בז ערב - Falco vespertinus

תיאור המין

בז קטן ומרהיב, צבעוני וחברותי.

נצפה בארץ בעונות הנדידה בלבד, לעתים בלהקות גדולות המונות מאות פרטים. בצלליתו הוא דומה לבז העצים - זנבו קצר יחסית וכנפיו צרות, ארוכות ומחודדות. הזוויגים שונים מאוד בלבושם, עד כי אפשר לטעות ולחשוב שמדובר במין שונה של בז. צבע הזכר כחול-אפור כהה ואחיד, עם "מכנסיים" ותת-שת בצבע אדום ואילו לנקבה בטן וחלקים תחתונים בגוון כתום חלודי, גב בצבע אפור-חום, כיפה ועורף חלודיים וגרון לבן.

בסתיו נראה בארץ מופע מיוחד, המאפיין זכרים בני שנה שביצעו חילוף נוצות חלקי לפני שיצאו למסע הנדידה - לבושם הכללי שחור כצבע הזכרים הבוגרים, אך בתעופה הם מגלים בכנפיים "משבצות" של אברות בהירות שהן שריד של לבוש הצעיר. זכרים אלה משלימים בדרך-כלל את חילוף הנוצות במחוזות החריפה, ובנדידת האביב הם נראים כבר כזכרים בוגרים לכל דבר.

 

בהרגלי הציד בז הערב מזכיר את הבז האדום. גם הוא ניזון בעיקר בחרקים שהוא צד באוויר או מעמדת תצפית. מרפרף זמן רב בגובה נמוך אל מול הרוח ואז צולל בזריזות לעבר הטרף, או תופס חרקים קטנים תוך כדי תעופה אטית, מעביר אותם מהרגליים למקור ובולעם באוויר.

בדומה לבז האדום גם הוא מקנן בדרך-כלל במושבות, בקינים נטושים של ציפורים אחרות, בעיקר של עורבים דוגמת עורב מזרע (שאף הוא מקנן מושבתי).

בז הערב נצפה בארץ בעונות הנדידה בלבד, הוא חולף מצוי בסתיו ופחות מכך באביב. ציר הנדידה העיקרי שלו עובר מערבית לישראל, מעל לים התיכון.

לעתים, כאשר מתרחשים אירועי מזג אוויר סוער בתקופת הנדידה, סוחפת רוח מערבית חזקה את בזי הערב מזרחה, אל החוף, ואז הם נצפים בלהקות גדולות במישור החוף וגם בפנים הארץ. בימים כאלה ניתן לצפות בריכוזים של עשרות בזי ערב כשהם עפים יחד בגובה נמוך ועוסקים בציד נמלים מעופפות.

 

מידות

אורך גוף: 28 - 34 ס"מ. מוטת כנף: 65 - 76 ס"מ. משקל: 95 - 155 גרם.

 

שם בערבית - לוזיק

השם העברי גזור מהשם המדעי, vesper, ומציין שבז זה פעיל גם בשעות הדמדומים ובין הערביים.

שמותיו במרבית השפות - "בז אדום-רגליים", על שום שוקיו האדומות של הזכר.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

ממזרח אירופה ומזרחה עד למונגוליה וסיביר. חורף בדרום-מערב אפריקה.

נפגע באופן מתמשך משימוש בקוטלי חרקים בחקלאות שגורם לירידה בכמות המזון ויתכן גם לירידה בפוריות הבוגרים. פיתוח חקלאות אינטנסיבית פגע מאוד בבתי הגידול של המין, ורדיפת עורבי מזרע גרמה לירידה במספר אתרי הקינון הזמינים.

 

בישראל

חולף מצוי בסתיו ופחות מכך באביב. הלהקות משתהות לעיתים יום-יומיים באזורי ציד, דוגמת שדות חקלאיים ושטחי בתה, בטרם ימשיכו בנדידה.

 

תנועה ונדידה

בסתיו חולף מסוף אוגוסט ועד לסוף נובמבר, כשהשיא בין ה- 25 לספטמבר עד ה- 15 באוקטובר, ובמיוחד בין ה 25 - 30 לספטמבר. נודד בעיקר בציר המערבי, כשימי השיא קשורים בדרך כלל לאירועי גשם עם רוחות מערביות מתמשכות, הגורמות לסחיפה של בזי ערב, החוצים את הים התיכון (בדרך-כלל בלילה), לעבר חופי ישראל.

לדוגמה, יום השיא בסקר כפר-קאסם, ה - 4.10.86, בו נספרו 2,246 בזים, חל לאחר שלושה ימים של מזג אוויר גשום וסוער. מספר הבזים החולפים את הארץ קטן בהרבה בסתווים שבהם אין אירועי מזג אוויר בזמן שיא נדידת הבזים.

 

מספר השיא בסקרי הסתיו עומד על כ - 14,000 פרטים שנספרו בעמקים הצפוניים בסתיו 2002, כשביום השיא (30.9) נספרו 7,400 בזים. ראוי לציין שדווקא היה זה יום שרבי עם רוחות מזרחיות ערות. הלהקה הגדולה ביותר שנצפתה באותו יום (ועד כה בישראל) מנתה 2,400 בזים (ברק גרניט בע"פ).

