אייה מזרחית - Pernis ptilorhynchus

תיאור המין

דומה מאד לאיית הצרעים אך מעט גדולה, רחבה וכבדה יותר. חסרה כתמים כהים במפרקי הכנף, בעלת צווארון כהה ולזכר דגם זנב אופייני בעל פסי רוחב כהים רחבים ובולטים.

השמות בעברית - איה מזרחית או איה מצויצת, הם תרגום מאנגלית: Oriental Honey Buzzard או Creasted Honey Buzzard.

למרות השם - Buzzard, האיה המזרחית ואיית הצרעים אינן קרובות לעקבים אלא יותר לדיות המצויות של אמריקה הטרופית.

פירוש שמה המדעי של האיה המזרחית הוא "איה מנוצת-מקור". Pernis - איה ו- ptilorhincus הוא הרכבה של ptilon - נוצה ו- rhunkcos - מקור.

גם האיה המזרחית, כמו אחותה איית הצרעים, נוהגת לבזוז קני צרעות ולסעוד את לבה בלרוות (הדרגות הצעירות) הטעימות, כנראה.

 

מידות

אורך גוף: 55 - 65 ס"מ. מוטת כנפיים: 130 - 155 ס"מ.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

 

האיה המזרחית דוגרת באסיה, ממזרח להרי האורל מזרחה עד לסין וליפן. תת-המין המערבי orientalis, המגיע גם לישראל, מעט קטן מתתי-המינים המזרחיים ודומה יותר לאיית הצרעים.

 

בישראל

זוהתה לראשונה רק בשנת 1994, אבל מאז עלתה המודעות לנוכחותה בישראל, נלמדו סימני הזיהוי החותכים וכל זה מתרחש, כפי הנראה, עם הרחבת תפוצה מערבה בעשורים האחרונים.

כיום היא נודדת נדירה למדי, יחד עם איות הצרעים, גם בסתיו וגם באביב.

 

בסקר שנערך בהרי אילת, באביב 2001, נספרו 97 (!) איות מזרחיות. לעתים קרובות נדידת האיות מתרחשת בגובה רב ובמהירות רבה וקשה לאתר את האיות המזרחיות בתוך זרמים אדירים של איות צרעים אבל סריקה מדוקדקת של להקות נמוכות ואטיות עשויה להוביל לאיתור של מספר פרטים מדי יום - בעיקר בהרי אילת שם התנאים לתצפית מסוג זה טובים יותר.

בשנים האחרונות נראה שמין זה חורף באזור אילת. פרט אחד חרף במטעי התמרים של אילות במשך ארבעה חורפים (2008 עד 2012). בחורף 18/19 נרשם "שיא" במספר הפרטים החורפים בערבה הדרומית - 9 פרטים! יתכן מאוד שהופעת האיה המזרחית מקבילה לפלישה של דבורת הדבש הננסית באזור.

 

 

 

 

איה מזרחית - זכר בוגר (שימו לב לעין האדומה) באגם אניטה שבפארק הצפרות אילת. לנקבות בוגרות יש עין צהובה.

צילום: אבי מאיר.

 

הצפר האילתי שחר שלו עקב בדבקות אחר האיות המצויצת שבילו באילת בחורף 18/19 ואביב 2019. במהלך חודש אפריל הוא נתקל בפרט שנראה צעיר - יליד 2019. שלו נוטה להאמין שהפרטים שנמצאים באילת מקורם מהודו (ולא מסיביר) ושיתכן מאוד שהם אפילו קיננו בדרום הערבה. העובדה שהאיות המצויצות מתת היבשת ההודית מתחילות לקנן בראשית פברואר, יכולה להסביר את הופעת הפרט הצעיר.

בגלריית התמונות בראש העמוד מופיעה תמונה של הפרט הצעיר (ניצב על תל טרמיטים) שצילם שלו בחודש אפריל, ותמונה נוספת של נקבה בוגרת על צמרת עץ, שכנראה "השגיחה" על האיה הצעירה. מעניין ולא פחות… מרגש.

 

 

 

איה מזרחית - זכר בוגר נודד בחברת איות צרעים. 31.4.17 יטבתה.

צילום: צבי הרץ

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות באייה מזרחית


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
14/11/2019 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 6 Noam Weiss
06/11/2019 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 1 Noam Weiss
06/11/2019 International Birding and Research Center Eilat (IBRCE) מרכז הצפרות הבינלאומי אילת 1 International Birding and Research Eilat

מאמרים

תגובות והערות

land marks