צפרות מן המקום הזה

צפרות מן המקום הזה -  בוקר ביער מיר

פיקי איש-שלום 12/03/2019

בקרים מֻכֵּי קרה וערפילים בָּאָרֶץ והצפרות ביער מיר מתחילה כמו בחלום מוֹכִי. אופנוע מפורק לגורמיו מגיח מהערפל, אחד משנינו חורק בלמיו ומיד אחריו מתגשם מהערפל גם צבי, שחוצה את השביל ומתאבך שוב אל האין. דקות ספורות חולפות והשמש של ספר המדבר אוזרת עוז להפיג את הערפילים, מתוכם בוקע יום בהיר ומתחמם. במדרונות של הגבעות העגלגלות נחשפת הבתה, היא עשירה וסלעית, מפליגים בה שיחים רבים של סירה קוצנית. פורחים בה גם מספר קידות שעירות וחלבלובים מגובששים בסוככי פריחתם המצהיבה. כיסים אחרונים של התנגדות ערפילית נרשמים בקורים של דובון הקורים. הם מֵרְבָדִים את האדמה וממשיכים, בנצנוץ הטל שבהם, להדהד צינה ולחות.

 

 

מספר שפני סלע נובחים מעמדות תצפית ולצידם יש סלעיות קיץ, עוד ועוד סלעיות קיץ, רובן זכרים. הם משגיחים על הטריטוריות, אחדים מהם בזנב מעט פרוש וזקור, כולם בשירה רעשנית וצורמנית. הן מאתגרות את כישורי הספירה שלי, בעשר טריטוריות אני מרים ידיים וברגע מסוים אני מוקף בסלעיות מכל עבריי. שתיים מהן רבות זו עם זו, רודפות האחת את השנייה בין הסלעים ומעל לראשי ובה בעת סלעיות נוספות שרות סביבי מראשי שיחים וסלעים. לבסוף אני מזהה נקבה יחידה, היא נחבאת בין השיחים ונעלמת במהרה. ההמולה הסלעיתית כמעט וממסכת ממני שני פפיוני הרים, נאהבים או ניצים, קשה איתם לדעת, הם מסלסלים במלוא גרון, רצים בין הסלעים, לרגע נעצרים ושוב אצים רצים. קשה לי להתיק את עצמי ממקסם הסלעיות ורק סבכי שחור-גרון, שמתייצב על עץ בזווית המושלמת, כמעט רק סינורו הוא שנחשף, מתנדב לי לעזור ואני ניתק מהמקום והולך הלאה בעקבותיו. מגבו פורחות שתי קוקיות מצוייצות, הן ממשיכות ללוות אותי עד לסוף התצפית. כל אחת מהן נשמעת לפחות כמו שתיים, כל כך רעשניות הן, אפילו העורבים והעורבנים מתחילים לגלות סימני עצבנות.

 

 

סלעית קיץ - זכר

 

במטע הזיתים שבעמק הנסתר, קבוצה קטנה של תפוחיות מפטפטות, סבכי טוחנים מתקתק וחכלילית סלעים אחת ממשיכה בשלה, צדה חרקים. אני מטפס אל הגבעה, מבחין בעוד כמה סלעיות ובעפרונים מצוייצים, מֵהֶם בתצפית וּמֵהֶם במעוף ראווה. שתי תפרחות של לוף ארץ-ישראלי בולטות אל מעל לקו הרקיע. אני מתעטש ומכל עבריי מתחילות לשעוט קרניים, עדר צבאים מתרחק ממני בדילוגים נסערים. היום ממשיך להתחמם, אני פושט עוד שכבה ומזהה סלעית חורף בודדה. היא עוד נאחזת בציפורניה באדמת הטרשים הים-תיכונית. אני חוזה כניעה קרובה.

פוסטים קשורים

 • זהרורים בשלולית רוברטס
  placeholder for shorten post content
  09/03/2019
 • יום האישה
  placeholder for shorten post content
  08/03/2019
 • טריפ מדברי
  placeholder for shorten post content
  05/03/2019
 • ימים אחרונים של חורף
  placeholder for shorten post content
  01/03/2019
 • רכבת אל החופש
  placeholder for shorten post content
  26/02/2019
 • זהירות מוקשים
  placeholder for shorten post content
  19/02/2019
 • חליפת סערה בשני חלקים
  placeholder for shorten post content
  16/02/2019
 • משירי ארץ אהבתי
  placeholder for shorten post content
  13/02/2019
land marks