צפרות מן המקום הזה

צפרות מן המקום הזה -  המחול המשוגע של החופזי

פיקי איש-שלום 06/09/2019

בארבע וחצי בבוקר מנהלים הרמזורים חיים משל עצמם והם קנאים אז מאוד לעצמאותם. אני פולש אל ממלכת לילם והם מפגינים את כעסם עליי בהבהוב זועם. בצידי הדרך, גלגלי השיניים השחורים של כלכלת הצריכה הישראלית, ממהרים על אופניים מתפרקים למשמרת מוקדמת מדי, יש קפה להגיש למשכימי קום. אני חותר בנחישות ללטרון, שם יאספו אותי גד ואבנר וביחד נמהר לאסוף גם את יגאל וניסע לחוף תל ברוך, למפגש השנתי עם החופזי הקטן; החופזי של אילן. 

כבר כמה שנים שלקראת ספטמבר מתגנב אילן לחוף תל ברוך, משחרר חופזי קטן ומודיע לכולם בטלגרם. או אז מתחיל ריטואל קבוע: למשך כשבוע נוהרים צפרים אל החוף וסביב החופזי מתנהל מחול משוגע של צפרים, צלמים, רצים ודייגים ובסוף המחול מתחילים החגים. יש הטוענים, שללא המחול סביב החופזי, לא יהיו כאן חגים; שהמחול הוא מחולל החגים. אני לא יודע אם להאמין בסיבתיות הזו, אבל גם השנה, ליתר ביטחון, באתי להשתתף במחול המשוגע של החופזי. כי מה נעשה כאן ללא סוכות?

 

 

אז החופזי אכן חיכה על החוף, גם הדייג חיכה והרצים, הצלמים והצפרים. רקדנו, נהנינו, החופזי מעט נבהל, קצת עף, נחת ונרגע. רקדנו שוב סביבו, נפרדנו לשלום ומיהרנו אל חוף הצוק, לצפרות האמיתית של היום, לחפש לנו נודדים עייפים ורעבים. עוד הספקנו לראות את צדודיתו המתרחקת של ברק, אספנו את ענת (מלא צפרים היום בחוף הצוק) וריחמנו על זרון פס צעיר, שנרדף עד חורמה בידי עורב, אליו הצטרפה גם מיינה עצבנית. עקבנו אחר מוכה הגורל הזה, עד שנעלם על רקע הבתים של רמת אביב ומרגע זה ואילך עמד היום בסימן אופנועי שטח וחנקנים; אופנוענים מבצעים פעלולים רועשים בחולות וחנקנים זוקפים עצמם בראשי שיחים: בעיקר אדומי-גב יש, מלא מהם, גם שני חנקנים שחורי-מצח ושלושה נוביים. על שיח אחד אני מאתר שלושה חנקנים אדומי-גב, ממש מלוא הטנא חנקנים. אני מבקש לעצמי את החיוור משנה שעברה, אבל דווקא הוא אינו בנמצא.

 

אבנר ואני פונים לצפרות רגלית בחולות. חצבים וחבצלות פורחים בלבן של סתיו וסבכים ממגוון מינים מדלגים בין התאנים, האטדים והשיזפים, מיטיבים ליבם בפרי. סבכי שחור-גרון אחד הצטרף לטוחנים, שחורי-כיפה ושחורי-ראש, לסבכיי החורש והקוצים. עלוויות אפורות רבות, גם איזו קנית קטנה גלמודה. שניים או שלושה דוחלים חומי-גרון ראשונים לעונה ניצבים בראשי ענפים, הם כמו חנקנים בזעיר אנפין. סלעיות ערבה לא רבות, שתי אירופאיות וגם זכר אחד של סלעית קיץ, בוהק בצבעיו. 

מבעד לרעשי האופנוע, שומע אבנר קולות של פפיון עצים, נחליאלי צהוב ומספר גיבתונים בלתי מזוהים, אבל זה אבנר ושמיעתו. אני לא שומע כלום, רק אופנועים, דררות ואולי איזה תפר אומלל. פפיון צהוב עף מאיתנו והלאה, איתן ושלומית באים מהלאה ואלינו. כן, יש כאן הרבה צפרים. בכלל בעונה הזו יש לא מעט ציפורים בחוף הצוק, לא מעט ציפורים והרבה מאוד צפרים. עוד כמה דוכיפתיות עפות, חטפית אפורה חוטפת משהו לאכול ושתי דאות מפגינות נוכחות מרשימה. למותר לציין ואולי דווקא לא, שיש פה פשושים, צופיות ובולבולים. המון.

 

שיח צלף כורע תחת עומס של לבנינים משויישים והבוהק הלבן שלהם מושך את עיניי. לא מעט הטלות מתנהלות כעת בין עליו של הצלף ואני נבלע במחזה ושוכח לרגע מהציפורים. שריקה של זהבן מחזירה אותי אל המציאות הצפרית והחמה. הזהבן עומד על עץ שיזף, יהיר בצבעיו היפים. הטמפרטורות ממשיכות לעלות ואני מוצא עצמי בארץ פלגי זיעה, היא נוטפת על כל גופי. טלפון לחיל הפרשים וגד, יגאל וענת מגיעים בדהרה לחלץ אותנו מהחום. אני עוד מספיק להבחין באילן משוטט עם משקפת. הוא בטח בא לוודא, שמחול החופזי מתנהל כשורה ומתכנן כבר את הריטואל של שנה הבאה.

 

פוסטים קשורים

 • הבנאליות של הרעל
  placeholder for shorten post content
  03/09/2019
 • פריקי
  placeholder for shorten post content
  30/08/2019
 • אני ברסרי
  placeholder for shorten post content
  28/08/2019
 • ריקוד מושחת
  placeholder for shorten post content
  16/08/2019
 • בלאק ג'ק
  placeholder for shorten post content
  13/08/2019
 • מיומנו של טוויצ'ר
  placeholder for shorten post content
  09/08/2019
 • מסע אלונקות
  placeholder for shorten post content
  02/08/2019
 • פרידה (זמנית) ממיכה
  placeholder for shorten post content
  27/07/2019
land marks