צפרות מן המקום הזה

צפרות מן המקום הזה -  זרם של לייפרים

פיקי איש-שלום 31/05/2019

אומרים שלאינואיטים יש חמישים מלים לייצג שלג. אני נזכר בזה עת הזיעה זורמת ממני פלגים פלגים, בבוקר יום שישי, בעוד אני חושב בחרדה לא מתונה על שבועות הקיץ הרבים, שעלי עוד לעבור - יוני, יולי, אוגוסט, אולי עוד חודש או שניים - עד שאחוש במשב קריר מלטף את פניי. המלים והביטויים שמהדהדים את הקיץ הישראלי ואת חומו מפליגים ממני על פלגי הזיעה: חם, לוהט, קיץ, קדמה, יוקד, שמש, חמה, שמש קופחת, אש, חם אש, חם רצח, תנור, כבשן, הסקה, מרק, הביל, זיעה, מחנק, אוויר עומד, גיהינום, שאול, תופת, חמסין, שרב, ארבעים מעלות בצל ואין צל, בצורת, יובש, הכנרת מתייבשת, טרשים, חרבה, חרולים, שית ודרדר, קוצים (ולא, המלים מדבר, ציה ושממה לא נחשבות, גופי זוכר צינת בקרים מדבריים רבים), צורב, שורף, חורך, כוויה, חום כלבים, עונת מלפפונים, בערה, תבערה, להבה, מדורה, לשכת ראש הממשלה ובטח עוד כמה וכמה, ובכל זאת אני לא מגיע לחמישים. אולי לאינואיטים קר מִשֶּׁלִּי חם ובכל זאת חם לי כעת, חם רצח ואני מנסה להסתופף בצילו של נחושתן-נמלים גלילי בחולות חדרה, אף לא פרפראי אחד הזהיר אותי שהוא קטן, כל כך קטן ושהגליל על צינתו הברוכה כה רחוק.

 

בבוא היום, תישאנה הנמלים את ביצי הנחושתן אל מחילתן, ייהנו הזחלים מצינתה ומעוד אי אילו שירותים נמליים, אך אני כאן בחולות חדרה, חשוף לשמש הקופחת, נזכר בערגה בקשיי הצפרות, מה רע היה לי, מה חסר לי, מדוע רועה אני בשדות זרים? מחושי הנחושתן בוחנים אותי בחשש, גם הוא בוודאי שואל מה אני עושה כאן איתו ומה רע היה לו בחיים בלעדי. לא לי לא לו יש תשובה. אני נסוג אחורה שני סנטימטרים. עם הפרפרים הזעירים גם המרחק הזה מספיק לפעמים, והוא אכן מעט נרגע, נחושתן-הנמלים, מחכך כנף בכנף ונח. גונו זהבהב חולי וחברבורות נמריות, בצבעי כסף ושחור, מעטרות את כנפיו, מוסיפות לו הוד והדר זערערים. אני ממתין שיפרוש את כנפיו, אז יתגלה הגוון הנחושתי שבו, אך הוא מקפיד בצניעות ומתמיד להצמיד את כנפיו, כמו בתפילה אל הפרח.

 

כתמית הבוצין                                         נחושתן נמלים גלילי

 

 

מיכה                                      נחושית החומעה

 

אני עם מיכה. הוא כבר פרפראי ותיק, אני רק פרח פרפראות מתחיל, דברים רבים מדי אינני יודע. קצת מתסכל, נכון, אך מאידך גיסא גם מקור נפלא לזרם לייפרים על בסיס כמעט יומיומי. הפרפרים מתגלים להיות כמו ירושה מפתיעה מדוד מיליונר, שלא ידעת כלל על קיומו: עד אליהם הייתה לי הכנסה קבועה של לייפר אחת לחודש או חודשיים ופתאום אני נהנה מתזרים של לייפר כל יום או יומיים. תענוג שאין שני לו.

למיכה יש סבלנות ולאחר שאני מסיים להתלהב ומיקומו של הנחושתן מדווח, זהו סקר נחושתנים, אנו ממשיכים הלאה, לאתר עוד פרטים, אולי גם פרפרים אחרים. מיכה מסביר טכניקות של איתור, התגנבות וזיהוי והכל שונה מצפרות. בצפרות משקפת מלווה מבט, שמלווה ציפור, בתנועה רחבה, נדיבה. בפרפראות המבט כירורגי הרבה יותר, נקודתי ודוקר. התחברויות שונות לטבע, התחברויות משלימות. לי, כרגיל, מטלטלת המשקפת על צוואר. אולי באמצע כריעת פרפר יעבור מעליי בז חופים תועה? כשעוברים לזחילה המשקפת נגררת ונחבטת, מתמלאת בחול. משקולת. אבל הפיתוי לבז גדול. פיצול אישיות, מודה, אך דווקא נעים למדי: צפרפראות. רק החום ההביל לגמרי מיותר.

 

שתי סנוניות מערה מלקטות חרקים. שריקות כרוון בחולות. שירת עפרוני מצוייץ מגדר תיל, שפוצעת את הדיונה. מגלנים עפים הלוך ושוב, יש מושבת דגירה באקליפטוסים רחוקים. שלוש אנפיות בקר חוצות את המרום ובז מצוי מרפרף בכנפיו, תר אחר טרפו. פטפוט של פשושים וסבכים שחורי-ראש, גם טרטור בודד של תור מצוי. לא מעט מיינות ודרורים כאן יש, אך אין הרבה יותר מזה. פרפרים דווקא יש: כיתמיות בוצין, נחושיות החומעה וכמובן נחושתן-הנמלים הגלילי, לפחות שנים עשר פרטים שלו מעופפים ונוחתים על פרחים. נימפית חורשף תוהה לאן נעלמו כולן וצהבוני תלתן, מוסיף צהוב מבריק מזה העמום, החולי וההביל, שעולה מסביב ומערפל את הראייה.

אני כבר לא רואה כלום מהאדים במשקפיים ואנחנו שמים סוף לסקר. בדרך הארוכה הביתה אני נקלע לפקק תנועה, הופך לנמלה אחת בשיירה משתרכת, מזדחלת, לא נגמרת. רק שאין אני עומס על גבי ביצי פרפר, או כנף ציפור, רק את החיים עצמם והם יכולים להיות כבדים, כבדים מאוד.

 

פוסטים קשורים

 • מנוחה נכונה
  placeholder for shorten post content
  28/05/2019
 • צפרפראות
  placeholder for shorten post content
  24/05/2019
 • חלום רחוק
  placeholder for shorten post content
  23/05/2019
 • רדיו (או) אקטיבי?
  placeholder for shorten post content
  17/05/2019
 • עוד לא אבדה
  placeholder for shorten post content
  11/05/2019
 • אינדיפנדנס דיי
  placeholder for shorten post content
  09/05/2019
 • זמן התחמס
  placeholder for shorten post content
  07/05/2019
 • מועד ב'
  placeholder for shorten post content
  03/05/2019
land marks