צפרות מן המקום הזה

צפרות מן המקום הזה -  שיר ערש לצפרות יום ג'

פיקי איש-שלום 30/04/2019

צפרות יום ג' נכנסת לישורת האחרונה לזו השנה. עוד שבועיים, לכל היותר שלושה ואשיר לה שיר ערש, ארדים אותה לשנת הקיץ שלה. בינתיים לי ולה (כן, שוב אני מהלך בודד בשבילים של גן הוורדים) יש אולי ליהנות מתחמסים ישנוניים, זהבנים בולסי תותים ושיחניות מעניינות. רק שהיום שקט, שקט מאוד. אין ולו זהבן אחד לרפואה, תחמסים אולי יש, אך אם ישנם, הם מוסווים כל כך ואני נכשל בלאתרם. לבסוף אני מבחין בצבעים הנכונים, צמודים לענף הנכון, אך הם מעט זקופים מדי: סבראש בא לארח לי חברה.

 

גל חטפיות השחמט חלף הלך ואת השחור-לבן המנצנץ מחליפות שלוש חטפיות אפורות. סבכים שחורי-כיפה עוד שולטים בכיפה, איתם מעט סבכי טוחנים ואפילו סבכי אפור ראשון, המקבילה הציפורית לאיש ללא תכונות: אין עוד הרבה ציפורים שסימן הזיהוי הבולט ביותר שלהן הוא שאין להן סימני זיהוי בולטים, או סימני זיהוי כלל וכלל. זמירי ירדן עוד מקפצים ושרים, אבל הייתי צריך את רע שיש, שיגיש לי זמיר מנומר אחד, הוא ניתר ליד הבריכה בתחנה, נהנה מזחל אדמוני ועסיסי.

בשבילים המתפצלים שתחת לתחנה, יש עוד מאותו הדבר עם תוספת של חנקן נובי, שריד יחיד לגל המפואר ששטף אותנו שבוע שעבר, קנית קטנה ומספר שיחניות, גם הן כולן קטנות. להרף חולף מציצה משיח סבוך שיחנית זית אחת ויחידה, היא מקפצת ונעלמת שוב בסבך. זה טוב כדי לסמן נוכחות ברשימה השנתית, אך לא להרבה יותר מזה. מזל שיש עוד שבועיים, אולי שלושה, לצפרות יום ג', אני מקווה שעוד אספיק ליהנות מעט יותר מחלונות הכנף הלבנבנים שלה.

 

סיבוב בבית הקברות, אולי שם אאתר תחמס נעתר, אך גם משם הוא נעדר. במקומו אני מקבל עורב אפור נקרופילי. הוא ניצב על קבר מרומם, צורה לו כמעט של מזבח, ניצב ומורט נוצותיו של פרחון ירגזי, מעלה אותו עולה לרעב. מחזה קצת מערער, מזכיר לי את הארעיות של הכל וממילא השמש כבר עלתה והיא - החורף היה לה ארוך מדי - מגישה לי את נקמתה חמה: היא יוקדת, מזכירה את הקיץ שעלינו מתרגש ובא, מעוררת מרבצם את אגלי הזיעה ומגלגלת אותי למכונית, אל העבודה.

בשביל, עדיין מעורער, אני כמעט ודורך על חיפושית שחורה, יש לי יסוד ממשי לחשוד בה כרצנית אוליביה מעוררת אימה. אני מביט בה, היא בי, היא די קטנה ותמימה והיא פוצחת במנוסה, נמלטת ממני כל עוד רוחה בה. מה אומר ומה אגיד: די מוזרים הם הפחדים האנושיים.

 

 

פוסטים קשורים

 • עז הלב
  placeholder for shorten post content
  29/04/2019
 • יום הולדת - תחנה נחמדת
  placeholder for shorten post content
  24/04/2019
 • כולם נוסעים לחיפה
  placeholder for shorten post content
  22/04/2019
 • בעקבות היסעור הגדול
  placeholder for shorten post content
  21/04/2019
 • בארץ חמדת
  placeholder for shorten post content
  16/04/2019
 • בעיות זהות
  placeholder for shorten post content
  09/04/2019
 • החוף הצפוני (אילת מרץ 2019. חלק ב')
  placeholder for shorten post content
  04/04/2019
 • מבצע איה - (אילת מרץ 2019. חלק א')
  placeholder for shorten post content
  03/04/2019
land marks