צפרות מן המקום הזה

צפרות מן המקום הזה -  רואי העפרונים

פיקי איש-שלום 25/12/2018

אני מגיח משק השינה כמו פרפר מגולם, מבקש להשאיר מאחורי, ולו ליום אחד, את הטוויצ'ריות על האכזבות והשמחות השטחיות שברשימות. אני מבקש, ולו ליום אחד, צפרות אמיתית, צפרות של התעמקות והתכוונות מלאה. לא ריצה מכאן לשם בעקבות דיווח כזה או אחר. כמו פרפר אני מבקש לבלוע ביום האחד שלפניו את העולם שאל מולו, אבל במנות קטנות, בִּטְעִימוֹת, בחוויות אמת. צפרות מן המקום הזה.

 

אני מגיח משק השינה והקור מכה בי. צינת צייה חודרת עצמות. זריחת חורף בבקעת עובדה היא עניין קר מאוד גם עבור החמה, שעוטפת עצמה בצעיפי ערפל. איתי מגיחים מן האוהל גם מיכה ורוני. יש לנו יום שלם בבקעת עובדה, ממלכת העפרונים המדבריים ואותם, את העפרונים המיוחדים, אנו בעיקר מבקשים. גם סלעיות תתקבלנה בברכה. מפגש חוזר, כמובן, עם סלעית הבזלות הנוחה, אך גם אחרות, פחות מבויתות, תהיינה ברוכות. נחפש גם את הקטות הרחוקות, הרחוקות יותר. כי אל מרחבי המחייה של הקטות הגדולות וחדות-הזנב אני יכול להגיע כמעט כבדרך שגרה והן אמנם יפות ואהובות. אך כאן, בלבו העמוק של המדבר, מצויה ממלכתן של קטות הכתר והקטות הסנגליות ומפגש איתן הוא חגיגה של ממש לאיש מרכז.

אך ראשית צריך להחזיר איכשהו את התפקוד לאיברים הקפואים, אז רצים ויורדים במדרונות החוליים סביב המאהל, מכינים קפה וממתינים לאות חיים ראשון מציפור זו או אחרת, והללו עוד ישנות, מכונסות בשמיכות הפוך הקטנות שלעורן. חכמות הציפורים יותר מצפרים וממתינות עם תחילת יומן, שיתחמם קצת. בינתיים אני בולע את המראות שסביבי, יום אחד לי יש, יום אחד. לא אתרוצץ בו. אחווה צפרות מדבר, אלמד דרך עפרוני בעפר והלכות סלעית בסלע וכן, לא אתלונן אם ייקרו לי בדרכי גם לייפר או שניים.

 

 

בוקר טוב מיכה

 

המרחבים בבקעת עובדה עצומים. אם כי גם כאן נוכחותו של האדם, במיוחד דרכים ומחנות צבא, מכתימה את ההוד המדברי. צריך אקרובטיקה מופלאה על מנת להתייצב בזווית שמאפשרת לא לראות ולו בדל אֱנוֹשׁ, וכשלרגע אני מצליח בכך, התחושה האל-אנושית נמסכת בי, הופכת אותי ללא אדם, לְאֶחָד עם המדבר הרחב. יש בי תחושת רוגע ושלווה וזו עמדת פתיחה טובה להתחיל בצפרות צייה.

ראשונה מקבלת פנינו סלעית לבנת-כנף, נפגוש עוד מאחיותיה במהלך היום. מעלינו שלוש קטות סנגליות חולפות, נוחתות ומצטרפות לעוד מחברותיהן, שכבר היו בשדה, סמויות מהעין. אבל אנחנו מושקעים ושקועים בעפרונים חכליליים, עשרות מהם התגלו סביבנו, ענוגים וקטנים, רצים, מתייצבים, מחטטים בקרקע וממשיכים הלאה, תמיד עין אחת פקוחה מעלה, לקדם פני רעה. גם עֶפְרוֹנֵי מדבר ועפרונים מצוייצים מתרוצצים ובאים מכל עבר. כן, גם בבקעת עובדה מצויים המצוייצים, אך פה הם נראים פראיים יותר, מדבריים ושייכים. סבכי מדבר, כמו עכבר קטן, מתרוצץ משיח אל שיח, גופו חולי, עינו נוצצת בצהוב. סבכי ערבות מבליח לרגע ונעלם בסבך, גם שחורי-ראש משמיעים קולם.

 

 

בוקר טוב רוני

 

ואז, משום מקום עוד עפרונים. להקה של צחיחניות מדבר נוחתת בקרבתנו, ציציותיהן מתנוססות אל על, נעות ברוח הקלה, מסיכת הפנים המעודנת שלהן משלימה ציפור יפהפיה. אנחנו בתוך להקות העפרונים והן רועות סביבנו בשדות החמדה ואנו מתעמקים בהן, רואי העפרונים שאנחנו, לומדים דרכם וטובעים באושר רב. השמש ממשיכה בעלייתה, מתחמם ואנו פושטים שכבות, מותירים את הפליסים והמעילים על הקרקע מאחור. מיכה מותיר גם את המשקפת, כה עסוק הוא בצילום. להקה קטנה של קטות כתר נמשכת אל הערוץ הירוק, חגה מעל ראשו של רוני, ששקוע בצילום מכדי להבחין בהן. הן נוחתות בסמוך לו ואז נזכרות שבעצם הן אמורות לפחד ומתרחקות בריצה השפופה שלהן. אנחנו שבים לעיסוקינו, ראיית עפרונים ואני אומר למיכה, ש"זהו, אני בשל לאלימון" ומיכה מאתר עבורי אחד. בהזמנה. הוא נושא את מקורו בגאווה, האלימון, רץ מכאן לשם, נעלם בקפל קרקע אחד ושב ומופיע משני, נוקר בקרקע, מחלץ ממנה מזונו ומאיתנו מחלץ קריאות של גיל ושמחה וכמה הוא מוסיף ליום האלימון, המון.

