ענת גל במרכז הצפרות אילת

צפרית בעיר הגדולה -  משפחת הנקרים

ענת גל 12/06/2017

"מה את מצלמת? אה זה פפראצי? איזה סלב גר פה?"

 

כן, אני עומדת באמצע הרחוב במרכז תל אביב, רק כמה צעדים מהסנטר,

עם מצלמה גדולה שמכוונת אל-על לכיוון בניין מגורים (או העץ שלפניו)...

טוב שחשבו שאני פפראצי ולא הזמינו ניידת.

 

"בואו, תראו מה אני מצלמת".

"וואו! יש נקרים בארץ? יש נקר מתחת לבית שלי??" ענו לי בפליאה ובהתרגשות.

 


 

זה תמיד כיף לראות שפתחת למישהו את העיניים. הוא עובר ברחוב הזה יום יום, מכיר אותו מבחינות מסוימות כמו את כף ידו, והנה משהו כל כך יפה וכל כך מיוחד שחי לצידו כבר שנים והוא לא ידע על קיומו. ואז יש את הרגע הזה שרואים איך נופל האסימון, שהעיניים נפתחות והפעם עם נקודת מבט חדשה על העולם.

 

את הזוג הזה אני מכירה כבר משנה שעברה ואת קריאותיהם אני שומעת בכל אחד מרחובות השכונה. פעם אני מוצאת אותם על עץ אורן גדול, פעם אחרת על עמוד טלפון גבוה מעץ. "כמו פטיש של יום העצמאות" אני מכנה את הקריאה האופיינית שלהם. כך מפתיע אותי זוג הנקרים של השכונה בכל פעם במקום אחר: בגן מאיר, בכיכר ביאליק או סתם על אנטנה שעל אחד מגגות הבתים. "פטיש של יום העצמאות" ואני מיד מסובבת את הראש למקום שממנו נשמע.

 

בשנה שעברה גיליתי משהו מרגש במיוחד. בעת הטיול עם הכלבה שלי בשכונה, שמעתי הרבה קריאות שמגיעות מאותו עץ אזדרכת. הבנתי שנמצאים שם יחד גם הזכר וגם הנקבה. בטיול הבוקר הייתי שומעת גם את קולות התיפוף המהירים שמשמשים את הזכר לחיזור כאשר הוא מנקר בגזע במהירות. ואז יום אחד, גיליתי בעץ הזה חור! עגול, יפה, מושלם. פשוט כך, ברחוב קטן במרכז תל אביב, כ-3 מטרים מעל המדרכה והמכוניות החונות. נעמדתי על המדרכה שממול והתבוננתי בסבלנות. צמד הנקרים קראו וזזו במהירות לאורך הגזע, קצת כמו הליכת ירח של מייקל ג'קסון.

 

 

בימים הבאים, בכל מעבר ליד העץ הזה בשעות שונות של היממה, בטיול עם הכלבה, רגע לפני ההגעה הביתה עם האוטו, הייתי עוצרת, מרימה עיניים לעבר הפתח ומתבוננת האם הנקרים בסביבה. ואז יום אחד, מתוך החור שבעץ הסתכל אלי מישהו חזרה! בחנתי אותו טוב.. זה לא היה הזכר עם העורף האדום, זו לא הייתה הנקבה, הייתה לו בלורית אדמדמה. גוזל! וואו, איזו התרגשות! הנקרים מקננים ממש פה! מתחת לבית, באמצע העיר!

 

וכך המשכתי לעקוב אחרי הגוזלים, שהלכו וגדלו ודרשו... אוכל! בכל כמה דקות הופיעו ההורים החרוצים, עם זחל או חרק אחר במקורם, נעמדו בפתח והגישו את האוכל אל פיהם. עד שיום אחד כבר לא ראיתי אותם יותר והבנתי שפרחו מהקן.

 

 

הזכר - בתמונה מימין והנקבה - בתמונה המרכזית והשמאלית

 

הנקר הסורי הוא הנציג היחיד ממשפחת הנקראים שחי בישראל כל השנה (יציב). עונת הקינון שלו היא באביב. החיזור מתחיל כבר בינואר, בניית הקן מתחילה באזור חודש מרץ, ההזדווגות והטלת 3 - 5 הביצים מתרחשת במחצית השנייה של חודש אפריל.

אצל הנקרים הסורים, שני ההורים דוגרים אבל במהלך הלילה רק הזכר דוגר. לאחר 11 ימי דגירה בלבד, מתחילים כ- 26 ימים של האכלה אינטנסיבית של הגוזלים בתוך הקן על ידי ההורים. גם לאחר הבקיעה, הזכר ממשיך לבלות את שעות הלילה בקן, הפעם בחברת הגוזלים - עד לרגע פריחתם מהקן בסביבות חודש יוני.

 

וכך עברה לה שנה והגיע שוב האביב. כבר ראיתי ושמעתי בשכונה פרחונים של ירגזים, צופיות, עורבים, פשושים. התחלתי לעבור גם ליד עץ האזדרכת של הנקרים כדי לראות מה המצב. מדוע עדיין לא מסתכל אלי אף גוזל מהחור? האמת שבמקום נקרים, גיליתי על העץ הזה הרבה דררות שנהנו מאוד מפירות האזדרכת, מיינות שקיננו ליד מזגן על בניין סמוך. הסתכלתי בחשש על החור.. האם דררות השתלטו על העץ? מה יהיה עם הזוג המלכותי של השכונה?

 

 

 

הזכר - ניצב בסמוך לקן עם מזון עבור הגוזלים

 

והנה, בשבוע שעבר בתחילת חודש יוני, במהלך טיול עם הכלבה, עברתי שוב ליד העץ. עמדתי על המדרכה שממול והבטתי בסבלנות. שמעתי "פטיש" והתבוננתי. שמעתי "תיפוף" וחיפשתי מאין הוא מגיע. והנה שוב הביט אלי גוזל עם בלורית אדמדמה מהחור! הנקרים הצליחו וזה מילא אותי אושר גדול. תוך דקה הגיע אבא אדום העורף עם זחל שמן. תוך דקה נוספת, הגיעה אמא עם חיפושית גדולה ולא מזוהה.

 

הנקרים פה, והם יודעים מה שהם עושים. בינתיים לא הדררות ולא המיינות עוצרות אותם. כנראה שהעצים שבגן מאיר ולאורך הרחובות שבשכונה מהווים עבור הנקרים תחליף יער עירוני אשר מספק להם חרקים בשביל כל המשפחה והם מגדלים גוזל לתפארת גם השנה. מעניין אם יישאר גם הוא במרכז ת"א באזור 1.. או שיעבור טיפה לפריפריה ויתמקם באזור 2. בכל מקרה, שיהיה בהצלחה!

 

 

 
גם הנקרים התרגלו להמולה העירונית...
 
 
 

 


 

ענת גל

מדריכה ומטפלת בעזרת בעלי חיים. מלמדת שיעורי חקר טבע וצפרות בבתי ספר, מדריכה בחברה להגנת הטבע, בספארי בר"ג ובטיולי ספארי לאפריקה.

 
 

פוסטים קשורים

  • סיסים באוויר!
    placeholder for shorten post content
    01/06/2017
land marks