בימי השיא ולאחריהם, ניתן לראות להקות של בזי ערב בצייד בשדות פתוחים במקומות שונים בארץ, שנשארים לעתים מספר ימים או אפילו שבועות.

 

באביב חולף מתחילת אפריל ועד לתחילת יוני, כשהשיא בתחילת מאי. הנדידה מפוזרת יותר ובמספרים קטנים יחסית לסתיו. 44 פרטים נצפו בבאר-שבע באביב 1985 (בן זוהר 1986) ועד 30 פרטים באילת (Shirihai 1996). 130 פרטים נצפו באגמון החולה ב- 6.5.05 (עמית גפן, מנחם אדר, נדב ישראלי, ענת שפירא, בן דביר).

 

מידע כללי

מקנן בשטחים פתוחים ופתוחים למחצה, דוגמת שדות מעובדים, כרי מרעה, מישורים ערבתיים וכן ביצות וגדות נחלים. הקינון על עצים, בקינים נטושים של ציפורים אחרות, בעיקר עורבים. בעונת הנדידה נראה בעיקר בשדות ובחורשות עצים, חורף במישורי סוואנה.

 

המזון מורכב ברובו מחרקים, אך גם מבעלי חוליות קטנים, דוגמת ציפורים, מכרסמים וזוחלים. בעונות החורף והנדידה מתלהק באזורים עשירים בחרקים ועשרות פרטים עשויים אז להיראות בציד משותף.

 

זיהוי

בז קטן, דומה במידותיו ובפרופורציות הגוף לבז אדום, אך זנבו מעט קצר יותר.

הבוגרים מזוהים בקלות יחסית בזכות לבושם האופייני, הצעירים דומים יותר למינים אחרים, והזיהוי שלהם דורש הבחנה בדגם הזנב, הראש ותחתית הכנף. לצעירים תחתית כנף בהירה עם שפת זרימה שחורה בולטת, המסייעת להפרדה מבז עצים, כשנצפה בגובה רב. לצעיר גב וחלקים עליונים בצבע חום אפרפר, מנוגד לאברות יד כהות ולעל-שת הבהיר מעט, וזנב בהיר ומפוספס בפסי רוחב.

דגם זה מסייע להבדלה מצעיר של בז עצים שצבעו אפור כהה בחלקים העליונים, ללא פספוס בזנב וללא שפת זרימה כהה. בנוסף, הכיפה של בז הערב בהירה (הן אצל הנקבות והן אצל צעירים) ופס השפם שלו קצר, בעוד הכיפה של בז עצים שחורה והשפם שלו ארוך ובולט.

תכונות הצללית מסייעות גם כן: לבז ערב זנב ארוך יותר וכנפיים מחודדות פחות משל בז עצים.

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 
 
 

 
1,733 בזי ערב נספרו בסקר נדידת הסתיו החדש.
 
במהלך ימי הסקר נרשם יום "שיא" אחד וברור, ה - 26/9 עם 861 בזים.
 
 
 
 
 

חלום של תמונה


 

"צילום התמונה הזו היה חלום שלי ושל אמיר בן דב לצלם משפחה של בזי ערב Red-footed Falcon על אותו ענף והחלום התגשם אולי זאת תמונה של פעם בחיים.

את סדרת צילומי בזי הערב צילמתי בפרויקט משותף בשפלת יהודה עם אמיר בן דב ובזכות עקשנותו הצלחנו לצלם ולתעד משפחה של בזי ערב, צילומים שצולמו לראשונה בישראל.

 

 

 

 

בשדה תירס פופקורן שנקצר בעמק השורק בתחילת חודש אוקטובר, נשארו כמויות גדולות של זרעי תירס אשר משכו אלפי יונים מכל האזור, בעקבות היונים הגיעו 7 עיטים ניצים צעירים מידי יום ובמשך כל היום עסקו העיטים בצייד יונים, המקום נמצא באזור של ציר נדידת דורסים מרכזי ומשמעותי ולשדה הצטרפו מידי פעם גם עיטי ערבות , עיטי חורש, עיטי צפרדעים, ועיט גמדי.

 

בשדה הייתה גם להקה של 100 בזי ערב, אני התמקדתי בעיקר בצילומי עיטים הניצים ובמשך כשבועיים אני מצלם עיטים ניצים צעירים בסטילס ועמיר בלבן מצלם בווידאו, בהמשך צרפתי אלינו את אמיר בן דב שהתעניין בצילומי הבזים, אמיר הצליח להלהיב אותי בעקשנותו לצלם את בזי הערב, במיוחד לאחר מציאת הבז הזכר הידידותי, הצלחנו בהמשך במשך כל חג הסוכות לצלם את המשפחה זכר, נקבה ונקבה צעירה, השלושה היו רחוקים משאר בזי הערב האחרים ובמשך יותר משבוע היו ביחד".

 

 

 

עזרא

 

 

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בבז ערב


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
17/01/2020 Mt. Khorshan הר חורשן 0 זיו אבן חן [eBird]
10/11/2019 Tsor'a fields שדות צרעה 1 obsr1410215 [eBird]
03/11/2019 Hulda Reservoir מאגר חולדה 1

מאמרים

הספר האדום

תגיות

תגובות והערות

land marks