בז גמדי - Falco columbarius

תיאור המין

הקטן בין דורסי היום באזורנו. זהו בז מהיר וזריז החי במישורים ובשדות פתוחים.

בדרך-כלל נראה בשדה רק לפרקי זמן קצרים מאוד, כשהוא חולף בתעופה מהירה, תזזיתית ונמוכה, כמו "מלחך" את פני הקרקע.

 

צלליתו מזכירה בז נודד בזעיר אנפין, עם גוף רחב ומלא וכנפיים משולשות ומחודדות (אך זנבו מעט ארוך יותר יחסית). הזכר אפור-תכלכל בגב ובזנב ובז'-חולי בחזה ובבטן. הנקבה והצעיר חומים כהים בגב, עם פספוס בולט בחזה, בבטן ובזנב.

הבז הגמד ייחודי בין הבזים בכך שהוא מקנן על הקרקע, בערבות עשב ובטונדרה הצפונית, בצפון אירופה, צפון אסיה וצפון אמריקה.

בארץ הוא חורף וחולף במספרים קטנים, באזורים של מישורים ושדות פתוחים, עם ריכוזים משמעותיים יותר בעמק החולה ובנגב הצפוני. בעמק החולה מתרכזים הבזים ללינת לילה משותפת, ונמנו שם עד 45 פרטים.

 

מידות

אורך גוף: 25 - 30 ס"מ. מוטת הכנף 52 - 64 ס"מ. משקל: 145 - 345 גרם. הנקבות גדולות במידה ניכרת מהזכרים.

 

שם בערבית: ג'לם

שמו המדעי columbarius - דמוי יונה, מעיד על גודלו הקטן יחסית לדורס - כגודל יונה.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

תפוצתו הולארקטית. מקנן באירופה, מאיסלנד במערב, בריטניה וסקנדינביה ומזרחה עד רוסיה, סיביר  וצפון אסיה. מקנן גם בצפון צפון-אמריקה. האוכלוסיות הצפוניות יותר נודדות וחורפות באירופה, במרכז אסיה, במזרח התיכון ובמרכז אמריקה. האוכלוסייה האירופית מוערכת ב - 35,000 עד 55,000 זוגות דוגרים, מרביתם ברוסיה ובסקנדינביה (Forsman 1999).

 

בשנות ה - 1950 נפגעה אוכלוסייתו קשה כתוצאה מהרעלות ומספריו ירדו במרבית תחום התפוצה. בצפון אמריקה נרשמה בעשורים האחרונים התאוששות מרשימה, בסדר גודל של מאות אחוזים.

 

בישראל

חורף מצוי למדי וחולף נדיר.

 

חריפה

מגיע בנובמבר ועוזב בפברואר-מרץ. חורף באזורים מישוריים בכל הארץ, עם ריכוזים משמעותיים יותר בעמק החולה ובנגב הצפוני. בחורף 1984/5 נספרו 83 פרטים בכל הארץ, מהם 25 בעמק החולה ו- 40 בנגב הצפוני (בהט 1986). בעמק החולה מתרכזים הבזים ללינה בשמורת החולה, שם נמנו עד 45 פרטים. 47 פרטים נספרו בנגב הצפוני-מערבי בדצמבר 2000 (ברק גרניט, נתוני מרכז הצפרות). בשנים האחרונות המספרים בחולה ובנגב המערבי נמוכים בהרבה.

 

נדידה

חולף נדיר למדי בכל הארץ. בסתיו מתחילת אוקטובר עד סוף נובמבר, כשהשיא בסוף אוקטובר-תחילת נובמבר. בודדים נצפים בסקרי הנדידה, שמסתיימים בדרך-כלל באמצע אוקטובר. שישה פרטים נצפו באילת בסתיו 1980 (Shirihai 1996). באביב חולף במספרים קטנים מאוד, מאמצע פברואר עד אמצע אפריל, כשמרבית התנועה מייצגת עזיבה של אוכלוסייה חורפת.

