נמלה - בשפת המדע - Formica) ובמקרים מסוימים מעל 50% מנפח נוזל ההגנה של הנמלה מכיל חומצה פורמית.

 

חוקרים רבים מאמינים שהציפורים נעזרות בחומצה כדי להרחיק, ואף לקטול, את אותם טפילים המצויים (לעתים במספרים בלתי נתפסים) על גופן - מוצצים את דמן, מתחפרים בעורן, כוססים את נוצותיהן ועוד… יתכן כי החומצה מסייעת גם בפיקוח על "חברות" לא רצויות נוספות, כמו חיידקים ופטריות, המצויים על גוף הציפור.

זוג צוצלות על נתיב נמלים

 

ציפורים רבות מבצעות "Anting" - מעל 200 מינים, בעיקר ציפורי שיר.

למרות שמה של התופעה - "Anting", המלחמה בטפילים החיצוניים (ולא רק בהם) לא חייבת להתבצע אך ורק "בעזרת" נמלים. ציפורים רבות נצפו כשהן מועכות על גופן "רבי-רגליים", חיפושיות כמו "רצנית-מפציצה", זחלי עשים ועוד יצורים שהתמחו בהפרשה/התזה של כימיקלים דוחים/קוטלים.

 

ולא רק חרקים… ציפורים נצפו כשהן "מטפלות" בנוצותיהן בעזרת עלים של טגטס (Marigold Flower) המכילים את קוטל החרקים הטבעי - Pyrethrum, בעלי גינות מטופחות הופתעו לגלות ציפורים שבחרו לרבוץ על כדורי נפטלין אשר פוזרו בשטח בכוונה להרחיק חרקים, ציפורים אחרות חיככו את נוצותיהן בקליפת לימונים ולימוני ליים ולבסוף… היו גם ציפורים שהשתמשו בנשק פחות קונבנציונלי - בדלי סיגריות.

 

 

רצנית מפציצה - מתוך בלוטות המצויות באחוריהן, חיפושית זו מתיזה הפרשות מגן.

בזמן הזה נשמע קול "פיצוץ" הנובע מהתגובה הכימית שנוצרת בין חומרי ההפרשה.

 

אפשרות נוספת, שמתייחסת ל-"Anting" האקטיבי, היא שתפיסת הנמלה מראשה וחיכוך בטנה - או פריקתה מנשקה, בנוצות נועדה להרחיק את החומר הדוחה וכך, בהמשך, הציפור תוכל לאכול את הנמלה מבלי לסבול מטעם הלוואי של החומצה.

צמד החוקרים Eisner and Aneshansley מהמעבדה לנוירולוגיה והתנהגות באוניברסיטת קורנל ביקשו לבדוק אם החומצה הפורמית היא הסיבה להתנהגות ה- "Anting"?

הם הציגו לשישה עורבנים תכולים (Blue Jay) שתי קבוצות נמלים: הראשונה - נמלים ששק החומצה הפורמית נותק מבטנן והקבוצה השנייה - נמלים ששק החומצה שלהן לא נותק…

כאשר החוקרים הציגו לעורבנים את הנמלים מהקבוצה הראשונה, 91% מהנמלים נאכלו מיד.

כאשר הקבוצה השנייה הוצגה לעורבנים, 61% מהנמלים שימשו את הציפורים למריחה אקטיבית: העורבני אוחז את הנמלה במקורו, מותח ושומט כנפיים, מביא את זנבו לפנים - בין רגליו ומחכך את הנמלה בנוצותיו. הוא נוהג כך מספר דקות ולפעמים… מאבד מעט שיווי משקל.

 

 

 

עורבני תכול - גם מורח וגם זולל...

 

מעניין לציין ששניים מהעורבנים, שגודלו בתנאי מעבדה, מעולם לא נחשפו לחרקים בכלל ונמלים בפרט. למרות זאת התגובה המידית שלהם הייתה למרוח את הנמלים על הנוצות - הוכחה לכך שההתנהגות הזו טבועה אצל הציפורים באופן גנטי.

 

מחקרים אחרים טוענים שמריחת חרקים על הנוצות קשורה בטיפוח ואחזקת הנוצות - בדומה לתפקידה של בלוטת השומן המצויה בבסיס הזנב של הציפורים ואשר משמשת אותן לסיכוך הנוצות (יש המאמינים שגם ההפרשה השמנונית של הבלוטה מסייעת בהרחקת טפילים. במקרה של הדוכיפת, בלוטת השומן "מארחת" חיידקים סימביוטיים אשר מפרישים חומרים דוחי חרקים אחרים - כאלה שמתמחים בפירוק נוצות).

 

 

 

ויש סיכוי... שהירגזי הזה פשוט "תפס ראש" בזכות אדי החומצה.

 

רוב התצפיות ב- "Anting" נרשמות בסוף הקיץ וראשית הסתיו - אז ציפורים רבות מחליפות את נוצותיהן. האם אותם כימיקלים חומציים דווקא פועלים להרגעת הגירוי בעורן של הציפורים אשר מחליפות נוצות? אנחנו לא דוחים שום תאוריה, גם לא את התאוריה הבאה...

 

במאמר שפורסם לפני כ- 65 שנים, על ידי האורניתולוג Horace Groskin הוא כותב את הדברים הבאים: "ציפורים נעזרות בנמלים ובהפרשת החומצה הפורמית לכיווץ שרירים ולתחושה כללית של הנאה…" כך, בזכות החומצה הפורמית שנספגת בגוף העוף, או ענן החומצה האופף את הציפור שהתיישבה על ריכוז נמלים והאדים החודרים אל מערכת הנשמה - מתקבל אפקט מעניין ביותר - אפקט משכר.

אנשים דיווחו כי ראו ציפורים "רוקדות" בכנפיים פרושות ומקור פעור לרווחה, מיד לאחר שנמרחו בתרסיס הדוחה. במקרים אחרים הציפורים תועדו כשהן כושלות בהליכתן בגוף רועד...

האם יכול להיות שציפורים מסוימות משתמשות בחומצה הפורמית בתור חומר ממריץ או מעורר? בדומה לבני אדם הנוהגים לעשן סיגריות או לצרוך סמים?

 

גם היום, לאף אחד אין תשובה חד-משמעית לשאלה: מדוע ציפורים מבצעות Anting?

יתכן כי עבור מינים מסוימים הסיבה היא מלחמה בטפילים, במקרה של מינים אחרים החומצה משמשת תכשיר המרגיע גירויים בעור ומי יודע... יכול להיות שיש כאלה שצורכים אותה בשביל הכיף… ופשוט נהנים מתחושת אופוריה "קלה".

כמו אותו עורבני תכול, שאיבד "קצת" שיווי משקל.

 


תודה רבה לעמיר ויינשטיין, מנהל אתר - insectour.com - "חרקים - עולם קטן בגדול…" על העזרה בהכנת הכתבה.


מקורות

 

Anting is widespread and fascinating, but its purpose is uncertain 10.9.13 Birdwatching

 

Anting Behavior in Birds 14.1.10 The Birds Channel

 

Why Do Birds Practice Anting? N. S. Morozov Severtsov Institute of Ecology and Evolution, Russian Academy of Sciences

 

“Anting” & Blue Jays: Taking a bath or preparing dinner? 4.3.16 The Cornell Lab of Ornithology

land marks