צפרות מן המקום הזה

צפרות מן המקום הזה -  מציצים ונעלמים

פיקי איש-שלום 30/03/2019

חוף סחוף רוח, ציפורים טרופות סופה וצפר רדוף אביב, זה לי בוקר שני ברציפות בחוף פלמחים. הבוקר הראשון היה מעט תחום בזמן, נותרתי טובע בתאוות סבכים, אז שבתי היום להשביע הרעב. השמיים אביכים, מושחים הכל בגוון דהוי. החוף ממתין למטר שישטוף הכל, יחזיר לחיים את הצבעים. עטיפת חטיף מחוללת ברוח, פריחה קיצית מחליפה את זו של האביב ורק נימפיות החורשף ממשיכות להיסחף הלוך ושוב ברוח הגוברת לאיטה.

 

על שלט השמורה מקדמת את פני הבאים סלעית קיץ נקבה, יורדת מדי פעם לצוד חרק טועה ושבה אל עמדתה. סבכי שחור-כיפה שר בסבך, הוא הראשון מבין סבכים רבים, הם הכוכבים של החוף עכשיו. את הסבכים שחורי-הראש אני מקבל כמעט כמובנים מאליהם, שוכח להעריך את יופיים, גם את זה הצנוע של הפשוש. בין האטדים והטיונים מתרוצצים כמה סבכיי טוחנים ועוד כמה שחורי-כיפה, הם ממהרים לאכול ולשבוע, אצה להם דרכם להמשיך בנדידתם. בקנים מהבהב לרגע סינר של סבכי שחור-גרון, לידו גם שחורת-גרון אחת, שניהם רק מציצים ונעלמים. על שיח אטד מופיע סבכי רונן, מקפצים פה שניים לפחות. הארץ רוויה בהם כעת, אך מחר מחרתיים ייעלמו ויותירו אחריהם משב ארגמני של געגוע. הסבכי מרגיש לגמרי בנוח ומואיל להצטלם (לא מעט צפרים סביבו), עד שמופיע שחור-ראש זכר, אחוז קנאה ורודף אותו הלאה מהמקום, מרחיק אותו מזוגתו, שנחבאת בטיון סמוך.

 

מספר גיבתונים מעופפים מעל הגבעות החוליות, עוברים משיח לשיח, רובם אדומי-מקור, אחד מהם גנים יחיד. סנוניות רפת ומערה, גם טסיות וכוכית אחת, גם סיסים לא מעטים, נאבקים במשבי הרוח, שצוברת עוד ועוד עוצמה. זכר של נץ מצוי יפה ואדמוני מגלה בהם עניין מרוחק, אך אני מעורר בו חשש רב והוא נעלם רעב מהזירה. זוג דוכיפתים, כמו חיכה שהנץ יעלם, מופיעים משום מקום, נוחתים, זוקרים כתרם כמו שני ליצנים ומתייצבים לשלוף פרוקי-רגליים מתוך הקרקע החולית.

 

שני כרוונים נמלטים בשריקות מבין רגליי ושתי ברכיות באות מהים, שם שתי לבניות קטנות נאבקות בגלים הנשברים על סלעי הכורכר וקורמורן בודד, אולי אחרון לעונה, שולה דג ומתרומם בכבדות אופיינית, לעוף אל החוף. שחף צהוב-רגל בוגר מלקט פסולת מבין רגלי הדייגים ומיד עטים עליו מספר שחפים צעירים וחצופים, גם עורב אפור מצטרף למרדף, נטמע בהמולה, והסיעה כולה מסתחררת כגוש אחד במשבים הסוערים ומתגברים.

בדרך למכונית חנקן נובי מצטרף אל סלעית הקיץ, שניהם על אטד אחד, סיום נאה וסמוק למלאכת בוקר ארוכה וקרירה.

 

פוסטים קשורים

 • שקע קפריסאי
  placeholder for shorten post content
  26/03/2019
 • בוגיבירד
  placeholder for shorten post content
  21/03/2019
 • הגיבתון הסורר
  placeholder for shorten post content
  19/03/2019
 • בוקר נפלא בנחל יתלה
  placeholder for shorten post content
  15/03/2019
 • בוקר ביער מיר
  placeholder for shorten post content
  12/03/2019
 • זהרורים בשלולית רוברטס
  placeholder for shorten post content
  09/03/2019
 • יום האישה
  placeholder for shorten post content
  08/03/2019
 • טריפ מדברי
  placeholder for shorten post content
  05/03/2019
land marks