ענת גל במרכז הצפרות אילת

צפרית בעיר הגדולה -  הקרב על הדגים

ענת גל 26/12/2017

גן מאיר הוא אחת הריאות הירוקות במרכז תל אביב. במרחק מטרים בודדים מרחוב קינג ג'ורג' ההומה ודיזנגוף סנטר עמוס החנויות, מהווה גן מאיר נקודה של אוויר לנשימה, שקט והפוגה מהעיר הגדולה והסואנת. מלבד תושבי השכונה המגיעים לגינה למנוחה, משחק וספורט, מאכלסת הגינה גם שלל ציפורים המחפשות פינה שקטה, מסתור, מים ומזון.

 

 

עצי האורן הגבוהים משמשים עמדת תצפית גבוהה ונוחה לעורבים ומיינות. דררות מתעופפות בצווחות מעל הגן בחיפושים אחר דקלים עמוסים תמרים. המדשאות והקרקע החולית מזמנות את הדרורים, היונים והצוצלות לאסוף פירורים מהאדמה, ביניהם מתארחת לעתים גם דוכיפת המנסה את מזלה בתוך הקרקע. עצי אשל ועצי זית מזמנים חרקים מעופפים ובעקבותיהם מגיעות גם הציפורים אוכלות החרקים: עלוויות, ירגזים כאשר על כולם מנצחים מראש העץ זוג הבולבולים התורנים.

 

מלבד כל הצמחייה, עומדת במרכז הגן בריכה. בעבר, הייתה הבריכה הזו אקולוגית וטבעית למדי, עם צמחי מים שצמחו פרא ועלו על גדותיהם ושימשו מסתור לדגי קוי ענקיים ששחו שם. צבי ביצה היו נחים על אבנים בבריכה כדי לתפוס שמש והיו משחקים "מחבואים" עם הילדים המבקרים שהתרגשו בכל פעם למצוא אותם. נופרים גדולים וצבעוניים עיטרו את הבריכה כמעט בכל חלקיה, שפיריות ופרפרים התעופפו מעליה ובין הקנים היו מסתתרות לעתים קניות ועלוויות.

 

 

על עץ סמוך לבריכה היה עומד כמעט כדרך קבע שלדג לבן חזה, מתצפת על הבריכה ועל העוברים והשבים. סבך צמחי המים היקשה עליו לאתר דגים קטנים במים. מדי פעם היה נודד לראש אנטנה גבוהה על גג בניין קרוב, לעתים הייתי רואה אותו על דקל גבוה סמוך לבריכה הקטנה בכיכר ביאליק, לא רחוק מהגינה. אמנם הוא ניצפה בסמוך לבריכה, אך השלדג לב החזה יכול למצוא את מזונו גם ביבשה והוא ניזון משלל חרקים, זוחלים, דו-חיים, יונקים קטנים כמו מכרסמים ואף ציפורים! מקורו הענק מאפשר לו לחבוט בחוזקה בטרף כנגד ענף או סלע ולרכך אותו כך שיבלע אותו בביס אחד.

 

בשנה האחרונה עברה הבריכה בגן מאיר שיפוץ מקיף לצורך תחזוקה ושיפור הנראות על ידי "האגף לשיפור פני העיר" של עיריית תל אביב. הבריכה רוקנה לחלוטין, נוקתה ונאטמה וכל הצמחייה הפראית שהייתה הוחלפה במים צלולים, מעט נופרים ומעט צמחי קנים גבוהים. הצבים ודגי הקוי הועברו לבריכות אחרות בעיר. האם זה "שיפור פני העיר"? על טעם ועל ריח אפשר להתווכח, אך על השינוי הגדול שעברה הבריכה מאז אין עוררין. כיום, מאכלסת הבריכה שלל דגי זהב, דגים קטנים המשמשים כמנקים בכל בריכה וניזונים מירוקת ומזחלי יתושים. ייתכן שהצמחים הצעירים עוד יגדלו ויתפשטו, אך כרגע אזורי הצמחייה דלים מאוד, אין עוד צורך במשחקי מחבואים והדגים חשופים מאוד במים. גם עבור המבקרים וגם עבור ה"דייגים".

 

 

בלב הבריכה הקימו אי קטן מכוסה אדמה ואבנים, מים זורמים הנשפכים לבריכה כמו מתוך נחל קטן ועץ מלא ענפים המתנשא מעל הבריכה. העץ הזה הגיע כאילו בהזמנה מיוחדת למי שרוצה נקודת תצפית מושלמת על הבריכה. אני מכירה לפחות מישהו אחד כזה. השלדג לבן החזה שהיה עומד על העץ הסמוך בסבלנות וממתין לשעת כושר שתשיג לו ארוחה, הפך מהר מאוד לדייר קבוע על העץ החדש. המחסור בצמחייה הפך את הדגים לבולטים במיוחד במים וארוחותיו הפכו רבות ותכופות יותר מבעבר. הדגים היו כה חשופים שאפילו חתולים ועורבים היו מנסים את מזלם בתפיסת דג מדפנות הבריכה. אך לאחרונה הגיעו עוד שני מתמודדים רציניים על נקודת התצפית הטובה ביותר על הדגים שבבריכה.

