דיה אדומה - Milvus milvus

תיאור המין

הדיה האדומה היא דורס צבעוני, עדין ואלגנטי, בעל מעוף קליל ומרחף.

היא דומה מאוד לדיה השחורה, אך כנפיה ארוכות יותר וזנבה ארוך וממוזלג יותר. גופה בגוון אדום חלודי, כנפיה חומות ובהן "חלונות" לבנים, ראשה לבן וזנבה כתום.

הדיה מבלה זמן רב באוויר, כשהיא מלקטת חרקים מעופפים או סורקת אחר פריטי טרף קטנים על הקרקע.

בישראל הדיה האדומה היא מזדמנת נדירה ביותר בחודשי החורף והנדידה, בדרך כלל בתוך להקות של דיות שחורות.

 

זהו דורס בינוני-גדול, מרהיב ועדין. גדולה מעט מהדיה השחורה וכנפיה ארוכות יותר. צבעה הכללי חום אדמדם, הראש אפור בהיר והדונגית צהובה. ה"חלונות" באברות היד בולטים מאוד ומנוגדים לקצות הכנף השחורים.

הזנב ארוך ומפורץ.

יחסית לדיה השחורה ניכרת בצללית מוארכת וצרה יותר ובזנב מפורץ באופן בולט. הגוף והסוככות חלודיים-אדמדמים יותר, והראש בהיר. הזנב האדמוני מלמעלה הוא סימן היכר טוב, להבדיל מזנב חום-אפור אצל הדיה השחורה.

מקננת ביערות פתוחים ליד אגמים ובמדרונות הרים. חורפת בשדות פתוחים עם עצים פזורים.

מזונה מגוון וכולל דגים, פגרים, אשפה וחרקים, חלקם נאספים באוויר.

 

מידות

אורך גוף: 61 - 72 ס"מ. מוטת הכנף 140 - 165 ס"מ. משקל: 900 - 1,200 גרם. הנקבות גדולות מהזכרים במידה ניכרת.

 

שם בערבית - חדאה חמרא ("דיה אדומה").

מקור השם העברי דיה במקרא - "אך שם נקבצו דיות אישה רעותה" (ישעיה ל"ד, 15) והוא מציין ככל הנראה את צבעה, כצבע הדיו, או את יכולתה לדאות זמן ממושך (כמו פירוש השם דאה). גם השם הערבי "חדאא" משמר את שמה התלמודי.

 

תפוצה ומגמות אוכלוסין

מקננת באירופה, מפורטוגל והאיים הבריטים במערב ועד לרוסיה ולקווקז במזרח. אוכלוסייה קטנה מקננת במרוקו ובאיי קפו-וורדה שקרובים לחופי מערב אפריקה. האוכלוסיות הגדולות ביותר מקננות במערב אירופה (בעיקר בספרד, צרפת וגרמניה). האוכלוסיות הצפוניות נודדות וחורפות בדרום אירופה, לצד אוכלוסיות יציבות. אוכלוסייתה העולמית מונה כ- 23,000 - 19,000 זוגות.

 

בעבר נפגעה מאוד באירופה על ידי ציד ורדיפה מכוונת של שומרי היערות, שראו בה אויבת ומתחרה על חיות הציד. בשני העשורים האחרונים נפגעת באופן חמור מהרעלות בגידולים בחקלאיים, מרביתן מכוונות נגד מכרסמים.

 

בישראל

חולפת וחורפת נדירה ביותר. פרטים בודדים נצפו בחורף עם להקות של דיות שחורות בעמק החולה ובנגב המערבי. פרט אחד שהוא ככל הנראה בן כלאיים של דיה שחורה עם דיה אדומה נאסף בנגב המערבי בחורף 2002, לאחר שנפגע מהרעלה (אוהד הצופה, בע"פ).

 

דיה אדומה (השנייה מלמעלה בגובה). גבולות 26.1.85. הפרט הזה נצפה במשך כמה חורפים רצופים. נהג להגיע ללינה עם אלפי דיות שחורות. למרות האיכות הירודה של הצילום (צולם מרחוק וסרוק משקופית) עדיין קל לזהות אותה ע"פ המפרץ העמוק בזנב, הגוון האדום של הזנב מלמעלה והראש הבהיר.

