צפרות מן המקום הזה

צפרות מן המקום הזה -  זהירות מוקשים

פיקי איש-שלום 19/02/2019

איש, אישון אני, בעינו של תחמס נובי, כל אישיותי מזוקקת כעת להשתקפותי בעינו של התחמס, השתקפות מעורפלת, מתאבכת באור ירח מלא. אני והתחמס, שנינו רובצים שפופים במלחה, ריחה המיוחד ממלא את נחיריי, ואני בחלומי כל כך קרוב אליו, ממלא את עינו הגדולה, בולעת זו אל תוך תוכה את הקיום כולו, גם את קיומי שלי. הוא נראה חולמני, מהורהר, אך זו רק מראית עין. באחת הוא משיל את איטיותו וממריא בזינוק אל חרק, שבחוסר מזל מוחלט, החליט להיכנס אל תחומו שלו, אל המקום שהוא בית מטבחיים חרקי, אל המרחב בו התחמס הוא שליט יחיד. הוא ממריא אל מעופו הפרפרי, שובר כיוון לכאן, לשם, פוער מקורו, לוע של ממש והחרק נבלע בתוכו. כמעט בהסכמה. התחמס עוד מתנודד קלות באוויר, כשיכור, ונוחת אל המלחה, בה ממתין אני להיבלע שוב בעינו, לחזור ולהיות אישון מעורפל, מתאבך, רק השתקפות באור הירח המכסיף.

 

 

התחמס עוסק בשלו, מתרומם אל החרקים המזדמנים ונוחת לרבוץ במלחה, בעוד אני עסוק בלהיזכר כיצד החל היום הצפרי הזה לפני נצח נצחים, איך התחלפה שקיעת הלבנה בחולדה, בזריחת החמה מעל לים המלח, עלייתה אל מעל למצוק ההעתקים ואז שקיעתה וזריחתה המחודשת של הלבנה בנאות הכיכר, יוצאת ובאה מלאה בין עננים כבדים, תפאורה מושלמת למערכה הכמעט אחרונה ביום הארוך ארוך הזה. אני עסוק בלהבין כיצד מצאתי את עצמי בעינו של התחמס, עם יואב פרלמן ושני צפרים שווייצריים, מהופנטים מהמראה הנגלה להם: צפר ישראלי אוויל, מתמרח בריח המלוח, מחויך ומבוסם מהתחמס. שנינו כבר שיכורים, הוא מבטן מלאה, אני ממנו, מהירח ומהיום הארוך במדבר.

 

 

הבוקר החל כל כך מזמן בנחל משמר, ערוציו מלאו ברכפתן פורח וסבכים נודדים לעשרותיהם, רובם שחורי-ראש, מיעוטם שחורי-כיפה, גם שני קוצים ומספר קפריסאים, נחבאים אל השיחים. סבכי ערבות אחד השמיע קול וקיכלים רוננים פרחו מעץ לעץ, ליוו אותנו אל פתחו של הקניון. עדת טריסטרמיות רדפה אחר עקב עיטי, נמלט הוא וזנבו האדמוני בין רגליו, מי בכלל רוצה להתעסק עם השרקניות האלה.

מנוחה קצרה, מנסים לפלות את עלי הפורסקליאה השבירה מהמכנסיים והנעליים, אך העלים רבים ועקשניים ואנחנו נשברים, מותירים אותם לעטר את בגדינו. והנה שלומי עולה ובא מתוך הנחל, הוא כבר את שלו עשה להיום, צילומי גיבתון מדבר. אך בעקביו עולה עוזניה שחורה מקירות הקניון, מפתיעה גם אותנו, גם אותו. היא חגה קצת רחוקה ופותחת שערי שמיים, כי לאחריה גם שלושה נשרים ורחם מפציעים, גבוהים כל כך. יואב מעט מתעודד, בעוד דיות וחסידות מצטרפות, שמונה לבנות ושחורה אחת, מבשרות את הנדידה, באה עלינו זו לטובה.

 

 

אנחנו נפרדים משלומי, עולים אל הגב לפגוש בגיבתון. כמה גיבתונים מעופפים מעל לראשינו ואחד אכן יורד אל הגב, לרוות את צימאונו המדברי. עורבים חומי-עורף עפים לאורך קירות הקניון, הם מעשיים כאנשי עסקים של השוק האפור. עורבים קצרי-זנב, לעומתם, ליצניים, קרקסיים, נהנים ללהטט, לרכוב מעלה ומטה על גבי הרוח הָעֵרָה, מחפשים הם מישהו להציק לו. שפן סלעים נובח מהסלעים מעל, יעקב סלויז מתקשר מוואדי ליד, מנסה לברר איתנו את כוונותיה של העוזניה, וקורא מדברי אחד בתנוחה של תרנגול שלג קווקזי, שאיבד דרכו עד אל מדבר יהודה.

בדרך החוצה, אנו פוגשים בפריו המוזר והצהוב של מלפפון הנביאים ובעוד כמה סבכים קפריסאים, אחד מהם קצת יותר מזמין. שחור-זנב, גופו כולו שחור, מפתה אותנו לסט של צילומים, בעוד מספר שרקרקים גמדיים עושים שמות בחרקים והפורסקליאה ממשיכה להכות בנו בֶּעָלֶיהָ ללא רחמים. גם העקב ממשיך עוד ועוד להימלט, נרדף על ידי הטריסטרמיות. מדבר אכזר.

