שלך - Pandion haliaetus

תיאור המין

לפני ראש השנה הייתה סבתא שלי קונה קרפיון חי ושמה אותו באמבטיה. לקראת החג הייתה מוציאה אותו, מפרידה את הראש משאר הגוף (כדי שנהיה לראש ולא חלילה לזנב) והופכת אותו לקציצה קרושה. בכל אופן, לא אשכח איך כל הנכדים היו מתאספים מסביב לאמבטיה, ומנסים לתפוס את הדג המסכן בידיים, ועד כמה הדבר הזה היה בלתי אפשרי כמעט, כשהדג החלקלק היה מחליק כמו סבון בין האצבעות...

 

השלך הוא דורס בגודל בינוני, שמתמחה במשימה הזו בדיוק - שליית דגים חיים מן המים, והוא עושה זאת בהצלחה יתרה, כמעט על פני כל יבשות תבל. בן יחיד במשפחתו, בלי אחים ובני דודים, אבל הבן הזה מוצלח במיוחד ותפוצתו קוסמופוליטית. השלך משתייך למשפחת השלכיים, שבה סוג אחד ומין אחד בלבד - השלך.

הוא חי בבתי גידול לחים - אגמים וחופי ימים, ונבדל מכל יתר העופות הדורסים בהתאמות ייחודיות לציד דגים.

בלוטת השומן שלו מפותחת, נוצותיו קצרות וקשיחות וסופגות את חבטת הגוף במים, אצבעותיו מצוידות ביבלות מחוספסות המשפרות את האחיזה בדג החלקלק. גם סידור האצבעות ברגליו יוצר אחיזה טובה יותר, של שתי אצבעות מול השתיים האחרות (אצל מרבית דורסי היום האחיזה היא של שלוש אצבעות מול אחת).

 

השלך ניזון כמעט אך ורק בדגים שהוא צד בעצמו, ובכך הוא יוצא דופן בין דורסי היום (העיטמים ניזונים אף הם בדגים, אך הם אוכלים בעיקר פגרי דגים וגם טרף אחר).

הצייד מבוצע תוך תעופת דאייה איטית מעל למקווה המים, ואז הוא צולל בתלילות מטה בכנפיים אסופות, כשהרגליים נשלחות קדימה לפני המגע עם המים. לעיתים הוא צולל במלוא גופו לתוך המים כשכנפיו אסופות (ומכאן השם "שלך" - שמשליך עצמו למים).

השלך מקנן בחופי ימים, אגמים ונחלים. האוכלוסיות הצפוניות מקננות על עצים, ואילו הדרומיות מקננות על צוקי-ים, עמודים מלאכותיים ואף על הקרקע.

השלך מקנן בכל היבשות למעט אנטרקטיקה. בארץ הוא חולף וחורף במספרים קטנים וכן מקייץ נדיר בצפון הארץ. מספר זוגות קיננו עד לתחילת שנות ה - 1980 על עצי מנגרובים ועל הקרקע בדרום סיני ובאי טיראן (אין לנו מושג מה שלומם כיום).

 

מידות

אורך גוף: 55 - 60 ס"מ. מוטת הכנף 146 - 173 ס"מ. משקל: 1220 - 1900 גרם.

 

שם בערבית: עוקאב נוסארייה

השם שלך מוזכר במקרא. השלך זכה בשמו משום שמשליך עצמו למים מגובה רב. כפי שנאמר במסכת חולין - "עקב זה השולה דגים מן הים" (ס"ג, 71). השלך נזכר גם במקרא בין העופות הטמאים "ואת הכוס ואת השלך ואת הינשוף" (ויקרא י"א, 19), בשל הסמיכות לכוס ולינשוף יש המזהים אותו עם דורס לילה השולה דגים, כמו הקטופה.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

מין שתפוצתו קוסמופוליטית. מקנן בכל היבשות למעט אנטרקטיקה, ובדרום אמריקה הוא חורף בלבד.

 

בישראל

חולף וחורף במספרים קטנים וכן מקייץ נדיר בצפון הארץ. פרטים בודדים, השייכים ככל הנראה לאוכלוסייה היציבה המקננת בדרום סיני, נצפים במשך כל השנה באזור אילת.

 

חריפה:

חורף בעיקר בעמקים הצפוניים וסביב הכנרת, מעטים גם במישור החוף הצפוני, סביב מעיינות באזור ים-המלח ובאזור אילת. גודל האוכלוסייה החורפת עומד על כ - 10 עד 20 פרטים.

