צפרות מן המקום הזה

צפרות מן המקום הזה -  מיכה

פיקי איש-שלום 31/07/2018

מעטים הם הדברים שזכורים לי מהעת בה הייתי פרח צפרות צעיר. זה היה אי אז מזמן, בתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת, בחוג הצפרות הירושלמי - ירושלים הייתה אז לגמרי אחרת - בהדרכתם של מנחם אדר וקוקי לחמן. המעט שזכור לי כולל בעיקר את הסתרי שחור-גרון בליפתא, שהגיח מאז לישראל עוד פעם אחת בלבד; את ייסורי ההשכמה המוקדמת, שהובילו לשכנוע עצמי שאני מעדיף דורסים (שקר וכזב); ואת העליות לרגל השנתיות למכה ומדינה של הצפרות אז, מעגן מיכאל בסתיו המוקדם (קיץ בלשון בני אדם שפויים) ואילת באביב. מעבר לאלה יש לי רק עוד זיכרונות עמומים מאוד של מטעי רמת רחל, חיפושים בהר הרצל אחר צלובי-מקור וקיכלים נדירים, שמירות בנחל גילה על קינו של עיט הסלעים (כך נקרא אז העיט הזהוב) וביקורים בסקרי הנדידה הראשונים בכפר קאסם (הו, קסמם של סקרי הבוקר המאוחר). גם מספר לא ברור של מגדירי שדה אבודים מאת היינצל, פיטר ופרסלאו, שהצלחתי להשאיר בשדה זה או אחר, מעורר את כעסו המתחלף בייאוש של אבי.

מיכה מנדל, שבילה את ימיו באותו החוג ובאותן השנים, אולי זוכר יותר, אם כי אני לא זוכר אותו והוא לא זוכר אותי. הדחקה הדדית מוחלטת. אולי איזו טראומה עלומה.

 

 

עברו מאז שנים רבות, גם בנחל תנינים זרמו מים די רבים. את ירושלים עזבתי, אולי זו היא שעזבה אותי. את מיכה פגשתי שוב, צפרים אחרים פגשתי לראשונה. על השעון הביולוגי הלא-צפרי שבי התגברתי זה מכבר. עם הגיל הפכו הקימות המוקדמות לפחות כואבות ומצאתי את ייעודי בהזדהות עם הנדרסים משכימי הקום במקום עם הדורסים חובבי הצהריים (ועדיין מפעימים הם להפליא). את העליות לרגל, לעומת זאת, אני ממשיך ומקיים כסדרן. לוח השנה הצפרי אמנם הפך מורכב ותובעני עם השנים, אבל הסתיו המוקדם (קיץ בלשון בני אדם שפויים) עוד מוקדש למעגן מיכאל וסביבותיו. כי בתפר שבין יולי ואוגוסט, חווה מעגן מיכאל סתיו לוהט והופך למקדש חופמאי שאין בלתו. עולם מלא של חופמאים בחוף הים, בבריכות הדגים ובשפכי הנחלים.

 

 

כן, כן, שוב בוקר חופמאי ושוב אותן ההבטחות, הפעם מתועדות, לשלצדף אקראי (תודה אוהד אברהם) וישנן גם השמועות המתגלגלות תמיד על דרומס שממש, אבל ממש, משתוקק לפגוש בנו בחוף. בנו, כלומר במיכה ובי. אז באנו. באנו וחיכינו. חיכינו, חיכינו ומי לא בא? הדרומס לא בא. אחרים דווקא כן. הם באו בעיקר באיזור החוף, שהניב את מרבית החופמאים, כולל ארבעה שלצדפים, שהתרוממו מהחוף ועפו דרום מערבה באותו מבנה מהודק שלהם, לא מעניקים הזדמנות צילום; חרמשון קטן, חמקן ידוע, רגע ריק הסלע, משנהו עומד עליו הלץ, הופיע מהאין; עשרה סייפנים עפים דרומה מעל הים בטור עורפי; חופזי מנומר, או כפי שמיכה כינה אותו: חופזי מנומנם, בטלן שכמוהו, נח על הסלע משך כל התצפית; חופמי חוף ואלכסנדרי, העתקים זה של זה בגדלים משתנים; ארנריות אדמוניות מסתערות בעקבות הגלים הנסוגים ונסוגות כשהגלים חוזרים להתקיף; חופיות קטנות ניזונות ונחות בלהקות; חופית לבנה וחופית אלפינית בודדות; תמירונים, סיקסקים ומספר ביצניות לבנות-כנף ולבנות-בטן, בעיקר בשפכי הנחלים. שחפיות ים וגמדיות בכל מקום וגם מספר מירומיות לבנות-כנף ושחפית עבת-מקור אחת נחה. בריכות הדגים הוסיפו חופמי גדות, ביצניות שחורות-כנף ומנומרות, שני לוחמים ומירומית לבנת-לחי. מגלנים, קורמורנים גמדיים ושחפים ארמניים מסתובבים בכל האיזור, יחד עם מגוון אנפות, שחף אגמים וצהוב-רגל אחד מכל מין ומספר שחפים צרי-מקור. שלדגים גמדיים ראשונים הצטרפו לכמה שלדגים לבני-חזה והמוני פרפורים עקודים, צורחים במלוא מקורם את אגם הפרפורים. יופי של יצירה.

 

הזמן נגמר והביתה. לא אל ירושלים, כי היא כבר עזבה. לחולדה. כפר מקלט. בדרך חזרה אני עוד מנסה לשכנע את מיכה לפנות זמן מתישהו בקרוב לאילת ולשחפיות המיוחדות שלה (בדרך ניתן יהיה אולי להגניב מבט גם בדיה). ניסיונות השכנוע לא צולחים.

יש לו עקרונות למיכה, גם אם לא תמיד ברורים ובהחלט לא עקביים, ואצלו העקרונות בעקרון לא עקביים. כך הוא הרי יכול להוציא אותי מדעתי. בטח כבר אז, בימי החוג, הוא היה כזה.

היום ואז, זוכר, לא זוכר, הוא דווקא די בסדר המיכה הזה.

 

 

 
 
מיכה

פוסטים קשורים

 • אור וצל
  placeholder for shorten post content
  28/07/2018
 • איסלנד
  placeholder for shorten post content
  27/07/2018
 • חציל ים
  placeholder for shorten post content
  24/07/2018
 • שיר בשחור לבן
  placeholder for shorten post content
  21/07/2018
 • ארבע לפנות בוקר
  placeholder for shorten post content
  20/07/2018
 • עיט זהוב
  placeholder for shorten post content
  17/07/2018
 • עיר לבנה
  placeholder for shorten post content
  14/07/2018
 • חפץ חיים... אנוכי
  placeholder for shorten post content
  13/07/2018
land marks