 

מידע כללי

מקנן על הקרקע בערבות עשב ובטונדרה צפונית, באירופה מטיל גם בקיני עורבים ביערות הסמוכים לשטחים פתוחים, לעתים גם על מצוקים. האכלת הגוזלים מבוצעת בעיקר על ידי הזכר, שהוא קטן בהרבה וציד מיומן יותר של ציפורים קטנות. יתכן, שבגלל המחיר האנרגטי הכבד של עונת הקינון, מתחילים הזכרים לקנן בגיל שנתיים, בעוד הנקבות מתחילות כבר בגיל שנה.

חורף בנופים פתוחים דוגמת שדות מעובדים, כרי מרעה, ספר-מדבר וחוף-ים.

 

ניזון באופן כמעט בלעדי מציפורים של בתי גידול פתוחים, כמו נחליאלים, פיפיונים, עפרונים וחופמאים קטנים. מפתיע את הטרף על ידי התקרבות אליו בתעופה מהירה מאוד ונמוכה, בצמוד לפני הקרקע. לעתים רודף אחרי הציפורים הנמלטות גם גבוה בשמיים, תוך כדי צלילות תלולות, בדומה לבז עצים. לעתים מגוון את תפריטו בחרקים גדולים דוגמת שפיריות, שהוא תופס באוויר.

 

זיהוי

זיהוי בזים גמדים מתבסס במרבית המקרים על צורת התעופה והצללית, שכן הם נראים בדרך כלל רק למספר שניות, אגב מעוף מהיר. לעתים נראים עומדים על הקרקע בצורה זקופה מאוד. המעוף זריז מאוד ותזזיתי - חבטות הכנף מהירות ושטוחות, מתחלפות בגלישה עם כנפיים מושפלות מטה. פרטי הלבוש שנראים בדרך-כלל בשדה הם דגם הזנב והחלקים העליונים - חלקים עליונים אפורים כחלחלים אצל הזכר, עם שפת זרימה שחורה בזנב, וחלקים עליונים חומים כהים אצל הנקבות והצעירים, עם פספוס רוחב בולט בזנב ובאברות התעופה.

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

 

 

 


תצפית מעניינת ב... בז גמדי   תצפית מעניינת ב... בז גמדי   תצפית מעניינת ב... בז גמדי


 

בז גמדי "קזחי"

 

בתאריך 23.1.15 הצפרים ברק גרניט ושחר אלתרמן יצאו לתצפית בנגב המערבי (קו המתח של אורים והסביבה). במהלך התצפית השניים צפו בבז גמדי נדיר במיוחד, והנה מה שברק כתב עליו בפורום "ציפורים בטבע וצפרות" בתפוז:

 

"בז גמדי מתת מין pallidus דוגר בערבות מרכז אסיה (קזחסטן והסביבה) וחורף בעיקר בהודו.

בארץ הוא נחשב בעבר נדיר ביותר אבל 4 תצפיות בין 2010 ל 2015, כולן מהנגב הצפון מערבי (יש לי חלק בשלוש מהן: אחת עם אייל שוחט, אחת לבד, הנוכחית עם שחר אלתרמן ותצפית נוספת של יואב משנה שעברה) מראות שתת מין זה הנו חורף רגיל (אך עדין נדיר מאוד).

 

 

סימני זיהוי: בהיר בהרבה מבז גמדי אירופי, הן מלמעלה (אפור בהיר לעומת אפור-כחול) והן מלמטה (צבע רקע לבנבן לגחון לעומת כתום אצל האירופי) ודגם ראש חלש יותר בהשוואה לאירופי".

 

גרניט גם צילם את הבז הנדיר

 

 


 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בבז גמדי


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
07/01/2020 Agamon Hahula (general) אגמון החולה (כללי) 1 nitay haiun
28/12/2019 Hatzerim SW hills גבעות חצרים דרום מערב 1 Shlomi Levi
24/12/2019 Agamon Hahula (general) אגמון החולה (כללי) 1 nitay haiun

מאמרים

תגיות

תגובות והערות

land marks