בז עצים - Falco subbuteo

תיאור המין

בז קטן ועדין, זריז ותזזיתי, שכיח למדי אך אניגמאטי ואינו מתמסר בקלות, אלה הן רק מקצת התכונות שאפשר להטיח בפניו של הדורס החביב הזה.

כפי ששמו מעיד עליו, בז העצים מקנן על עצים. אך כאן צצה לפנינו בעיה - הבזים, כידוע, אינם בונים קינים, רובם מטילים את ביציהם בכוכי סלע במצוקים ללא השקעה מיוחדת בבניית קן. אז איך בכל זאת מטיל בז העצים את ביציו על העץ, האם יש לו ביצים מיוחדות שיודעות להתייצב על ענפים? הלך הבז ומצא לו "פראייר" שיבנה עבורו את הקן - העורב האפור, שהוא קבלן מעולה לענייני דיור מוגן.

 

בכל נחלה של עורב (בין אם הוא מושבניק או עירוני), ישנם שלושה, ארבעה ולעיתים גם יותר, קינים פעילים, ישנים וחילופיים. בזי העצים בוחרים בדרך-כלל בקינים נטושים של עורב, כך שאינם צריכים להתחרות איתם יתר על המידה על הקן. למעשה אין זו בעיה גדולה כל-כך, כי הבזים מגיעים ארצה ומתחילים לקנן כאשר עונת הקינון של העורבים כבר לקראת סיומה. "סאבלט" - בסלנג של שוכרי הדירות...

 

בז העצים הוא בז זריז ואלגנטי במיוחד, שמתמחה בציד באוויר של חרקים, ציפורים ועטלפים. כנפיו הארוכות והחרמשיות וזנבו הקצר מזכירים לעיתים סיס גדול וכבד. מבנה זה מקנה לו את היכולת לשהות באוויר זמן ממושך ולתמרן במהירות בדומה לסיסים ולסנוניות המהווים חלק ניכר מתפריטו. הזואולוג המנוח אהרוני כינה אותו "בז הסנוניות", על שום התמחותו ברדיפה אחר סנוניות וסיסים.

 

הזוויגים דומים מאוד, גבם אפור-תכלכל כהה ובטנם לבנה עם פספוס אורך שחור. לראש כיפה שחורה, פס שפם שחור וגרון לבן, ה"מכנסיים" והתת-שת בצבע אדום חלודי. דואה בכנף מאוזנת או מושפלת מעט.

 

למרות שבזי העצים מקננים פעמים רבות באזורים כפריים ובשולי יישובים, מדהים לראות עד כמה הם לא מוכרים ואפילו נעלמים מעיני הציבור. כולם מכירים את הבז המצוי, ורבים אף שמעו וראו את הבז האדום, אך הסתכלו ימינה ושמאלה ובדקו כמה אנשים ראו, שמעו או הריחו בז עצים...

 

ובכן האשמה היא לא בנו כנראה, הבזים האלה פשוט ביישנים וחמקנים. הם בוחרים בדרך-כלל לקנן על עצים גבוהים ועבותי צמרת דוגמת איקליפטוסים, כך שאת הקן שלהם מאוד קשה לראות. הציד שלהם מבוצע במהירות מסחררת ופעמים רבות בגובה רב, כך שגם אותו קשה לראות, והם גם הרבה פחות קולניים בהשוואה לבזים המצויים. ואם לא די בכך - חצי מהשנה הם מבלים באפריקה וכלל לא נמצאים כאן.

 

מידות

אורך גוף: 29 - 32 ס"מ. משקל: 130 - 320 גרם.

 

שם בערבית: כוינג'

פירוש השם המדעי - Falco - בז subbuteo - "דמוי עקב" או "תת-עקב" Buteo - עקב.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

מקנן ממערב אירופה, דרך מרכז אסיה ועד לחופי האוקיינוס השקט. חורף בדרום מזרח אסיה ובדרום אפריקה. האוכלוסייה העולמית נמצאת במגמת ירידה, אך היא עדיין לא מוכרת בסיכון.

 

בישראל

מקייץ ומקנן שכיח למדי בחבל הים תיכוני ובנגב הצפוני, חולף במספרים קטנים על פני כל הארץ.

מקנן מצוי למדי בצפון הארץ ובמרכזה, דרומה עד לאזור ניצנה ומשאבי שדה, ובבקעת הירדן עד ליריחו. מגיע לארץ במחצית השנייה של מרץ ובמהלך אפריל, ועוזב החל מסוף אוגוסט ועד לאמצע אוקטובר. תפוצתו חופפת לתפוצת העורב האפור, שבקיניו הנטושים הוא מקנן, ובעשורים האחרונים הרחיב את תפוצתו דרומה, למרכז הנגב, בעקבות התפשטות העורבים.