 

 

עם נדידת הסתיו גיליתי מתמודד נוסף שהגיע לגן מאיר לתפוס דגים זהובים וזמינים במהלך החורף הקרוב. על העץ שבמרכז הבריכה תפס את עמדתו שלדג גמדי מהמם ביופיו. לעוברים ליד הבריכה הוא נראה אולי כמו פרח צבעוני בקצות ענפיו של העץ הכמעט עירום. כשהייתה הבריכה מלאה דגי קוי ענקיים, לא היה לקטנצ'יק מה לחפש שם. השלדג הגמדי מחפש בעיקר את הדגיגים הקטנים, אך יכול לאכול גם דגים בגודל מחצית מגופו! הוא עומד בדממה על הענף ומדי כמה דקות יוצא לגיחה בתוך המים כמו טיל ומנסה לתפוס.

 

בעוד השלדג לבן החזה יכול למצוא את מזונו גם על היבשה, חברו הגמדי מרותק באופן בלעדי למקור מים עם דגים. מקורו העדין וגודלו הזעיר לעומת לבן החזה, מבהירים כי אינו יכול להתמודד מולו וכאשר לבן החזה מגיע אל העץ, הגמדי מיד מפנה את מקומו. תעופתו הנמוכה מעל הבריכה המלווה בשריקותיו הצייצניות מושכת את תשומת הלב גם כשהקטנטן נבלע בין ענפיו של עץ אחר בקרבת הבריכה. בעצם, ממבט קרוב זה על המקור שאינו שחור לגמרי אלא בעל בסיס אדום נגלה שמדובר בכלל בגברת שלדגית!

 

 

בשנים האחרונות ניצפות ברחבי בריכות אקולוגיות בתל אביב אנפות לילה, אשר גילו מקור מזון זמין וקבוע. המפורסמת שבהן מבקרת תכופות בבריכה שבכיכר רבין. היא עומדת במרכז המזרקה וזוכה לתשומת לב רבה מהקהל ולמזון מהיר בלב העיר. לאחרונה, התחילה להופיע אחת גם בבריכה בגן מאיר. טרם גיליתי האם מדובר באותו הפרט, אך מה שבטוח עבורה מדובר בסניף של אותה רשת תל אביבית למזון מהיר. אנפת הלילה עומדת לרוב על אדמת האי שבמרכז הבריכה או על הדפנות ומחכה בסבלנות רבה ללא תזוזה. המתבוננים משפת הבריכה מרותקים לעין האדומה הגדולה והמהפנטת שלה. כאשר להקת דגים גדולה מתקרבת לטווח הראייה שלה היא מתעופפת מעט מעל גובה המים, שולחת רגל בחוזקה מטה ומנסה את מזלה. כשמה כן היא, אנפת הלילה פעילה בעיקר בשעות הלילה, לצד העטלפים הבאים לשתות ולצוד חרקים מהבריכה, וכאשר שאר המתמודדים על הדגים ישנים. במהלך היום מוצאת לה ענף בקרבת מקום למנוחה.

 

 

כך משחקים השלושה ב"כסאות מוזיקליים" סביב הבריכה, כאשר בכל פעם אחד מהם זוכה בנקודת התצפית המועדפת והשניים האחרים מסתפקים בעצים האחרים באזור או במנוחה. איך שזה צולל למים, מגיע מיד מישהו אחר לתפוס את מקומו. גם העורבים והמיינות לא יכולים לראות מישהו מהם נהנה יותר מדי זמן בנקודת התצפית הטובה ומגיעים לאזור לעשות רעש ולהבריח אותם משם.

 

אם כן, הבריכה עודנה מקור משיכה למבקרים בגן מאיר. ילדים והורים עוברים, מסתכלים ומתבוננים בעיקר בדגים ובנופרים הבולטים בשטח. מדי פעם נהנים הילדים גם לתת טעימה מהאוכל שלהם לדגים. פרוסת הלחם נזרקת למים וההורים והילדים נהנים מהמבט הקרוב על הדגים. אבל אז.. בלי אזהרה מראש.. אנפת הלילה שקלטה את ריכוז הדגים סביב הלחם מגיעה, מעופפת קרוב למול עיניהם המשתאות של המבקרים ותופסת! גם לבן החזה עומד מרוכז בראש העץ ומנסה לכוון את מקורו על אחד הדגים. יש רגע של בלבול, חוסר נוחות, "אני רק רציתי להאכיל את הדגים".. נו טוב, במקום להאכיל את הדגים הפעם הם האכילו את הדייגים. העיקר שמישהו יצא שבע!

 

כך, בין האנשים המסתובבים בגינה, אופניים, קורקינטים ומסיבות יום הולדת, לבין "האגף לשיפור פני העיר" שמדי פעם מרוקן מים, מוציא צמחים ומוסיף דגים, מוצא לו כל אחד מן המתמודדים על הדגים את הנישה שלו, את הזמן שלו לארוחות וכן את דרכו להתמודד עם כל האחרים. אז בפעם הבאה שאתם זקוקים להפסקה בין הקניות או לאחר חיפושי חניה מתישים בעיר - אתם מוזמנים להגיע ולצפות גם אתם בקרב על הדגים!

 

פוסטים קשורים

 • הלאומית שלנו
  placeholder for shorten post content
  29/08/2017
 • אחת מהלהקה
  placeholder for shorten post content
  08/08/2017
 • הצופית
  placeholder for shorten post content
  22/07/2017
land marks