 

 

בוקר טוב פיקי

 

 

רוני

 

עכשיו ניתן לסור בנחת לסלעית הבזלות. זו רגילה לעולים אליה לרגל, רבים מהם כנראה גם מניחים למרגלותיה תקרובות, כי רק רואה אותנו זו ומיד מתקרבת, מצפה. אך אנו, בידיים ריקות באנו והיא מתאכזבת קלות ובכל זאת מדגמנת, אולי על חשבון הפעם הבאה. אנחנו מדוגמנים בהנאה רבה, גם מצלמים מכל זווית אפשרית. עוד יסורו אלינו במהלך היום סלעיות רבות: ערבות, שחורות-בטן, מדבר אחת או שתיים, נזירות ושחורי זנב למכביר. הן ניצבות, שחור-לבן, הסלעיות, בעמדות הציד, בראש שיח או סלע, ועטות מטה אל פרוקי הרגליים הַנִּקְרִים בדרכם, עטות ומפרקות אותם לפרקיהם. הקרקע מנוקדת בשברי שריון שחור של חיפושיות שנצודו. גם הצבא תורם את חלקו לחוויה ומוסיף קולות של נפץ מלמטה ומלמעלה וענני אבק מיתמרים במרחק. צפרות מדבר ופסטורליה ישראלית במיטבן.

 

אנחנו מתכנסים לארוחה, כי גם הצפר צועד על קיבתו ושבעים מחליטים, שהגיעה עת לעזוב את בקעת עובדה, שבאה עת להתחיל את דרכינו הארוכה חזרה ובדרכינו יש לנו עוד את הערבה הדרומית, התיכונה, נחלי מדבר יהודה ומספר אתרים לדגום. מיכה הרוויח ביושר ביקור בנאות סמדר, אצל נמפית הלחך וזו, למרות שחפה מכל בדל נוצה, מעופפת יפה היא להפליא. תוספת ראויה ליום שהחל כמו בגיחה מגולם, ליום שככל שעובר, כך הולך ומתארך הוא, גם מתעשר.

 

 

נימפית הלחך

 

בערוץ שיטים בערבה התיכונה אנו מאתרים זוג של סבכי שיטים, שכמה חיפשנו אותם באביב האחרון לשווא, היינו אז עם שלומי. הפעם מופיעים הסבכים על העץ הראשון ומאפשרים לנו תצפית ארוכה, ברוכה. תזמון? מזל? התאוששות אוכלוסייה? עוד קצת שפשוף וניסיון? ואולי כרגיל שילוב של הכל. גם נץ מצוי מגלה בזוג עניין, אבל היום אנחנו כאן בשבילם, מחר הם יוותרו אל מולו לבדם. שימתין, גם אנחנו המתנו עבורם.

ממשיכים במסע צפונה ועוצרים בבריכות הביוב של עידן לקראת שקיעה. אין דבר חריג או נדיר כאן בעידן, רק עושר המצוי בריבוי. שלוש מריות ומעט חופמאים שגרתיים, בשמיים עשרות רבות של סנוניות מדבר, מלוות בסיס חומות גלמוד ועל גדות הבריכות מתגודדים עשרות רבות של נחליאלים לבנים, וכולם חולקים ביניהם את שדות הציד. אלה צדים את החרקים המעופפים גבוה ואלה את שמעופפים נמוך והחופמאים מצטרפים לחגיגה ומתענגים על אותם ששוחים בבוץ ובמים. בין הסנוניות, החופמאים והנחליאלים, אין הרבה מקלט לחרקים. מנהגו של עולם. בינתיים, כפי שזרחה השמש, כך היא שבה ושוקעת וההרים סביב לנו נצבעים באדום ובמופז. זהב השקיעה נמסך בצחנת הביוב לייצר מטפורה מתאימה לשנת 2018, שעומדת לחלוף מאתנו בקרוב: "הייתה זו הטובה שבשנים, הייתה זו הרעה שבשנים". זהב, ביוב, קשיים וציפורים.

 

מעט צפונה אנחנו אוספים עוד חבר שהיה חסר וכל הקוביות הצפריות נופלות אל מקומן, טוענות ומכינות אותי אל 2019, אל עוד שנה של צפרות מן המקום הזה.

פוסטים קשורים

 • השתקפות
  placeholder for shorten post content
  21/12/2018
 • קפה אצל ברטה
  placeholder for shorten post content
  17/12/2018
 • שחפים
  placeholder for shorten post content
  14/12/2018
 • בת שבע (כמעט)
  placeholder for shorten post content
  08/12/2018
 • קר בחולה...
  placeholder for shorten post content
  06/12/2018
 • ציפרלקס
  placeholder for shorten post content
  30/11/2018
 • אנרגיות של טוויץ'
  placeholder for shorten post content
  27/11/2018
 • אל קצה צוק פלמחים
  placeholder for shorten post content
  23/11/2018
land marks