צפרות מן המקום הזה

צפרות מן המקום הזה -  בארץ חמדת

פיקי איש-שלום 16/04/2019

ביציאה מהבית מקבלת את פניי שריקת שעיר. הוא נוזף בי על שפלשתי לממלכת לילו. נזוף, אני מדלג בין השלוליות שהצטברו מהגשם הלילי. הגשם הוא אולי ואולי לא המלקוש. חושך מוחלט. הזריחה עוד למעלה משעתיים ואני מדמה זריחה אדומה מדם הנוטרדאם. אני נוסע לירושלים לאסוף את אבנר. סקר היום, בצפון הבקעה. הכבישים מטפסים מהשפלה ריקים מלבדי ומלבד כמה משאיות טרוטות פנסים ובכלום זמן אבנר ישוב אצלי במכונית. עכשיו מתפתל הכביש דרך צמתים וכפרים, שאת שמם אני מכיר רק מהחדשות, בדרך כלל הן לא מבשרות טוב.

 

שש וחצי ואנחנו בחמדת, לתחילת הסקר. אין זריחה היום, לא אדומה ולא צהובה. הכל שוחה בערפל, גם השמש, היא רק דיסקית לבנבנה, חלושה. אנחנו צוללים אל תוך הערפל, עמודי חוטמית מבצבצים ממנו לבדם, מסמנים את הדרך לנקודת הסקר הראשונה. אנחנו מגיחים מהערפל אל תוך הנחל, רטובים עד לשד עצמותינו מעכנאים מוטללים וסביבנו גיבתוני גנים רבים, סלסולים של פפיוני הרים, עפרוני מדבר ועפרונים מצוייצים. המצוייצים מחקים כל דבר שזז סביבם. יש גם משפחות של שחורי-זנב מטופלים בפרחונים, ההורים מגלים סימני עצבנות, כמותם משפחה של חנקנים גדולים. הפרחון על סלע ממתין למתת הוריו. הוא מביט בנו בסקרנות מהולה בחשדנות ומחליט שעדיף לו לשמור מרחק. הוא פורש כנפיים לא מושלמות ומתרחק מאתנו במעוף הססני, גמלוני. חנקנים נוביים בנדידה, איתם גם סבכים שחורי-כיפה וסבכי חורש יחידי. טריסטרמיות נוחתות על שיזף השיח, חטפית לבנת-עורף חולפת ממדרון למדרון וחכלילית עצים יורדת אל הקרקע בעקבות חרק. בשיח רותם בהמשך הנחל נחבא שעיר ואני נוזף בו על שפלש לממלכת יומי. נזוף הוא עף. בהיחבא אני דווקא מאושר, כי כל מפגש עם שעיר מאיר את יומי, לעתים גם את לילי.

 

שמות של צמחים נורים מאבנר ימינה ושמאלה, אין מפלט מהידע שלו, נדמה לי שהפנמתי שניים או שלושה שמות, אבל גם בזה אני לא לגמרי משוכנע. מכל עבר ממריאות חסידות, לפעמים הן מעלינו ולפעמים תחתינו. המדרונות כורעים תחת עול צווארן. גם עקבים מזרחיים מתעוררים, חלקם מנסים מזלם בציד ועיט ערבות דואה בדרכו צפונה.

אחת לכמה זמן מתפרצים קוראים וחוגלות מבין רגלינו, משק כנפיהם שובר את הדממה. צוק נאה מאכלס בין חגוויו קן של בז אדום, מושבה של קאקים לוחמניים ודוכיפת, שהעמיסה מקורה כל טוב עבור גוזליה. קוקיה אירופית מואילה סוף כל סוף להתגלות, מעוף מהיר והיא נעלמת שוב אל תוך הבתה. למרגלות הצוק עדר פרות כחושות, הן לוטשות בנו מבטים עצובים וכדי להדחיק אנו נדחקים שוב אל שדות של עכנאים מוטללים. עוד פעם הרטיבות הזו, חודרת אל כפות הרגליים, אל תוך נימי המחשבה. בין הקוצים מבחין אבנר בעכביש כסופי לוכד לבנין. הפרפר עוד נאבק קלות על חייו, אך כנפיו נארגות יחדיו, דינו נחרץ.

 

 

אבנר    סגא

אביבית   חומית

 

אנחנו מתחילים לטפס במעלה נחל נוסף שמחזיר אותנו אל חמדת. הציפורים הולכות ונעלמות, את מקומן תופסים פרפרים. ביניהם יש כמה נימפיות החורשף, חומית היבלית, אביבית משויישת, היא נבהלת מהצל שאנו מטילים, פורחת, מבצעת סיבוב ושבה אל מקומה להצטלם. ישנם גם לבניני הצנון, דובון יפהפה וצהובוני תלתן. אבל אפילו אבנר עוד לא הצליח להסתגל לכל השמות החדשים, אז חלקם יוותר ללא תעודת זהות. לקראת סוף העלייה נקבת סגא גדול על סלע, צינור ההטלה שלה שלוף. ממנה כבר רואים את גדרות חמדת. אני מתנשם ומתנשף, בכל זאת עלייה, וחרק מעופף נבלע בלועי. ללוע שלום.

 

הבקעה פרושה תחתינו, מופיעה ונעלמת בין העננים המשייטים, שאריות הערפל הגדול. מכאן הסכסוך נעלם, מתערפל אל אי קיום, החדשות כמו לקוחות מחלום רחוק, סיוטי. אך הגדרות כאן, להזכיר. מאחורי הגדרות חמדת. בחמדת בני אדם, גם מחוצה לה.

אני חוצה את הגדר, עולה מהר אל האוטו. יש לי פגישה שאני מאחר אליה, עם עמנואל, המנחה היקר משכבר הימים, איתו אני תמיד תלמיד. כביש הבקעה מתפתל בקצב שלו. שוב המשאיות. הן איטיות כמו לפנות בוקר, אך הכבישים כאן צרים והפעם הן מעכבות את התנועה. הזמן כבר מזמן אזל וממשיך לזרום בשלו. רק בשתים עשרה וחצי אני מגיע, עדיין מזיע, לבוש בגדים של כמעט אדם מן היישוב (החלפתי בחניון, מקווה שעוד לא התקינו בו מצלמות אבטחה), נזוף קמעה על האיחור, אבל ישוב וזקוף, מוכן לעמנואל, שירביץ בי תורתו.

 

פוסטים קשורים

 • בעיות זהות
  placeholder for shorten post content
  09/04/2019
 • החוף הצפוני (אילת מרץ 2019. חלק ב')
  placeholder for shorten post content
  04/04/2019
 • מבצע איה - (אילת מרץ 2019. חלק א')
  placeholder for shorten post content
  03/04/2019
 • רומן אופטי
  placeholder for shorten post content
  02/04/2019
 • מציצים ונעלמים
  placeholder for shorten post content
  30/03/2019
 • שקע קפריסאי
  placeholder for shorten post content
  26/03/2019
 • בוגיבירד
  placeholder for shorten post content
  21/03/2019
 • הגיבתון הסורר
  placeholder for shorten post content
  19/03/2019
land marks