מרכז הטיבוע הישראלי

 

 

טיבוע ציפורים הוא כלי חשוב בחקר עופות. הטבעת מאפשרת זיהוי אישי של כל ציפור באוכלוסייה הנחקרת ועל כן משמשת תפקיד חשוב במחקרים רבים. סימון ציפורים היתה אחת הדרכים שבני האדם מצאו כדי לעקוב אחר הציפורים הנודדות. הנוהג לסמן ציפורים החל לפני מאות שנים: לרוב סימנו פרטים ספורים מהמינים הגדולים, תוך שימוש בלוח מתכת שעליו הוטבעה כתובת ובקשה להודעה חוזרת, במקרה של מציאת הציפור.

ב-1899 החוקר הדני Christian Morthensen ייסד את הטיבוע השיטתי העושה שימוש בטבעות מתכת, כפי שנהוג עד היום. Morthensen החל בסימון של זרזירים וחסידות לבנות, ותוך שנים אחדות התקבלו החזרים אודות הציפורים המטובעות והשיטה הוכיחה שהיא אכן מתאימה לחקר נדידת ציפורים. כעבור שנים בודדות פעלו ברחבי אירופה תחנות טיבוע אחדות ומאז מספר הציפורים המטובעות הלך וגדל משנה לשנה.

 

טיבוע ציפורים בישראל, החל בזכות החוקר והמורה אליעזר שמאלי, שנסע ללמוד את מקצוע טיבוע הציפורים בתחנת הטיבוע Rossitten שבפרוסיה המזרחית (כיום Rybachy ברוסיה). שמאלי חזר ארצה ב-1936 והחל לטבע ציפורים בסביבות עמק יזרעאל. מאז שנות ה-60 של המאה הקודמת ולאחר הקמת תחנות הטיבוע במעגן מיכאל ואילת הטיבוע בארץ התפתח מאוד. כיום מטובעות בישראל מדי שנה כ-80,000 ציפורים. המידע הנאסף באמצעות הטיבוע משמש חוקרים, אנשי מדע ושמירת טבע.

 

מרכז הטיבוע הישראלי: הוא הגוף המקצועי המרכז את נושא הטיבוע בישראל. תחום אחריותו של מרכז הטיבוע כולל הכשרת מטבעים, ריכוז נתוני הטיבוע, הזמנת טבעות, ייבוא ציוד לכידה ואספקתו למטבעים, וכן תקשורת עם מרכזי הטיבוע ברחבי העולם במקרים של מציאת ציפורים מטובעות.

 

תחנת טיבוע: היא אתר שבו לוכדים ציפורים באופן פעיל וקבוע, לרוב סביב כל עונות השנה ובמשך תקופות ממושכות. לעבודה במאמץ קבוע ולהתמדה ישנה חשיבות גדולה שכן עיקר המטרה בעבודה בתחנת טיבוע היא איסוף נתונים והסקת מסקנות בנוגע לאוכלוסיית ציפורים באתר הנתון. היעדר התמדה או שימוש במאמץ לכידה שאינו קבוע לרוב אינו מאפשר ניתוח נתונים או הבנת מצב האוכלוסייה בצורה נאותה.

 

 

 

רשת ערפל: היא אמצעי הלכידה העיקרי המאפשר ללכוד כמות גדולה של ציפורים במאמץ מועט יחסית. שימוש ברשתות ערפל למטרות מחקר הוא "חדש" יחסית. בטרם החלו להשתמש ברשתות ערפל עיקר הלכידה בתחנות הטיבוע בוצעה באמצעות מלכודות כלוב גדולות (Heligoland / Rybachy traps). קיימות שיטות לכידה נוספות ומגוונות המשמשות למטרות שונות.

 

 

 

 

מטבע ציפורים: הוא אדם המחזיק ברשותו רישיון טיבוע המונפק על ידי מחלקת היתרים ברשות הטבע והגנים ואושר על ידי מרכז הטיבוע הישראלי.

רישיון זה מתיר לבעליו לטבע ציפורים בהתאם לדרגתו.

 

בעל רישיון ג' - הוא מטבע מתלמד המטבע ציפורים רק בנוכחותו של מטבע בכיר ממנו. בעל רישיון ב' - הוא מטבע עצמאי הרשאי לרכוש טבעות על שמו רק לשם השתתפות בתוכנית CES, וכן לטבע בתחנות טיבוע בטבעות של מנהלי תחנת הטיבוע. בעל רישיון א' - הוא מטבע בכיר הרשאי לרכוש טבעות על שמו ולנהל תחנת טיבוע וכן לקחת תחת חסותו מטבעים בעלי רישיון ב'. יש לציין כי לכידת ציפורים או טיבוע ללא רישיון טיבוע בתוקף הינו עבירה על החוק.

 

 

 

 

קורס טיבוע או קורס עוזרי מטבע: הוא ההקדמה הראשונית להכשרתו של מטבע. בקורס נלמדים עקרונות העבודה עם רשתות ערפל ומתקיימת סקירה על נושא הטיבוע בכללותו. עיקר הידע הנרכש בקורס הוא הידע התיאורטי כיצד לעבוד עם רשת הערפל (הקמה, פירוק, שחרור ציפורים) על מנת להתקדם לקראת דרגת רישיון הטיבוע הראשוני יש לצבור ניסיון באופן עצמאי, תוך הצטרפות למטבע פעיל, ולהגיע לרמת מתחיל בעבודה עם רשת ערפל.

הרישיון מתקבל בפועל על פי המלצת מטבע בעל רישיון א'. קורסי טיבוע מתקיימים במרכזי הצפרות השונים, לרוב באביב או בסתיו. ניתן לקיים קורס טיבוע גם בעונות אחרות או על פי הזמנה מראש (פרטים נוספים במרכזי הצפרות השונים ובמרכז הטיבוע).

 

 

 

 

במקרה של מציאת ציפור מטובעת יש לדווח למרכז הטיבוע - ibrc@inter.net.il. דיווח על ציפורים מטובעות יכול לספק מידע בעל ערך. יש לדווח את הפרטים הבאים:

 

- הפרטים הרשומים על גבי הטבעת (לרוב כתובת ומספר), תמונת הטבעת יכולה להועיל מאוד.

- במקרה של סימון צבעוני (טבעות או תגים אחרים) יש לדווח מיקום מדויק על גוף הציפור (ימין / שמאל), צבע הסימון וכל האותיות או המספרים הרשומים עליו

- אתר המציאה המדויק

- תאריך המציאה

- פרטי המוצא לשם יצירת קשר

 

 

 

 

 

 

 

 

 


סיכומים - תחנות טיבוע בישראל   סיכומים - תחנות טיבוע בישראל   סיכומים...


 

מרכז דוכיפת לצפרות ואקולוגיה - סיכום 2015 (אנגלית)

 

גבעות מודיעין - סיכום 2015

 

 

 

 

עולמן המופלא של הציפורים

land marks