 

נדידה:

חולף נדיר למדיי, בודדים חולפים בנתיבי הנדידה, ביחד עם דורסים אחרים. לעיתים משתהה מספר ימים סביב מקווי מים. בסתיו מאמצע אוגוסט ועד לסוף נובמבר, כשהשיא בסוף ספטמבר ובתחילת אוקטובר. נצפה בעיקר לאורך הציר המערבי, ונדיר יותר באילת. 79 פרטים נצפו בסקר כפר-קאסם בסתיו 1986 (דברת וחובריו 1986), 127 פרטים נצפו בעמקים הצפוניים בסתיו 1995 (Alon & Granit et al. 2004).

באביב חולף מאמצע פברואר עד סוף מאי, כשהשיא באפריל. 122 פרטים נספרו באילת באביב 1977 (Christensen et al. 1981), 44 פרטים נצפו בעין-גדי באביב 1985.

 

מידע כללי

דורס בגודל בינוני, המאכלס בתי גידול לחים וניזון בדגים. לשלך ראש קטן, צר ומעוגל, חסר את הגבה הבולטת המצלה על העין, המאפיינת דורסים רבים.

העיניים צהובות ובולטות לצדדים והמקור ארוך, צר ומאונקל מאוד. הצוואר ארוך ונוצות העורף יוצרות ציצית קצרה. הרגליים ארוכות וחזקות ומנוצות בחלקן. החלקים העליונים חומים-כהים, הראש והחלקים התחתונים לבנים, ופס עין שחור עובר מבסיס המקור ועד לעורף.

תחתית הכנף לבנה, עם סוככות יד עגולות שחורות ופס שחור שעובר לאורך מרכז הכנף (לאורך הסוככות הגדולות). קצה הכנף ושפת הזרימה שלה שחורים. הזנב קצר ורבוע והכנפיים ארוכות וצרות. יותר מכל שאר הדורסים דואה בכנף כפופה, עם אמה מורמת ויד מושפלת, בצורה המזכירה שחף גדול.

 

השלך מאכלס בתי גידול לחים מכל הסוגים, חופי ימים, אגמים ונחלים. האוכלוסיות הצפוניות מקננות על עצים, לעיתים במרחק ניכר משטחי הדייג, ואילו הדרומיות יותר מקננות על צוקי ים, עמודים מלאכותיים ובאיים קטנים אף על הקרקע. בנדידה חוצה את כל מקומות החיות, ולעיתים מתעכב באזורים של בריכות דגים, אגמים ומאגרי מים.

ניזון כמעט אך ורק בדגים שהוא צד.

לעיתים צולל במלוא גופו לתוך המים כשכנפיו אסופות, ואילו פעמים אחרות הוא פורש את כנפיו כדי לבלום את נפילתו, ו"חורש" את המים ברגליו. הדג נישא על ידי רגל אחת או שתיים, כשראשו קדימה - במקביל לציר גופו של השלך (וכך הופך מדג הידרודינאמי לדג אווירודינאמי).

 

זיהוי

הזיהוי פשוט יחסית, הודות ללבוש ולצללית הייחודיים. הצללית בעלת כנפיים ארוכות מאוד וצרות וזנב קצר יחסית. החזקת הכנף קשתית יותר מכל דורס אחר ומזכירה שחף. החלקים העליונים כהים, מנוגדים לחלקים התחתונים הלבנים. דגם תחתית הכנף מסייע בזיהוי, עם אברות כהות יותר מסוככות, למעט סוככות יד עגולות שחורות ופס שחור לאורך הסוככות הגדולות. בעמידה מזוהה גם ממרחק בזכות הניגוד החד בין חלקים עליונים כהים וחלקים תחתונים בהירים, ופס העין השחור המתחבר לעורף הכהה.

 

ערך זה נכתב על ידי הצפר אסף מירוז

 

 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בשלך


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
14/12/2019 Hazore'a fishponds בריכות הזורע 1 Uri Almog Gabay [eBird]
14/12/2019 Kfar Ruppin fishponds בריכות כפר רופין 3 Tuvia Kahn
14/12/2019 Kfar Ruppin fishponds בריכות כפר רופין 10 Yonatan Gordon [eBird]

מאמרים

תגיות

תגובות והערות

land marks