 

 

מכאן אל מאגר חימר, בז מצוי מקבל את פנינו בתנוחה של בז שחור, אך לשחורים יש עוד זמן, ביננו לבינם מפריד עוד אביב שלם, ריקודי חוברות ובחירות. קול שריקתה של הרמית, שירתה של קנית אפריקאית, גרגורי טבלנים ועל הגדר, מתיידד עם היונות המקומיות, חנקן ערבות, בפאר גווניו הסמוקים. כלב עושה דרכו מאוד תכליתי ונעלם אל ההרים, הוא בוודאי יודע מה יעדו. בין הקנים דוחל מזרחי ובמים מספר תמירונים וביצנית שחורת-כנף. הברודיות עוד לא הגיעו. השווייצרים דווקא כן מגיעים. הם מצטרפים אלינו ומתוך האשלים נשמעים מספר כחולי ואדומי-חזה. נחליאלים עפים במרחק ועלוויות נראות מקרוב, אך לפני שהשווייצרים ירגישו מדי באירופה, מגיעים דרורי ירדן ועושים שמח ים-תיכוני. סנוניות מדבר מעופפות בשלשות ורביעיות, קרבות החיזור בעיצומם. מתלוות אליהן גם שתי סנוניות רפת, שתי סנוניות מערה ומספר טסיות, אף לא אחת מהן מבינה על מה המהומה.

 

 

 

יואב מחפש סיסים, אך הללו ממתינים לנו דווקא בבריכות נאווית, שם אנחנו מצפרים בין שלטים של "מוקשים היזהר!". השווייצרים אכן מנסים להיזהר, אך נסחפים בעקבותינו ובעקבות הפורפיריות, כארבע מהן מופיעות, מתנשאות רמות מעל לסופיות ולאגמיות, סוחטות קריאות התפעלות, במיוחד אחת שמפגינה שימוש מושכל בכפות רגליה הענקיות, שומרת על שיווי משקל ובה בעת תולשת קנים, מוליכה אותם באלומות אל מקורה.

מגוון של ברווזים, כולם בצבעי חיזור מלאים: אפורים, צהובי-מצח, חדי-זנב, מריות, שרשירים וברכיות וכמובן גם צוללי ביצות, דגלם לבן על רקע חלודי, מעופפים על רקע הרי אדום מאדימים והולכים. כפן בודד, מסתיר רדום את כף מקורו בגבו, ובשמיים המוורידים מעל עשרות רבות של סיסים, רובם חוורוורים, גם סיסי חומות יש בודדים ואחד בלבד הרים.

 

הערב מתחיל לרדת ואנחנו מתייצבים בנאות הכיכר עבור התחמסים. זרונית סוף מצליחה, בטרם שקיעה, לצוד מכרסם גדל מידות ואוכלת אותו לפנינו בהנאה רבה. גם כאן מפוזרים בצפיפות שלטי התראה של "גבול" ו"זהירות מוקשים לפניך". השווייצרים כנראה מתחילים להסתגל לישראל, כי גם אם מעט מהוססים, הרעיון של צפרות בין מוקשים מתחיל בם לחלחל. במיוחד כאשר הפרס הוא תחמס נובי וצפר ישראלי אוויל, מתמרח בריח המלוח, מחויך ומבוסם.

 

מלפפון הנביאים

 

יואב מבצע תמרונים מוטוריים בחשיכה והחשיכה הלילה כסופה, בשל כיסוי העננים ואור הלבנה המלאה, שמפעפע איטי דרכם. התחמסים מופיעים, עיניהם מתנוצצות בתאוות חרקים ואני משתטח על המלחה וזוחל אל קרבתם ואולי יש משהו כובש בישראל, כי גם שני השווייצרים משתטחים, שוכחים מהמוקשים, מהנימוסים והקרירות, מתמרחים בבוץ המלחה, מתבסמים ומצלמים. הירח מחייך אלינו מעל והחיים יפים, גם אם מעט מדי שפויים ויש עוד בית אליו להגיע, אם ניתן אז עדיף בשלום.

הדרך חזרה הביתה ארוכה והיום כבר כמעט הפך אתמול והדבר השפוי היחיד הוא לנסוע בדרך הקצרה, להגיע אל המקלחת והמיטה. אבל השפיות מוערכת יותר מדי בעולמנו ואנחנו צפרים וחיים רק פעם אחת, אז במקום לקצר עברנו בקליה, למסור לתחמס מצרי בודד דרישת שלום מאחיו הנוביים ועל הדרך גם להעניק נשיקת לילה טוב לשעיר מסורטט, שנראה היה גלמוד מדי, עצוב ושפוי.

השווייצריים ייקחו את היום הזה איתם, חקוק על לוח ליבם. אם לא בגלל ציפורי ארצנו, אז בשל צפריה האמיצים, שלמרות כל מאמציהם, דווקא שבו בשלום לבסיסם.

 

פוסטים קשורים

 • חליפת סערה בשני חלקים
  placeholder for shorten post content
  16/02/2019
 • משירי ארץ אהבתי
  placeholder for shorten post content
  13/02/2019
 • בין חמדי מדבר
  placeholder for shorten post content
  09/02/2019
 • עולם נפלא
  placeholder for shorten post content
  05/02/2019
 • כל כך הייתי מרותק...
  placeholder for shorten post content
  03/02/2019
 • מקהלה עליזה
  placeholder for shorten post content
  01/02/2019
 • נגה
  placeholder for shorten post content
  27/01/2019
 • משמר הבזים
  placeholder for shorten post content
  22/01/2019
land marks