אבנר רינות

צפר בשטח -  חדשות טובות מאזור דרום ים המלח וצפון הערבה

אבנר רינות 22/07/2016

22.7.16 - חדשות טובות מאזור דרום ים המלח וצפון הערבה.

 

הבוקר, עם דודי קוטר

ערכנו סיור במרחב הדרומי של ים המלח וצפון הערבה, בעיקר לשם סקירת מאגרי שטפונות שנותרו עם מים מאוד מאוחר השנה ובולענים שהתמלאו במי תהום, ובעיקר כדי לראות מה מצב עופות המים המקננים.

לשמחתנו הרבה שמחנו לפגוש בלפחות 8 משפחות של צוללי ביצות:

2 משפחות עם 9 אפרוחים בוגרים, 2 משפחות עם 7 אפרוחים בוגרים, פרחונים, שתי משפחות עם 6 אפרוחים בני שבועיים לערך, וחודש, משפחה עם 5 אפרוחים זעירים בני שבוע אולי, ומשפחה עם 3 אפרוחים מגודלים.

חוץ מזה נראו עוד כמה פרטים צעירים בנפרד, וקבוצות קטנות של בוגרים ובסה"כ נצפו כ- 39 צוללים בוגרים, 56 אפרוחים וצעירים.

 

 

 

עוד היו לפחות כ-9 משפחות של אגמיות, עם 36 צעירים ועוד בוגרים פזורים, משפחות רבות של סופיות, טבלנים גמדיים, מעט יחסית ברכיות, כמה משפחות של תמירונים, משפחת אנפיות גמדיות עם 2 פרחונים, 4 כפנים 2 מהם צעירים טריים (אולי מסיני ואולי קיננו כאן??), 2 תרנגולות כחולות, 9 קרקירים, 4 שרשירים, קניות אפריקאיות, אירופית אחת וקטנות בשפע, כסופי מקור, סלעית נזירה, סלעיות לבנות כנף, דרורי ירדן במספרים יפים ועדיין בקינון, חמריות, זנבנים, 11 שרקרקים ירוקים, שרקרקים גמדיים, תורית זנבנית, סבכי חורש, חנקנים גדולים ואדומי-ראש ועוד קצת..

נהדר לראות איך שמעט מים מפריחים את המדבר, ומי ייתן וגם העונות הבאות יישאו איתן ברכה בדמות משקעים רבים במרחב הדרומי.

 

 

 

להערכתי, ניתן לומר, כי מאז 2010 ישנה התאוששות, אפילו לא מעטה, לפחות בחלק מאוכלוסיות של מינים מדבריים שונים, עם שגשוג העלווה המדברית, ובעיקרה נוף השיטים, כאשר נופם מתרענן ופורח בחלק מהאזורים עם רצף השנים האחרונות היחסית ברוכות בגשמים.

ובהמשך לכתבה על שובם של התחמסים הנובים לאילת, בהחלט רואים התאוששות גם בשטחי מלחה רבים, כאשר הלחות בשטח גבוהה, העלווה נהדרת, והחרקים מדברים בעד עצמם. גם הזנבנים מראים התאוששות באזור לדעתי.

אותי לפחות, זה מאוד משמח ומקווה שהמגמה תימשך..

שבת שלום!

 

 

 

פוסטים קשורים

  • מעט מחוויות האתמול (סוואנות!)
    placeholder for shorten post content
    18/07/2016
  • יום בתחנה
    placeholder for shorten post content
    13/07/2016
land marks