בז צוקים - Falco biarmicus

תיאור המין

בז גדול ומרשים.

מצוי באזורים פתוחים, בעיקר באזורים יבשים, אבל גם באזורי בצה, אגמים ואפילו באזורים מיוערים - כל עוד יש לידם שטחים פתוחים שמתאימים לציד.

 

חלקי הגוף העליונים כהים - אפורים/חומים, ואילו החלקים התחתונים בהירים, בצבע קרם עם פספוס כהה עדין. בזי צוקים ניכרים גם בכיפה חלודית, בפס שפם שחור וצר ובטבעת עין צהובה.

לצעירים גוון חום יותר, הכיפה דהויה והפספוס על הבטן והחזה גס יותר.

בתעופה ניכר בגופו הצר, בזנבו ובכנפיו הארוכים. הצללית "בהירה" ומנומרת בכתמים קטנים.

 

דומה לבז נודד אבל נבדל ממנו בזנבו הקצר יותר, בכנפיו המחודדות יותר ובדגם הראש. בז צוקים דומה גם לבז ציידים אבל לאחרון יש ראש בהיר ו"מכנסיים" כהים. גם בזי צוקים צעירים, שהם כהים יותר, נבדלים מבזי ציידים במכנסיהם הבהירות.

 
 

 

מוכרים חמישה תתי מינים :

 

- F.b.biarmicus - דרום יבשת אפריקה.

- F.b.erlengeri - צפון מערב אפריקה.

- F.b abyssinicus - מרכז אפריקה.

- F. b. tanypterus - מצויי בצפון מזרח אפריקה ובמזרח התיכון.

- F. b. feldeggii - במזרח התיכון ובדרום מזרח אירופה עד איטליה.

 

שם בערבית - צאקר חר (צאקר = בז)

 

פירוש השם המדעי.

בז הצוקים קיבל את שמו המדעי, Falco biarmicus, בשנת 1825 על ידי קונרד ג'ייקוב טמינק (חופית טמינק… למשל). 67 שנים קודם לכן, קארל פון לינה השתמש בשם "ביארמיקוס" כדי לתאר את השפמתן - הלא הוא הירגזי המזוקן. מבחינתו של טמינק, השם "ביארמיקוס" הוא שם מושלם לתאר את הפאות הנאות של בז הצוקים.

 

טמינק לא ידע שה"ביארמיקוס" של פון לינה הוא בעצם "Toponym", כלומר - שם שבא לתאר מקום גיאוגרפי ולא תכונה פיזית - והמקום המסתורי הזה - ביארמיה, נמצא אי שם ליד הים הלבן.

תת המין המצוי בישראל הוא tanypterus, כלומר - "ארך-כנף".

 

מידות

אורך גוף: 49-44 ס"מ. מוטת כנף: 110-100 ס"מ. משקל: 900-500 גרם.

 
 

 

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

מין אפריקאי וים תיכוני שמגיע עד למדינות הבלקן והקווקז בצפון התפוצה שלו.

בז הצוקים הוא אחד המינים הבודדים שהרס בתי גידול, כמו אזורים מיוערים ומקווי מים - אינו פוגע בו ואפילו "משפר" את מצבו. בנוסף, בזי צוקים למדו להסתדר גם בסביבה מיושבת.

 

תפוצתו רחבה מאוד ונראה כי האוכלוסייה באפריקה יציבה. למרות כל אלה, חשוב לדעת שבזי צוקים סבלו, ועדיין סובלים, מלכידה אינטנסיבית ושוד ביצים לצורכי בזיירות - בעיקר באזור ערב.

 

בישראל

יציב, לא שכיח אבל קבוע, באזורים מסוימים במדבר יהודה הנגב והערבה. בשאר הארץ חולף נדיר.

 

 

 

 

 

מידע כללי

אצל בזי צוקים, בני הזוג  נוהגים לשתף פעולה במהלך הציד.

אם מדובר בציד עופות, למשל, אז הנקבה דואגת ליצור בהלה בקרב להקת עופות כמו חופמאים, יוני סלע, שלווים ואפילו ברווזים ו"להרים" אותם לאוויר… בזמן הזה, בן זוגה מסייר בקרבת מקום, גבוה יותר בדרך כלל, וממתין בסבלנות לנמלטים.

 

כך נוצר "מתחם סגור" שבו מי שמנסה לברוח מלמעה, נתקל בזכר, ומי שמנסה לנוס מהצדדים, נאלץ להתמודד עם הנקבה - ואתם יכולים להיות שבזי צוקים הם טייסי קרב מוכשרים.

התפריט של בזי הצוקים כולל גם חרקים כמו חגבים וחרגולים, יונקים קטנים וזוחלים. הבז נעזר במקורו החזק על מנת לשבור לטרפו את המפרקת במכה קטלנית אחת.

 
ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז
 
 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בבז צוקים


גרף עמודות שבועי

מאמרים

הספר האדום

תגובות והערות

land marks