צפרות מן המקום הזה

צפרות מן המקום הזה -  מועד ב'

פיקי איש-שלום 03/05/2019

יום מרגש היום. החלטתי להעניק לבז החופים הזדמנות שניה, מועד ב' שכזה, שיבוא. אז עד פעם נחשולים, חוף ובריכות, הפעם אני מתלווה לדודו ראב"ד ואמיר חבר ומוודא עם ערד, ששוב הוא יצנח, על כל מקרה שלא יהיה. חיפוי שמיימי.

 

אנחנו נפגשים בצומת גהה במין שעה שכזו, לא ממש שפויה. אחסוך מכם את הפרטים, למקרה שהפסיכיאטר המחוזי מאזין. עוד יש לי אי אילו תוכניות לממש מחוץ למחלקה הסגורה. חושך מוחלט בשעת המפגש, אני משלים מספר דקות שינה במושב האחורי והאור מקדים אותנו אך במעט בבית הקברות של נחשולים, החניה הקבועה. עוד בקבועות: העיניים הטרוטות והציפיות הגבוהות, הציפיות שבדרך כלל נכזבות.

ענן תועה מסתיר את הזריחה, מספר קרני שמש נמלטות, מברישות את הכרמל בזהוב, עם נגיעות קלות של סנוניות ושחפיות; שחפיות ים ושחפיות גמדיות והן באות מהים וחוזרות אליו, קריאותיהן רמות והן צוללות אל הבריכות הדרומיות, מייצרות השתקפויות יפות. אך הבריכות עוד מלאות עד גדותן, מלאות מכדי לארח חופמאים מעניינים ולהקי המירומיות המלאכיות של שבוע שעבר כבר אינן בנמצא. אז אנחנו ממשיכים אל החוף, נמשכים אליו במקסם הדרומס. אולי הפעם ימתין לנו אחד על החוף, מפצח סרטנים.

 

בדרך אל החוף, על אחד העצים היבשים, פרחון של קוקיה מצוייצת דורש יחס מהורהו העורב, הלה נותר מעט אדיש והפרחון נאלץ להסתפק בניקוי עצמי. אנו ממשיכים אל החוף וכמובן שלא ממתין בו אף דרומס. ישנם בעיקר חופמאי צווארון, ארנריות, שחפיות ולבניות קטנות. שלומי לוי מצטרף אלינו ומיד מצטוות אליו שלצדף, שמגיע במעוף. לא רע. השלצדף מצטרף לשני חרמשונים קטנים, שלא ברור מתי והיכן הופיעו, אך הם מטיילים להם שלווים על טבלת הגידוד. המראה יפה, אך מעט רחוק לי ורוחו של שי עליי שורה, אז אני מחליט להתקרב אל השלצדף. אני פוסע בזהירות על טבלת הגידוד, כמעט על קצות האצבעות, מנסה להותיר את גרביי יבשים, אך לאיזה גל מנוול יש תוכניות משלו והוא שוטף אותי כמעט עד מתניים, מייתר את שרידי הזהירות. אני ממשיך עד לקצה הטבלה, מתייצב אל מול השלצדף, שניזון בשלווה בטלה על טבלתו שלו, מצלם ונסוג אל מבטחיי היבשה.

 

 

צילום: אמיר חבר

 

 

שלצדף וחרמשונים, ים, שחפיות וחופמאים. פסטורליה לשמה. רק שמעבר לה, שני שחפים צהובי-רגל, שוחים ומקציפים את הים בכנפיהם. אנחנו מכוונים את הטלסקופים אליהם וביניהם מבחינים בראש של ציפור קטנה וכהה, ציפור אומללה, נאבקת על חייה. שני השחפים מורטים ומנקרים בה, הקצף עולה, הראש מנסה להתרומם, מותח את המקור מעלה לנשום וזהו מקור צינורי, יסעורי. הוא נראה קטנטן ואני מזהה אותו כיסעורון. הצילום של שלומי מסגיר בדיעבד יסעור מצוי, תשוש. השחפים סוגרים עליו, היסעור תש כוחו, חייו אוזלים. השחפים עוברים משיטתיות קרה, למשחקי כדור. היסעור עוד מרים ראש, אך פחות ופחות. אני עוד אז בטוח כי זהו יסעורון, לייפר כמעט נטול חיים ומבטיח לו נסער נוכח ייסוריו, כי תהא נשמתו צרורה בצרור רשימותיי. צרורה לתמיד. שלומי, כאמור, ינתץ גם את הבטחתי הפעוטה הזו לגווע וזה מאוד לא יפה, שלומי. בינתיים סוחף הזרם את החבורה ואת הדרמה דרומה והיא הולכת ונעלמת לנו, על רקע יסעור גדול, שמשייט בנינוחות מעל פני הים. שבה הפסטורליה אל החוף.

 

אנו נפרדים מהים ושבים אל הבריכות הצפוניות, להשלים את הסיבוב והן מלאות בכל הטוב של נחשולים: פלמינגואים, שניים מהם רוקדים את הסווינג, לימוזות וסייפנים, לוחמים ותמירונים, חופיות קטנות, אלפינית אחת ושלוש מגליות, שתי חרמשיות ושתי ביצניות אדומות-רגל יפות עד מאוד בלבוש הקיץ השחור שלהן. יש גם תמירונים, כפנים ואותם ארבעה קרקירים משבוע שעבר: שלושה זכרים ונקבה, הם לא יכולים להיות אחרים. גם בזה אני בטוח.

ובז החופים? אם הוא רוצה, המנוול, שיגיש בקשה למועד ג'. רשמי ובשלושה עותקים. שיזיע קצת גם הוא.

 

פוסטים קשורים

 • שיר ערש לצפרות יום ג'
  placeholder for shorten post content
  30/04/2019
 • עז הלב
  placeholder for shorten post content
  29/04/2019
 • יום הולדת - תחנה נחמדת
  placeholder for shorten post content
  24/04/2019
 • כולם נוסעים לחיפה
  placeholder for shorten post content
  22/04/2019
 • בעקבות היסעור הגדול
  placeholder for shorten post content
  21/04/2019
 • בארץ חמדת
  placeholder for shorten post content
  16/04/2019
 • בעיות זהות
  placeholder for shorten post content
  09/04/2019
 • החוף הצפוני (אילת מרץ 2019. חלק ב')
  placeholder for shorten post content
  04/04/2019
land marks