ד"ר עדי גנץ 3.9.19

 

תגובות לפוסט של עדי:

דודו ראב"ד: זוכר אותה . אני ראיתי אותה על ממטרה עם אהוד באחת הנסיעות הקבועות שלנו לנגב המערבי לספירת דורסים חורפים באותן שנים. אז עוד לא היתה לי מצלמה לצערי.

 

ד"ר יואב פרלמן: גמאני ראיתי אותה! על אותו העץ, יחד איתך אם אני זוכר נכון.

 

ירון בזר: זיכרון יפה. אני מחפש עוד אחת כזו כבר כמה חורפים באלפי הדיות שיש בשטחי התצפית שלי, אבל עד כה ללא הצלחה. מי יודע, אולי השנה.

 

ד"ר גדעון פרלמן: גם אני...

 

 

מידע כללי

דגשים לזיהוי: האתגר בזיהוי הוא להבדיל בין הדיה האדומה, הנדירה מאוד בארץ, לבין דיה שחורה מאוכלוסיות מזרחיות שהנן נפוצות בישראל.

בתעופה נראית ארוכת כנפיים יותר ועם זנב ארוך וממוזלג עמוקות. המעוף שברירי, הכנף והזנב "רועדים", נראים חסרי רוגע בדאייה, וזוויתם משתנה. הזנב בולט בעמידה אל מעבר לקצות הכנפיים, לעומת כנפיים וזנב באורך שווה אצל דיה שחורה.

הניצוי אדמוני, עם ראש בהיר יותר, לבן-אפור, וחלונות לבנים בולטים באברות היד, מנוגדים בחדות לאברות היד החיצוניות השחורות כפחם, לעומת חלונות אפורים ולא בולטים בדרך-כלל אצל הדיה השחורה.

 

הגוף והסוככות הקטנות והבינוניות אדמדמים בעוד שהסוככות הגדולות שחורות ויוצרות פס כהה במרכז הכנף. במבט מלמעלה בולטים הזנב בגוון אדום-קינמון, עם קצוות כהים ורצועה זהובה בהירה לאורך סוככות הכנף הבינוניות, חלקים אלה בהירים משאר החלקים העליונים.

 

בדאייה, דיה אדומה מציגה חמש "אצבעות" באברות היד לעומת שש אצל דיה שחורה, אך למעשה רק ארבע אברות יד יוצרות את קצה הכנף (אברות 9-6, הנספרות מבפנים לכוון קצה הכנף), כך שנוצרת קפיצה חדה מקצה הכנף לאברה החמישית. אצל דיה שחורה קצה הכנף מתלכד עם שאר אברות היד בצורה חלקה יותר, מה שהופך את קצה הכנף של דיה שחורה למעוגל יותר, בניגוד לקצה כנף מחודד אצל דיה אדומה.

 

זהירות מיוחדת נדרשת בישראל: דיות שחורות מאוכלוסיות מזרחיות יכולות להראות דגם צבעים כמעט זהה לזה של דיה אדומה, כולל ראש בהיר מאוד. תכונות הצללית ובייחוד מזלוג הזנב הנן הסימן החשוב ביותר, ועדיין יש לקחת בחשבון שיש פרטים של דיה שחורה שנוצות הזנב המרכזיות שלהם בלויות מאוד, כך שהזנב נראה מפורץ יותר מהרגיל. במרחק סביר, ניתן לראות את העין הבהירה מאוד של הדיה האדומה (לעומת עיניים כהות של דיה שחורה).

 

ערך זה נכתב על ידי אסף מירוז

 

 


תודה רבה ל - Steve Gantlett על התמונה של הדיה. 

התמונה צולמה בפברואר 2015 - בנורפלוק, אנגליה.

מוזמנים לבקר באתר של סטיב - www.cleybirds.com - לחצו כאן


 

 

רמות שימור

היכן ניתן לצפות בדיה אדומה


גרף עמודות שבועי

תצפיות אחרונות

תאריך מיקום כמות צופה
15/01/2013 אס"פ דודאים 1 דן אלון
05/01/1985 צאלים 1 דודו ראבד

מאמרים

תגובות והערות

land marks