 

עונת הקינון מאמצע מאי עד ספטמבר. מטיל בקינים נטושים של עורב אפור על עצים גבוהים, ובצפון הנגב גם על עמודי חשמל. בתטולה 3 ביצים, משך הדגירה 27 -29 יום, וגיל הפריחה 29 - 32 יום.

בשתי עונות הנדידה חולף במספרים קטנים על פני כל הארץ. בסתיו החל מאמצע אוגוסט ועד לאמצע נובמבר, כשהשיא בסוף ספטמבר-תחילת אוקטובר.

נפוץ יותר בציר המערבי ונדיר באילת, מוכר גם כחוצה ים ופרטים בודדים נראים מגיעים לחופי הארץ ממערב, בעיקר בשעות הבוקר. באביב חולף מאמצע מרץ ועד לאמצע יוני, כשהשיא באפריל. המעבר מפוזר ובחזית רחבה, המספרים גבוהים יותר במרכז הנגב, בקעת הירדן ומזרח הארץ.

 

סכנות ואיומים

סטטוס שימור בינ"ל - לא בסיכון (LC). האוכלוסייה העולמית נמצאת במגמת ירידה כתוצאה מכריתת יערות וותיקים במזרח אירופה ובצפון אסיה, ציד (בעיקר באיי הים התיכון) והקמת מכשולים דוגמת טורבינות רוח לאורך צירי הנדידה.

 

סטטוס שימור אזורי - בסיכון נמוך (NT).

 

 

 

 

מידע כללי:

מקום החיות האופייני של בז העצים הוא נופים פתוחים למחצה, דוגמת מישורים ושדות עם עצים פזורים, ישובים כפריים עם עצים גבוהים וגם חורשים ויערות מעורבים עם שטחים פתוחים. לרוב נראה חג מעל לעצים או לשדות. חורף בנופי סוואנה באפריקה.

 

בז העצים ניזון בעיקר מחרקים וציפורים שהוא צד באוויר. אוסף חרקים תוך כדי מעוף קליל ומעביר אותם מהרגליים למקור אגב דאייה בכנפיים פרושות. פעמים רבות צד חרקים דוגמת שפיריות מעל למקווי מים או שדות לחים. המעוף מהיר והחלטי יותר בעת ציד של ציפורים, כשהבז עף במהירות בגובה נמוך ומנסה להפתיע ציפורים לגרום להן לנסוק מעלה ואז ללכוד אותן, פעמים רבות אחרי מרדף צמוד וממושך. לעיתים צד ציפורים המעופפות בגובה רב, דוגמת סנוניות וסיסים, ונמשך גם לאתרי לינה של להקות ציפורי שיר ולעת ערב גם לפתחי מערות שבהן עטלפים.

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

 

 


תצפית מעניינת ב... בז עצים   תצפית מעניינת ב... בז עצים   תצפית מעניינת ב... בז עצים


 

 

תצפית של יהודית ואיתן קאופמן בבזי עצים שבחרו לאמץ קן של עורב חום-עורף, על עמוד חשמל...

 

תיאור תצפית

 

"בתאריך 26.8.14 יצאנו אני ואיתן לתצפיות בדרום.

במהלך נסיעה בכביש ניצנה עזוז, בשעה 10:20 בבוקר, אני מבחינה בקן מאסיבי בנוי לתפארת בתוך אחד מעמודי החשמל.

 

על ראש עמוד החשמל ניבטה דמותו של בז, וביקשתי מאיתן לעצור את הרכב על מנת לזהותו. בתצפית במשקפת התגלו לי סימני זיהוי מובהקים של בז עצים, פרט צעיר. בזה אחר זה התגלו עוד 2 פרטים צעירים - האחד בתוך הקן עצמו ,השני  על עמוד החשמל, בפינה קדמית. הבזים עמדו בשקט עד שהחלה התרחשות מעניינת..

 

לפתע נשמע קול מתקרב של בז עצים, ומיד אחריו קול נוסף. הבזים הנוספים ביצעו יעפים מרהיבים האחד מול השני תוך השמעת קולות רמים במשך דקות ארוכות. מדי פעם נעצרו על עמוד חשמל נוסף, מרוחק יותר. אחד מהם זוהה בוודאות כבוגר גם במעוף וגם בעמידה חזיתית .

השני לא ברור גילו מכיון שנעמד על עמוד מרוחק מדי או עם גבו. יתכן שהיה צעיר".

 

 


 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בבז עצים


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
15/11/2019 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 1
15/11/2019 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 1
15/11/2019 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 1

מאמרים

  • הספר האדום
    הספר האדום
    עדכון הספר האדום לעופות המקננים בישראל
    30/12/2016

הספר האדום

תגיות

תגובות והערות

land marks