צפרות מן המקום הזה

צפרות מן המקום הזה -  ספינת מדבר

פיקי איש-שלום 14/08/2018

יש ציפורים שמזוהות עם איזורים מסויימים, עם נישות אקולוגיות ובתי גידול בהם הן מתמחות. ציפורים כאלה לא נמצא מחוץ לאיזוריהן, לפחות לא הרחק מהם: לא יסעור בנאות חובב, לא חוברה בחרמון, לא סחוג במטבח הפולני. כל אחת מהתצפיות הללו תחייב דיווח טלגרמי. יש גם צפרים כאלה, מתמחים בבית גידול כזה או אחר, מתוחמים היטב היטב, מתמקצעים עד הד קולו של המין הנידח ביותר בבית גידולם.

כזה הוא אייל שוחט: צַפָּר מִדְבָּר (ולטענתו, שלא ראיתי לה סימוכין עד כה, גם אקולוג אורבני). אייל נולד מן המדבר והוא, עבורי, הצייה עצמה וציפוריה. הליכתו הגמלונית-גמלית משהו, תפיסת הזמן הרחבה והנדיבה שלו, ניגון קולו קצת כמו נחל מתחתר לאחור בחול והקפה שחור עם חלב שהוא שותה, מעין קפה או-לה גרסת באר-שבע, פינת גלידה מונטנה.

 

לא פלא אם כן שעד כה, כל שעות הצפרות שלי איתו, היו דרומית לנחל באר-שבע. לצפות בו מצפר צפונה משם יהיה לא פחות מנדיר להדהים, אולי אף יחייב דיווח טלגרמי. אבל הנה, משיח לא בא, משיח גם לא מטלפן, פועלי בניין ממשיכים ליפול אל מותם ברחבי הארץ הברוכה, הבטוחה, ואני בבוקר צפרות במעגן מיכאל והסביבה עם אייל. עפרוננים גמדיים לא מצרצרים עצמם לדעת, אין קטה שותה, אין חוברה מהדסת, אין ולו רץ מדבר אחד, אבל חופמאים אחרים יש ויש, גם אנפות, מגלנים, ברווזים, שחפים ושחפיות. ציפורים מלוא משקפת וגם אותן כולן מכיר אייל עד לקצה קוצה של נוצה.

 

 

אייל 

 

ריח נדידה באוויר. ציפורים בתנועה, והחוף מג'אסר א–זרקא ועד נחשולים מלא בחופמאים. חופיות קטנות שולטות (או כפי שלמדתי היום שיש לכתוב: שולתות!) ואיתן גם מספרים קטנים של חופיות לבנות, טמינק (בבריכות הדגים פנימה) ואלפיניות. חופמי הצווארון החליף את הגדות (אם כי נותרו בודדים גם ממנו) ואיתם גם חופמי חוף ואלכסדרי.

שני חופזים מנומרים, נחפזים בין שלוליות, לבושם עדיין קיצי. ארנריות מלוא היד וביצניות ממינים רבים (רק האפורה בנחשולים סירבה להמתין לנו או חמקה ממשקפותינו), עשרות לימוזות מצויות בנחשולים ושני חרמשונים קטנים, אחד בג'אסר והשני בנחשולים, חובקים את התצפית מצפון ומדרום. האנפות הרגילות, השחפיות והשחפים הרגילים בתוספת חביבה של שחף ערבות. לייפר פחוס-ראש ואולי בעצם לא,  עסק די בעייתי השחפים הללו. תודו.

 

 

שחפים גדולים = כאב ראש גדול - אבל מהסוג הטוב.

 

בוקר נהדר, אבל עכשיו, כמו דג ששב אל הים, ממהר אייל אל המדבר (עם עצירה, למען האמת, במרכז. אקולוגיה אורבנית. כך אומרים).

 

פוסטים קשורים

 • חופמאים
  placeholder for shorten post content
  10/08/2018
 • זריחה
  placeholder for shorten post content
  04/08/2018
 • מיכה
  placeholder for shorten post content
  31/07/2018
 • אור וצל
  placeholder for shorten post content
  28/07/2018
 • איסלנד
  placeholder for shorten post content
  27/07/2018
 • חציל ים
  placeholder for shorten post content
  24/07/2018
 • שיר בשחור לבן
  placeholder for shorten post content
  21/07/2018
 • ארבע לפנות בוקר
  placeholder for shorten post content
  20/07/2018
land marks