צפרות מן המקום הזה

צפרות מן המקום הזה -  ציפרלקס

פיקי איש-שלום 30/11/2018

אני מתעורר שטוף זיעה קרה. שיירים מעורפלים של חלום ביעותים רודפים אותי עד למקלחת והמים הצוננים עוזרים לי להיזכר בפרטי החלום, שהעיר אותי עוד לפני צלצולו של השעון. בחלום ישבו החופית זהובת-הגחון, הברנטה לבנת-הלחי, העלווית הצפונית ותוכי-הים האטלנטי (הוא דווקא נראה היה מעט חסר חיים) ודנו בדרכים להימלט מכאן, לחמוק ממני ומהרשימות המטופשות והיקרות ללבי. אני מנסה להציץ בהם, בארבעה, לצפות, להוסיף טיק ועוד טיק, אך לשכתם אטומה לצפייה. הם מתוועדים ואני מנסה להיכנס פנימה, לראותם. אני מבקש על ליבם, מתחנן בפניהם, לבסוף גם מאיים להתפרץ, אך הכל לשווא, הם נותרים בלתי נראים, לא מושגים. אני ממשיך, הולם בדלת שוב ושוב, והם מטפסים עלי בריקדות, עורמים רהיטים מאחורי הדלת, חוסמים אותה היטב, נותרים סמויים מעין. הם לועגים לי, כנופיית הארבעה, ועורי הופך חידודין חידודין. אני מבחין שבקיר הסמוך ישנם אשנבים צרים, כמעט במרחק נגיעה, וצפרים שם מטפסים האחד על השני, מציצים דרך האשנבים ורואים את הארבעה והם מאושרים, הצפרים האחרים, ואני, ככל שאני מנסה יותר, ככל שאני מותח את ידיי, את אצבעותיי, חבלים מתהדקים סביב קרסוליי ואני לכוד ויש בי מועקה ומצוקה והצחקוקים של הארבעה עולים באוזניי, גם קריאות האושר של הצפרים האחרים ותחושת המחנק גדלה ואני מושיט ידיי והדלת אטומה והאשנבים רחוקים וקרסוליי אזוקים ואני מתעורר שטוף באותה זיעה קרה וכושל אל המקלחת להכין עצמי לעוד מנה של צפרות בית רגועה.

 

לפחות צפרות הבית שלי היא מאגר חולדה, אז בוודאי שיהיה נחמד, אפילו נחמד מאוד. ועדיין מעצר בית הוא מעצר בית והברנטה ממשיכה לשחק מחבואים בחולה, ואני כאן, קרסוליי אזוקים. איתי גם מיכה וגם רוני, הוא כבר ראה את הברנטה והוא שמח וטוב לב. הם באים לבחון את המאגר, לראות הכצעקתה. ובסך הכל רגוע ונחמד עד מאוד כאן, ללא הפתעות ובוודאי שבלי אכזבות. כיף של צפרות, לפחות כאשר מצליחים לבנות הגנות כנגד התשוקה הצפרית, שאותה לא אוכל לממש בזמן הקרוב, התשוקה לטווץ' ולהוסיף לייפרים ואם ניתן אז עדיף גם מגה נדירים. אני מצליח לא רע עם ההגנות וככל שאני מצליח אני נהנה מהצפרות יותר. אך מדי פעם קופצת לה ההבנה שהמשחק הגדול מתנהל הרחק ממני, בלעדיי, ואז בוקע תסכול את חומות ההגנה ועוטף אותי. נובמבר השחור.

 

 

ברווז אפור, נובמבר שחור, עתיד ורוד

 

את פנינו מקבלים שני עיטי צפרדעים, האחד עומד בשדה, השני מרוחק על עמוד חשמל, שניהם צופים בנו די משועממים. את דרכינו החוצה מאוחר יותר ילווה עיט שמש בוגר, ראשו יזדהר כסוף למרחקים. בין הצפרדעים לבין השמש נץ מצוי מבצע יעפים די כושלים וזרוניות סוף מפטרלות לאורך הקנים בגדות, מדי פעם חוצות את המאגר, מנסות לקטוף איזו אגמית או ברווז חלושים במיוחד. הברווזים דרוכים, מדי פעם להקה גדולה של צוללי ביצות מתרוממת באוויר, מנסה לחמוק מזרונית או מאויב בלתי נראה אחר וחוזרת לנחות מתוחה במאגר. הצוללים המצויצים והחלודים דווקא שלווים, ממשיכים לשחות בהנאה גלויה, דבר לא טורד את מנוחתם. בינות לצוללים גם ברווזים אפורים יפהפיים ומספר חדי-זנב, הזכרים ייחודיים, הנקבות אחידות. גם צחראשים בעשרות, פה ושם ראש משליג של זכר. מריות, ברכיות ושרשירים שוחים ומסננים, אך אין ולו קזרקה אחת לרפואה. לפני שנתיים היו כל כך רבות מהן, גם כאן במאגר. טבלנים משלושת המינים, כולם בלבוש חורף אפרורי, אבל הבינוני, עיניו מאדימות, יורקות אש, מהפנטות ממש. לבניות ואנפות אפורות מנסות כוחן בציד וקורמורנים בודדים מנסים כוחם בדיג. מספר קיוויות מצויצות מצטרפות לסיקסקים וההמולה גדלה.

 

בדרך חזרה אנחנו משקיעים בציפורי השיר לאורך הקנים וקוטפים את פירות סבלנותנו עם כשש רמיות משרקרקות, כחולי-חזה אין ספור, גם דוחלים שחורי-גרון, גיבתון עפרוני אחד, זרעיות שדה, פרושים מצויים, דרורים ספרדיים ובלי סוף צופיות, רובן זכרים פעלתניים, קצת תוקפניים.

 

מיכה צופה ברמיות

 

ענני יונים מתרוממים מדי כמה דקות ואנחנו נכנסים להתראת בז נודד, אך לשווא. הוא כנראה לא כאן. לקראת ההתקפלות מצטרפים אלינו שני תפרים ועיט השמש, כאמור, מלווה אותנו בדרכנו החוצה, איתו גם הידיעה כי הברנטה התגלתה שוב. בחולה, כמובן, לא כאן. הלילה מצפים לי שוב החלום והזיעה הקרה. נובמבר השחור, אבל מחר יום חדש, גם חודש חדש, אולי דצמבר יביא עימו שינוי. אני זקוק לו כל כך.

פוסטים קשורים

 • אנרגיות של טוויץ'
  placeholder for shorten post content
  27/11/2018
 • אל קצה צוק פלמחים
  placeholder for shorten post content
  23/11/2018
 • צִיפּוּר ללא צפרות
  placeholder for shorten post content
  18/11/2018
 • צפרות בנעלי בית
  placeholder for shorten post content
  16/11/2018
 • גן הפסלים
  placeholder for shorten post content
  09/11/2018
 • עיטור גבורה
  placeholder for shorten post content
  06/11/2018
 • צפרות מטווח אפס
  placeholder for shorten post content
  02/11/2018
 • יום הבוחר
  placeholder for shorten post content
  30/10/2018
land marks