צפרות בישראל

מחברות ישנות לא משקרות -  פעם היו כאן המון שלווים

דן אלון 12/12/2019

שלווים תמיד עשו לי את זה, לא יודע להגיד למה. הרי לא מדובר בציפור מיוחדת - "תרנגולת קטנה" ללא צבעים מיוחדים. אבל משהו בהתנהגות המיוחדת של השליו בנדידה הפך אותו לאחת מהציפורים האהובות עליי.

פעם, בעונות הנדידה - שלווים היו "קופצים" מכל עבר בעת שהייתי הולך בשדה. הייתי מסיים תצפית עם 50 ואולי 100 פרטים. הימים האלו נעלמו. זה לא שאין שלווים, יש, אבל זה ממש לא דומה. 

פתאום, לפני כמה שנים, התחלתי להפנים שיש הרבה פחות שלווים.

 

אביב 85 השדות הצפוניים של קיבוץ אילות - "חמישים שלווים נתפסו ברשת לפני הזריחה..." 

הם שוחררו, כמובן, לאחר שטבעת הוצמדה לרגלם ופרטיהם נרשמו.

 

ברמה העולמית, השליו הנודד עדיין לא נכלל ברשימת המינים המצויים בסכנת הכחדה, מדברים רק על ירידה מתונה במספרים. אני חושש שבעוד כמה שנים גם השליו יצטרף ל"מועדון ה-3" הלא מכובד - המועדון של המינים שנמצאים באחת מקטגוריות הסיכון הגבוהות. איך אני יודע?

באזורי הקינון קשה לחוש בשינויים כשהם קורים - בדרך כלל מרגישים בשינוי הרבה אחרי שהוא קורה ולעיתים זה כבר מאוחר. בנתיבי הנדידה, לעומת זאת, התמונה ברורה יותר.

 

ציור: זאב לבינג'ר - סתיו 2019

 

השליו ניצוד במספרים גדולים מאוד, אחד מאזורי הצייד העיקריים נמצא במצרים שם, בעונות הנדידה, פורשים המקומיים אלפי רשתות לאורך חוף הים התיכון - מרפיח המצרית ועד איסמעיליה. עיקר הלכידה מתרחשת באביב, כאשר השלווים חוזרים מאזורי החריפה באפריקה, אז מאות אלפים מהם מסתבכים ברשתות.

 

נאבקים למען השליו הנודד

בישראל נלחמנו בשנים האחרונות כדי שצייד השלווים שנעשה בעזרת הקלטות המושכות אותם יפסק. בינתיים הצלחנו אבל זה עוד לא סופי ואני מקווה שזה יהיה סופי בקרוב. באביב 2018 פעלנו להגברת המודעות הבינלאומית כשמשתתפי מירוץ אלופי הנדידה "רצו" וגייסו כספים למען השליו הנודד.

אנחנו את שלנו בישראל עושים, כך אני מאמין, אבל כדי שצפרים צעירים יוכלו ליהנות מהחוויה לה זכיתי אני... בשביל זה צריכים להינקט צעדים משמעותיים באזורי הקינון ובאתרי הצייד העיקריים. וזה כבר יהיה הרבה יותר קשה.

 

פוסטים קשורים

 • תעלומת שחורות-הכנף
  placeholder for shorten post content
  01/12/2019
 • לינת הסנוניות הגדולה
  placeholder for shorten post content
  19/11/2019
 • לאן נעלמו התורים המצויים?
  placeholder for shorten post content
  04/11/2019
 • זה קורה במשמרת שלנו
  placeholder for shorten post content
  03/11/2019
land marks